Hlavní navigace

Na periferii eurozóny se zvolna nasouvá nákaza z Řecka

2. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První várku důležitých amerických čísel z tohoto týdne máme za sebou, a ačkoliv makroekonomické výstupy jsou stále smíšené, tak převažující dojem byl kladný zejména pak díky vylepšené náladě v americkém průmyslu.

Po včerejších datech tak můžeme revidovat vzhůru i náš odhad pro americký HDP v právě běžícím kvartále. Námi předpovídaná současnost pro americký růst nám tedy říká, že ekonomika roste spíše svižným tempem 2,9 % (mezikvartálního anualizovaného růstu), což je mimochodem o něco více, než to vidí aktuálně trh. Ve středu a hlavně v pátek nás však čekají další důležitá data, která “běžícím” odhadem pro americký růst mohou opět zamávat.

dan_z_prijmu

Nicméně nehledě na data na periferii eurozóny se nám včera vyrojily první známky řecké nákazy, když rizikové marže u španělského, italského ale i portugalského dluhu rostly, což konec konců bylo vidět i na kurzu eura, kterému se rovněž příliš nedařilo.Zajímavé přitom ovšem bylo, že se zároveň nedařilo ani bezpečným vládním dluhopisům, jako jsou ty německé a americké. To mohlo být dáno nejenom lepšími než očekávanými daty v USA, ale také inflací, která, jak ukázala i včerejší data z Německa, by mohla letos skutečně dosáhnout dna. Tuto (proinflační) hypotézu navíc podporuje vývoj cen ropy, která se stále tlačí vzhůru.

Speciálně pro dluhopisy na periferii eurozóny by pak mohla být velmi nepříjemná kombinace rostoucího napětí okolo Řecka a zároveň vyšší než očekávaná inflace. Pokud přitom jde o nákazu tak ani včerejší noční schůzka bývalé Trojky v Berlíně (Merkelová – Hollande – Lagardeová – Draghi) průlom v případě hrozícího defaultu Řecka nepřinesla, přičemž v případě inflace budou velmi zajímavá data z eurozóny za květen. I desetinka navíc může přidělat dluhopisům problém, přičemž těm španělským či italským v řeckém kontextu zvláště.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).