Hlavní navigace

Na trhu roste nervozita před zasedáním ECB

20. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na trhu sílí spekulace, že ve světle horších údajů o inflaci i z reálné ekonomiky přikročí ECB k rozšíření kvantitativního uvolňování.

Zprávy a události

Německé ceny výrobců se v září snížily o 0,4 % m/m (trh –0,2 %). Meziročně se jejich propad prohloubil na –2,1 % (trh –1,8 %) ze srpnových –1,7 % y/y.

Polský průmysl v září vzrostl o 4,1 % y/y (trh 4,0 %). Maloobchodní tržby se v Polsku v minulém měsíci snížily o 0,5 % m/m (trh +0,8 %). Jejich meziroční růst tak zpomalil na 0,1 % (trh 1,3 % y/y). Zářijové ceny výrobců se v Polsku propadly o 2,9 % y/y (trh –2,8 %).

Euro pokračuje v oslabování

Společná evropská měna pokračovala vůči dolaru v oslabování zahájeném ve čtvrtek na úrovni 1,15 USD/EUR. V pondělí se euro dostalo o další půlprocento níže k hodnotě 1,132 USD/EUR. Na trhu sílí spekulace, že ve světle horších údajů o inflaci i z reálné ekonomiky přikročí ECB k rozšíření kvantitativního uvolňování. Podle průzkumu agentury Bloomberg konsenzus analytiků předpokládá tento krok v prosinci letošního roku, SG zatím očekává Q1 16. Už na zasedání ECB v tomto týdnu by však Mario Draghi mohl naznačit budoucí kroky centrální banky, což se právě odráží ve slabosti eura.

Až do čtvrtka je kalendář makroekonomických událostí jak v Evropě, tak v USA velmi krátký. Kromě ranní statistiky německých cen výrobců se dnes dočkáme už jen dat z amerického trhu nemovitostí. Počet nově zahájených staveb domů by měl podle SG za září (odhad +3,5 % m/m) více než vykompenzovat svůj srpnový pokles. Kurz eura vůči dolaru ale bude nadále ovlivňován především spekulacemi ohledně politiky ECB, evropská měna by tak mohla zůstat pod tlakem.

Koruna se drží pod 27,10 CZK/EUR

Koruna vstoupila do nového týdne opatrně. Její kurz proti euru se neodchýlil od úrovní těsně pod 27,10 CZK/EUR, kam se posunul už během uplynulého týdne. Do obchodování nezasáhly žádné indikátory z domácí ekonomiky a i kalendář v hlavních ekonomikách byl poloprázdný. To se nedá říct o polském trhu. Zlotý vůči euru během prvního dne posledního předvolebního týdne oslabil o dvě desetiny procenta. Důvodem mohla být jak nervozita investorů před nedělními volbami, tak zveřejnění horších údajů o maloobchodních tržbách v porovnání s tržním konsenzem. Naopak data o průmyslu a cenách výrobců trhy nepřekvapily.

skoleni_13_10

Hodnota forintu vůči společné evropské měně se oproti pátečnímu závěru prakticky nezměnila.

Klidného obchodování by se měla koruna dočkat i dnes. Až do konce roku očekáváme, že by se její kurz neměl výrazněji odchylovat od úrovně 27,10 CZK/EUR. Zajímavý den má před sebou forint. Maďarská centrální banka (MNB) bude totiž rozhodovat o nastavení měnové politiky. Konsenzus předpokládá, že MNB v souladu se svým závazkem ponechá sazby beze změny na hodnotě 1,35 %. Investoři ale budou očekávat komentáře ze strany MNB o nedávném opětovném propadu růstu cen do deflace, případně náznaky možného dalšího snížení sazeb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).