Hlavní navigace

Na burze se nakupovaly akcie ČEZu a Komerční banky

31. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní přehled od analytiků z J&T Banky

Komentář trhu

Pražské burze se včerejší prodejní nálada vyhnula. Index PX i přes 2% propady evropských trhů odevzdal pouhých 0,16 %. Zachránily ho především ČEZ a Komerční banka, kde se po pondělních výprodejích již druhým dnem kupovalo. Komerční banka zakončila silnější o 1,1 % na 3 153 Kč. ČEZ si připsal téměř 2 % (738 Kč). Prodejní náladu v úvodu obchodování měla na starosti především ECB, která nepřistoupila na formu sanace španělského bankovního systému. 

Náhle oživení pak přinesla Evropská komise, která doporučila bankovní sektor v Evropě zachraňovat z chystaného fondu ESM, tento nádech však neměl dlouhého trvání a trhy ke konci dne zamířily na denní minima. Tento vývoj postihl také Erste Group, jenž zakončila na 369,9 Kč a ve Vídni dokonce ještě o 10 Kč níže. Největší propad však předvedly akcie NWR, jejichž cílovou cenu z 225 Kč na 105 Kč snížili analytici ING.

skoleni_8_6

Komentář k americkému obchodování

Zámořské akcie klesaly a tím se pro index S&P 500 stal květen nejhorším měsícem od září loňského roku. Akciím neprospěla horší data z prodeje rozestavěných domů a znovu objevené obavy, že Řecko bude chtít opustit euro. V souvislosti s tím se objevují na trhu také obavy, jak se Evropa postaví k problémům daleko většího Španělska. Na to reagoval posilující dolar, který zatlačil euro pod 1,24, a dostal pod tlak ceny komodit, což se nejvíce projevilo na ropě WTI –3,6 %. To samozřejmě neprospělo sektoru energií, který spolu s materiály ztrácel z indexu S&P 500 nejvíce. 

Včerejšek nechal ve ztrátách všechny jeho segmenty, nejlépe na tom byly technologie díky růstu Applu (+1,25 %) a Intelu (+0,15 %). Naopak dalších 7,83 % ztratil výrobce Blackberry Research in Motion, který zřejmě poprvé od roku 2004 bude v provozní ztrátě a kterého následoval také další výrobce telefonů v problémech Nokia (-7,12 %). Padající cena ropy naopak prospěla akciím Aerolinek US Airways Group +0,55 %, United Continental +1,21 %. Indexy závěr: DJI 12 420 b. –1,28v%, S&P 500 1 313 b. –1,43 %, Nasdaq 2 837 b. –1,17 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).