Hlavní navigace

Na přípravu bankovní a rozpočtové unie jsou zapotřebí roky, ECB však koupila čas na měsíce či týdny

13. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

To poslední co eurozóna či EU potřebují jsou mediální přestřelky jejích klíčových představitelů

Bohužel ve vypjaté atmosféře se bez nich neobejdeme. A tak se např. stalo, že si rakouská ministryně neodpustila výrok o tom, že rovněž Itálie bude potřebovat záchranný balík od zbytku unie či si britský ministr financí neodpustil jedovatou poznámku na adresu Němců. Ti prý potřebují nejprve dostat Řecko z měnové unie, aby následně přesvědčili domácí veřejnost o potřebnosti rozpočtové bankovní unie.

Samozřejmě, když politici vidí, jak na finančních trzích rostou rizikové prémie, které se dříve či později podepíší na hospodářském růstu, ztrácejí chladnou hlavu.A právě tu potřebují k tomu, aby pouvažovali nad tím, jak se dobrat k tomu, že původně jen měnovou unii přemění ještě v bankovní či rozpočtovou. Na takové rozjímání však dnes není čas – připravit takový projekt po institucionální a technické stránce může trvat roky. Čas, který ECB svými nadstandardními měnovými operacemi politikům koupila, se však počítá na měsíce či možná dnes již jen na týdny.

A proto se připravme na to, že nervozita bude jak na trzích, tak mezi politiky dále stoupat a bude živena každým dalším snížením ratingu či novým historickým rekordem výnosů dluhopisů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).