Hlavní navigace

Na středoevropských devizových trzích panovala během dnešní seance celkem klidná nálada

9. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lehce dnes oslabovaly polský zlotý a maďarský forint, obě měny zhruba o třetinu procenta. Během první hodiny dnešní seance měla tendenci nepatrně ztrácet i česká koruna.

Po převážnou většinu dne se kurz na mezibankovním trhu držel v úzkém pásmu necelých pěti haléřů v okolí 25,75 CZK/EUR. Teprve v pozdních odpoledních hodinách jsme byli svědky tendencí k oslabení a testování hladiny 25,80 CZK/EUR.

Dnes zveřejněná makroekonomická data žádný impuls domácímu trhu nepřinesla. Podíl nezaměstnaných se v naprostém souladu s očekáváním snížil z únorových 8,1 % na 8,0 % v březnu. Bez jakéhokoliv překvapení skončila i březnová inflace. V souladu s tržním konsensem se ceny zvýšily o 0,1 % m/m, což znamenalo stagnaci meziroční inflace na 1,7 % y/y

Účto_tip_změny21

Nicméně data potvrdila, že české hospodářství stále bojuje s recesí. I když na první pohled vypadají čísla z trhu práce příznivě, je nutné si uvědomit, že jsou zkreslena pozitivní sezónností, když od března jsme tradičně svědky tvorby sezónních pracovních míst. Po očištění o sezónnost tak dostaneme opačný závěr – míra nezaměstnanosti se zvyšuje. Recese totiž znamená zánik pracovních míst. A s tím související slabá spotřebitelská poptávka se pak odráží i na inflačním vývoji. Meziročně byla korigovaná inflace níže o 0,4 % y/y. ve srovnání s prognózou ČNB je celková inflace nižší o 0,3 pb. Jedná se tak o kumulaci dalších antiinflačních faktorů, které by tedy měla vyvažovat slabá domácí měna. Domácí fundamenty tak rozhodně důvodem pro posilování české měny nejsou. Naopak je ve světle tohoto vývoje pro nadcházející dny pravděpodobné opětovné otestování technické rezistence kolem 25,90 CZK/EUR.

Z fundamentálního pohledu již zítřek příliš zajímavý nebude, z domova se žádného nového ekonomického ukazatele nedočkáme. Z pohledu polského zlotého bude bezesporu zajímavý výsledek jednání centrálních bankéřů. Na minulém zasedání došlo k překvapivě razantnímu snížení o 50 bb a konstatování, že se jedná o konec cyklu. Uvidíme tedy, jak centrální bankéři s odstupem měsíce tento krok hodnotí. Z Maďarska se pak dočkáme zveřejnění zápisu z posledního jednání centrální banky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).