Hlavní navigace

Na finanční trhy se vrátilo Irsko

4. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ranní restart České spořitelny od Luboše Mokráše

• Krátce po skončení minulotýdenního summitu EMU/EU se objevily očekávatelné problémy. Jedním z jejich zdrojů je tradičně Finsko, které požaduje za svoji účast na půjčkách Španělsku kolaterál podobně jako tomu bylo i u Řecka. Finsko a Nizozemsko také nesouhlasí s tím, aby záchranný fond ESM intervenoval na trhu státních dluhopisů. Finsko argumentuje tím, že nákup státních dluhopisů prostřednictvím ESM vyžaduje jednomyslný souhlas členů EMU a že ono ho nedá. Španělé naopak tvrdí, že k tomu aby dostali pomoc stačí kvalifikovaná většina (85%). V pravidlech ESM skutečně je, že v případě krizového hlasování, tedy když je ohrožena ekonomická a finanční stabilita EMU, kvalifikovaná většina stačí. Negativně se k poskytování další pomoci bez reforem vyslovil na společné tiskové konferenci s kancléřkou Merkelovou i slovenský premiér Fico. 

Merkelová v odpovědi na dotaz ohledně finských námitek odpověděla, že je třeba respektovat vůli suverénních států. Tyto spory v každém případě velmi názorně ilustrují riziko dalších komplikací, které by mohly negovat efekt nad očekávání úspěšného summitu EMU z minulého týdne. Ilustrací přes úlevu stále extrémně mizerného stavu jsou permanentně negativní výnosy státních dluhopisů ve Švýcarsku a Dánsku ilustrující trvající nedůvěru k euru a snahu za každou cenu se vyhnout rizikům spojeným s případným rozpadem eurozóny. Přes úlevu na finančních trzích se výnos dvouletého švýcarského státního dluhopisu posunul nahoru jen o 7bp (z –0,27% na –0,2%).

• Poprvé od září 2010 se na finanční trhy chystá vrátit Irsko. Tento týden chce v aukci prodat za 500 mil EUR pokladničních poukázek. Jde pochopitelně o pozitivní informaci ukazující, že se Irsku daří po katastrofě způsobené bublinou na trhu s nemovitostmi a následným kolapsem bankovního sektoru stabilizovat ekonomiku. Důvodů pro pozitivní vývoj v Irsku je několik. Irové jednak neměli nikdy tak strukturálně defektní ekonomiku jako ostatní státy PIIGS a jednak daleko důsledněji prováděli stabilizační rozpočtová opatření. Pozitivní vývoj v Irsku sám o sobě bohužel nestačí na zastavení klesající spirály v níž stále vězí EMU, ale Irsko minimálně nezhoršuje už tak dost komplikovanou situaci.

• Dnes zasedá polská centrální banka. Stejně jako trh čekáme ponechání sazeb beze změny na 4,75%. Po překvapivém zvýšení sazeb na minulém zasedání data potvrzovala jak trend ke zpomalení růstu cen, tak negativní dopady, které má na polskou ekonomiku slabost evropského hospodářství. Podle našeho názoru budou tyto trendy pokračovat a povedou ke snížení sazeb koncem letošního roku.

• Zítra máme volno, ale zbytek Evropy funguje normálně, což mimo jiné znamená, že zasedá ECB. Půjde o dost důležité zasedání, protože by na něm mohlo dojít k prolomení magické hranice 1% pod kterou se zatím ECB neodhodlala jít. Byl by to sice významný signál, ale reálně by tím asi ekonomice příliš nepomohla. Dále by mohlo dojít k nějakému oznámení ohledně dalšího LTRO, což by možná bylo reálně důležitější než případné snížení sazeb.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).