Hlavní navigace

Na trzích bude klid. Investoři vyčkávají na zprávy z Německa a USA

11. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Investoři netrpělivě očekávají dvě nejdůležitější události tohoto týdne. Zasedání Fedu a rozhodnutí německého ústavního soudu.

Zprávy a události

Česká nezaměstnanost v srpnu dle očekávání stagnovala na červencových 8,3 %.

Spotřebitelské ceny v srpnu poklesly o 0,1 % m/m, resp. vzrostly o 3,3 % y/y.

Ministerstvo financí plánuje pro čtvrtý kvartál aukce dluhopisů v konkurenční části nejvýše za 20 mld. CZK. V příštím roce by měla hrubá výpůjční potřeba činit 239 mld. CZK.

Slovenská průmyslová výroba v červenci vzrostla o 18,5 % y/y, což výrazně překonalo očekávání na úrovni 14,0 %.

USD/EUR se drží poblíž svého téměř 4měsíčního maxima

Přestože euro během včerejška nepatrně oslabilo, stále se drží poblíž hranice 1,28 vůči dolaru. Investoři čekají na dvě nejdůležitější události tohoto týdne – zasedání americké centrální banky a rozhodnutí německého ústavního soudu. Závěry z obou událostí bychom se měli dočkat během zítřka. Proto se i dnes dá čekat poklidnější obchodování na finančních trzích.

Z makroekonomických čísel vyšlo pondělí naprázdno, v Evropě ani ve Spojených státech žádné podstatné indikátory zveřejněny nebyly. Podobně tomu bude i během dneška. Dočkáme se pouze deficitu amerického zahraničního obchodu, který by se měl za červenec dle konsensu prohloubit na 44,5 mld. USD (SG čeká naopak zúžení na –39,7 mld. USD) z červnových 42,9 mld. USD. Zároveň bude i zveřejněn indikátor důvěry malých podniků, který by měl již čtvrtý měsíc v řadě klesnout.

Koruna se drží poblíž hranice 24,50 CZK/EUR

Koruna se během pondělka pohybovala na mezibankovním trhu ve zhruba 10haléřovém pásmu nad hranicí 24,50 CZK/EUR. Zatímco ještě v ranních hodinách měla tendenci ke zpevňování, v odpoledních hodinách oslabila. Nejednalo se však o nic dramatického, euro zdražilo jen o pár haléřů.

Zveřejněné makroekonomické indikátory se obešly bez reakce trhů. Spotřebitelské ceny v srpnu nepatrně klesly o 0,1 %, což bylo pod očekáváním trhu. V meziročním srovnání pak inflace zrychlila z červencových 3,1 % na 3,3 %. Ve srovnání s prognózou ČNB je o 0,1 pb nižší. Data potvrdila, že v ekonomice neexistují poptávkové inflační tlaky. ČNB tak nemusí být současným inflačním vývojem sužována v dalších krocích na podporu ekonomiky. Čekáme, že centrální banka na svém zářijovém zasedání sníží repo sazbu o 25 bb.

Míra nezaměstnanosti v srpnu v souladu s očekáváním stagnovala na 8,3 %. Vyhlídky pro budoucí vývoj růžové rozhodně nejsou. Konec roku je tradičně poznamenán zánikem míst sezónního charakteru. Vzestup míry nezaměstnanosti tak bude ke konci roku patrný, když by se měla vyšplhat přes 9 %.

skoleni_8_6

Dnes bude ČNB publikovat údaje o běžném účtu, který by měl v červenci vykázat deficit 4,8 mld. CZK (meziročně +15,2 mld. CZK). Meziročního zhoršení bychom se měli dočkat pouze u bilance služeb, ostatní položky by měly vykázat naopak meziroční zlepšení.

Výnosy na swapovém i dluhopisovém trhu se během včerejška výrazněji nezměnily. Ministerstvo financí představilo emisní kalendář na říjen s výhledem emise na celý Q4. V aukcích plánuje prodat dluhopisy nanejvýš za 20 mld. CZK, kromě toho počítá i s další emisí spořících dluhopisů (10 až 20 mld. CZK) a čistou emisi pokladničních poukázek okolo 27 mld. CZK. Podle našich odhadů by měla mít vláda ke konci listopadu zajištěny všechny výpůjční potřeby. Pro příští rok pak plánuje hrubou potřebu 239 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).