Hlavní navigace

Na trzích bondů začal masivní hon na výnos

20. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Prodej dluhopisů francouzské vlády překvapil. Stojí za iracionálním chováním investorů masivní lov výnosů?

Španělsko prodalo 3 mld. EUR 7Y dluhu, 1,4 mld. 2Y dluhu a 1,1 mld. EUR 5Y dluhu – a všude proti posledním aukcím narostly výnosy a kleslo b/c. Trhy tak evidentně zůstávají nepřesvědčeny, že se SPA dokáže ze stávající situace dostat. Dle nás to, co vidíme nyní na trzích (poklesy výnosů, posílení CEE FX) je krátkodobá úleva před další španělskou bouří. Pokud dojde k podstatnějšímu vzedmutí výnosů na krátkém konci, pro SPA to bude konec. Vzhledem k tomu, jak se doposud situace vyvíjí, je to pravděpodobné.

Co mě zaráží je vývoj BTANs (dluhopisy FRA vlády) – po německé aukci ve středu, kdy se bondy prodávaly za negativní výnos včera francouzská vláda prodala 01/2015 papíry za 0,14%, 07/2016 0,53% 07/2017 papíry za 0,86%. To mi vysvětlete, co toto je? Iracionální – neříkám, že FRA vláda je na tom podobně jako SPA a ITA, ale problém s konkurenceschopností a deficitem mají také nezanedbatelný. Já bych jim za tolik nepůjčil – tohle vypadá skutečně jako masivní lov na výnos. Kdekoliv. Což mimochodem je jedním z důvodů pro nedávný pokles českých výnosů (10Y pod 2,5%).

skoleni_21_6

Dnes by mělo setkání EMU financministrů schválit rekapitalizaci SPA bank. Dobrý krok, ale málo systémový – mělo by se to udělat na celo-EMU úrovni. Německo včera tento krok pomoci SPA schválilo, takže penízky kulaťounké zlaťounké Španělé dostanou. Schauble poslance ujistil, že je to závaze SPA státu, ne bank. EURUSD furt kolem 1,22.

Ministr financí M.Kalousek a premiér P.Nečas včera řekli, že vláda pod tlakem slabší ekonomické výkonnosti pozmění konsolidační strategii– jinými slovy, že nebude tolik tlačit na pilu a nebude se snažit dodržet původně plánované deficity. Schodek v letošním roce tak bude 3,2% nom. HDP (původně 3,0%), v dalších 2 letech pak 2,5% a 1,6% (místo 1,9% a 0,9%). MF ČR rovněž snižuje odhad růstu ekonomiky, který se tak blíží tomu našemu – pro letošek MF ČR čeká –0,5% (my –0,8%) a pro 2013 +1% (my +0,9%).Toto rozhodnutí ve světle historicky nejvyššího propadu spotřeby v 1Q12 a rizik z EMU hodnotíme pozitivně – zejména ve světle toho, že dluh ČR je poloviční proti EMU a tudíž manévrovací prostor je větší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).