Hlavní navigace

Na nervozitu na burze včera doplácely především finanční tituly

14. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nervozita z čekání na výsledky jednání Fedu byla znát i na české burze. Pod prodejním tlakem se ocitaly především finanční tituly.

INDEXY

PX: 954 bodů (-1.1% d/d); objem: 502 mil. Kč

Euro Stoxx 50: 2543 bodů (-0.8 % d/d)

S&P 500: 1460 bodů (+1.6 % d/d)

Komentář k trhu

Pražská burza ve vyčkávacím obchodování postupně klesala a čekala na výsledky jednání americké centrální banky, především zda oznámí další uvolnění měnové politiky. K tomu (až po zavření trhů) došlo. Nervóznější obchodování a vybírání zisků bylo patrné zejména u finančních titulů. Pod prodejním tlakem se ocitly především akcie Erste Bank. Titul poměrně věrně kopíruje vývoj indexu a končí v červených číslech. Akcie v podprůměrném objemu 98 mil. korun odepsaly 2,61 % na závěrečnou cenu 436,30 Kč. Po dvou růstových seancích zisky odevzdaly také akcie KB. Titul v největším objemu obchodování dne (190 mil. korun) skončil slabší o 1,33% na ceně 3846 Kč. Na nevýrazné obchodování z posledních dní navázaly akcie ČEZ, titul zakončil obchodování minimální změnou (+0,12%) na ceně 742,90 Kč. Akcie se pomalu dostaly na zajímavou úroveň, další směrování titulu však záleží na globálním vývoji.

Komentář k americkému trhu

Akcie na Wall Street předvedly během včerejšího obchodování téměř 2 % rally, Ben Bernanke oznámil další kolo kvantitativního uvolňování. Fed bude nakupovat hypotéční cenné papíry v objemu 40 mld. USD měsíčně, přičemž program je časově nelimitovaný. Dále bude nakupovat tyto cenné papíry, dokud se trh práce nezlepší. Nízké úrokové sazby ponechá až do roku 2015. Do konce roku bude nakupovat i dlouhodobé cenné papíry v objemu 85 mld. USD v rámci pokračování operace Twist. Nákupy tzv. MBS navíc začínají již dnes. Nejsilněji na QE3 reagovaly stříbro (+4 %) a zlato (+2 %), dařilo se tak těžařům těchto kovů jako Barrick Gold (+5 %; 41,6 USD) nebo Goldcorp (+5,5 %; 45,4 USD). Slušně posiloval také finanční sektor, velké bankovní domy jako Citigroup nebo Bank of America přidaly přes 4 %. Akcie Applu pak posunuly svá historická maxima až na 685,5 USD. V dalším vývoji bude zajímavé sledovat, kolik z těchto stimulů je již v trhu zaceněno.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru dál mírně oslabila a převážně se obchodovala kolem 24,5 CZK/EUR. Podobný vývoj byl i ostatních měnách v regionu a v podstatě i na eurodolarovém trhu, který osciloval kolem 1,29 USD/EUR. Devizové trhy celý čtvrtek přešlapovaly na místě a čekaly na večerní rozhodnutí Fedu v USA.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI

USA: Fed včera oznámil třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3). Fed se zavázal k předběžně neomezeným nákupům dluhopisů navázaných na hypotéky (MBS – mortgage-backed securities) v objemu 40 mld. USD měsíčně, současně budou dál pokračovat dosavadní program Twist a reinvestice z dosavadního portfolia, následně měsíční nákupy dlouhodobých dluhopisů dosáhnou 85 mld. USD měsíčně. Dál Fed prodloužil očekávání nulových sazeb minimálně do poloviny 2015 (dosud konec 2014).

7:30 – Eurozóna: setkání ministrů financí eurozóny a celé EU (Eurogroup/Ecofin)

11:00 – Eurozóna: spotřebitelská inflace (srpen)

14:30 – USA: maloobchodní tržby (srpen), spotřebitelská inflace (srpen)

15:15 – USA: průmyslová výroba (srpen)

15:55 – USA: spotřebitelská důvěra (Michigan)

ČR

Bez korporátních zpráv.

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Barrick, Goldcorp, Randgold: Oznámení „QE 3“ silně pozitivní pro cenu zlata

Randgold Resources: Důl v Kongu bude spušťen podle plánu

MCP: Čína redukuje počet licencí na těžbu vzácných kovů

Barrick, Goldcorp, Randgold (+)

Americká centrální banka Fed včera oznámila 3. kolo tzv. kvantitativního uvolňování, kdy bude měsíčně vykupovat min. 40 mld. USD aktiv bez daného konce. Zároveň bude držet nulové úrokové sazby alespoň do poloviny roku 2015 (původně do r. 2014). Zpráva je silně pozitivní pro cenu zlata, které je poptáváno jako zajištění proti znehodnocení měny. Zlato včera reagovalo 2% růstem na úrovně 1760 – 1770 USD.

Randgold Resources (=)

Randgold včera v provozní aktualizaci uvedl, že stavba významného dolu Kibali v Kongu probíhá podle plánu a důl by měl dodávat první zlato na konci r. 2013. Zpráva je v souladu s předešlým výhledem.

dan_z_prijmu

MCP (+)

Bloomberg včera přinesl zprávu o údajném 40% snížení počtu licencí v Číně na těžbu vzácných kovů. Tímto by Čína pokračovala ve své strategii vůči těžbě vzácných kovů ohledně udržitelnosti svých vlastních zdrojů. 

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).