Hlavní navigace

Na přípravu bankovní a rozpočtové unie jsou zapotřebí roky, ECB však koupila čas na měsíce či týdny

Jan Čermák

To poslední co eurozóna či EU potřebují jsou mediální přestřelky jejích klíčových představitelů

Bohužel ve vypjaté atmosféře se bez nich neobejdeme. A tak se např. stalo, že si rakouská ministryně neodpustila výrok o tom, že rovněž Itálie bude potřebovat záchranný balík od zbytku unie či si britský ministr financí neodpustil jedovatou poznámku na adresu Němců. Ti prý potřebují nejprve dostat Řecko z měnové unie, aby následně přesvědčili domácí veřejnost o potřebnosti rozpočtové bankovní unie.

Samozřejmě, když politici vidí, jak na finančních trzích rostou rizikové prémie, které se dříve či později podepíší na hospodářském růstu, ztrácejí chladnou hlavu.A právě tu potřebují k tomu, aby pouvažovali nad tím, jak se dobrat k tomu, že původně jen měnovou unii přemění ještě v bankovní či rozpočtovou. Na takové rozjímání však dnes není čas – připravit takový projekt po institucionální a technické stránce může trvat roky. Čas, který ECB svými nadstandardními měnovými operacemi politikům koupila, se však počítá na měsíce či možná dnes již jen na týdny.

A proto se připravme na to, že nervozita bude jak na trzích, tak mezi politiky dále stoupat a bude živena každým dalším snížením ratingu či novým historickým rekordem výnosů dluhopisů.

Našli jste v článku chybu?