Hlavní navigace

Na euro doléhá řecká krize

8. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kurz eura vůči dolaru včera během dne ztratil více než 1 %, když oslabil na hladinu 1,09 USD/EUR.

 Mimořádný summit EU totiž přinesl spíše zklamání, když Řecko nepřišlo s žádným rozumným plánem reforem. Evropská unie tak s Řeckem pomalu ztrácí trpělivost. V neděli by se na konečném postupu měli dohodnout prezidenti a premiéři všech 28 zemí EU. Řecko má za úkol dodat do pátku detailní plán všech reforem. Mělo by se však jednat o plán nový, víceletý, nikoli pouze o úpravu (navíc ve prospěch Řecka) toho, který byl projednáván v souvislosti s druhým záchranným programem a který byl v nedělním řeckém referendu odmítnut. Podle ekonomů SG, je zdě 65% pravděpodobnost, že Řecko z eurozóny nakonec skutečně vystoupí. Na zprávu, že Řecko dostalo další šanci, euro reagovalo opětovným posílením a dnešní obchodování zahajuje na hladině 1,1 USD/EUR.

Jedinou zajímavější událostí dnešního dne bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky (Fed). To by mohlo napovědět jak blízko (anebo daleko) je první zvýšení úrokových sazeb v USA. Poslední vyjádření představitelů Fedu naznačují, že centrální banka je spokojena se situací na trhu práce, pouze potřebuje vidět mírný růst domácí ekonomiky, aby mohla k prvnímu zvýšení sazeb přistoupit. Podle ekonomů SG k tomu dojde letos v září s tím, že po té si centrální banka dá šestiměsíční pauzu, než se rozhodne úrokové sazby dále zvyšovat. Zápis z posledního zasedání bude pravděpodobně pozornost trhů směřovat spíše na tempo zvyšování sazeb. To by mělo být velmi pozvolné a závislé čistě na aktuálním vývoji v domácí ekonomice.

V eurozóně bude zveřejněn pouze francouzský indikátor důvěry v oblasti průmyslu, který pravděpodobně vzroste z květnových 99 bodů na 100 bodů. Tato úroveň by byla konsistentní s růstem HDP ve Francii o 0,4 – 0,5 % q/q.

Hvězdou regionu byla včera česká koruna

Pokračující série dobrých dat z domácí ekonomiky poslala kurz koruny na doposud nejsilnější úroveň od listopadové intervence (27,07 CZK/EUR). Ve srovnání s úterním obchodováním si kurz koruny připsal 0,2 %. K dobré náladě domácí měny přispěl masívní meziroční nárůst květnové stavební produkce (+11,9 % y/y) i lepší statistika maloobchodních tržeb. Květnový průmysl naopak za očekáváními zaostal. Oproti dubnu se totiž výstup odvětví snížil o 0,5 % m/m (SWDA) a to navzdory vysoké důvěře v sektoru a zlepšení makroekonomické situace v Německu. Tento údaj tak vnímáme do velké míry jen jako korekci solidní dubnové statistiky, kdy průmysl vzrostl o 0,8 % m/m.

Ostatní regionální měny včera ztrácely. Polský zlotý si odepsal 0,2 % (na 4,2 PLN/EUR), zatímco maďarský forint vůči euru oslabil o 0,3 % (na 317,4 HUF/EUR).

V Polsku dnes končí dvoudenní zasedání tamní centrální banky. Příliš mnoho vzruchu však pravděpodobně nepřinese. Ekonomové SG i konsenzus trhu počítají s tím, že úrokové sazby zůstanou beze změny na úrovni 1,5 %, přičemž velké překvapení zřejmě nepřinese ani nová inflační zpráva. Mezi členy bankovní rady panuje široký konsenzus, že by úrokové sazby měly zůstat beze změny nejméně do konce letošního roku. S tím se ztotožňují i ekonomové SG, kteří očekávají jejich stabilitu na současné úrovni a následný růst od Q2 16. Jako první v regionu dnes Maďarsko zveřejní červnová inflační čísla. Po osmi deflačních měsících inflace v květnu vyskočila do kladného teritoria (+0,5 % y/y) a konsenzus trhu naznačuje, že se v černých číslech udrží i v červnu (+0,6 % y/y). I tak ale podle analytiků SG centrální banka do konce srpna přistoupí ke snížení úrokových sazeb o dalších 20 bb na 1,3 %.

V České republice je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Kurz koruny bude zřejmě i nadále testovat trpělivost centrální banky a pohybovat se v nebezpečné blízkosti hranice 27,00 CZK/EUR. Kurzu koruny zřejmě nahraje i zítřejší zveřejnění domácí inflace, která by za červen měla dosáhnout 1 % y/y. To by bylo již o 0,6 pb více, než s čím počítala centrální banka ve své poslední prognóze. Nic to ale prozatím nemění na jejím záměru držet kurzový závazek nejméně do druhé poloviny příštího roku, což je i náš scénář. 

Česká swapová křivka včera snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci ztratila 15 bb, zatímco na kratším si odepsala 10 bb. Za poklesem stál jednak vývoj na eurových sazbách, které jsou tlačeny směrem dolů nejasnou situací kolem Řecka, zatímco posílení kurzu koruny k hranici 27,00 CZK/EUR rozvířilo spekulace o možném snížení domácích úrokových sazeb do záporného teritoria.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).