Hlavní navigace

Na burze je nejdelší přerušení obchodování od roku 1888

30. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování v USA zůstalo uzavřené kvůli hurikánu Sandy. Podle posledních zpráv trhy neotevřou ani dnes a to dělá z této odstávky nejdelší přerušení obchodování od roku 1888.

Podle posledních informací je hlavní sál newyorské burzy zaplaven a zařízení zničeno. To nic nemění na faktu, že operátoři burzy budou muset udělat vše možné, aby zítra, poslední den v měsíci, byly parkety otevřené a portfolio manažeři mohli jako vždy na závěr měsíce upravovat svá portfolia. Elektronické obchodování s komoditami na burze Chicago Board of Trade by mělo dnes být nepřerušeno.

Asijské trhy v závěru obchodování zaznamenaly ztráty poté, co japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv o 11 bil. jenů (cca 138 mld. USD) na celkových 66 bil. jenů. Tímto krokem narostly obavy, že 3. největší světová ekonomika je v problémech a stimuly tím pravděpodobně nekončí. Další by dle analytiků měly následovat na začátku příštího roku.

Erste Group Bank dnes ráno oznámila, že za 3Q2012 dosáhla čistého zisku 144 mil. EUR, což je přesně na našem odhadu a mírně pod očekáváním trhu (cca 150 mil. EUR). Podrobnější pohled na oznámená čísla neukazuje žádné zásadní překvapení, prakticky všechny úrovně výsledovky jsou velmi blízko našim i tržním projekcím. Provozní výnosy dosáhly 1,81 mld. EUR (vs. naše očekávání 1,80 mld. EUR), lepší úrokové výnosy a zisk z obchodování byly částečně kompenzovány slabšími výnosy z poplatků. Erste opět potvrdila, že dokáže dobře krotit provozní náklady, zvláště nižší než námi očekávané personální náklady vidíme jako pozitivní signál.

skoleni_13_10

Náklady rizika nepřekvapily, stabilní zůstává situace na hlavních trzích v Rakousku, ČR a na Slovensku, mírné zhoršení v Rumunsku a Chorvatsku se předpokládalo. Management banky potvrdil všechny výhledy, které dal u minulých výsledků: provozní z isk za rok 2012 by tak měl být „mírně pod úrovní roku 2011“, náklady rizika kolem 2 mld. EUR a rumunská BCR by se měla vrátit k zisku již v příštím roce. Kapitálová přiměřenost zůstala za úrovni 10,4%, stejně jako v 2Q2012, prakticky stabilní zůstal i poměr úvěrů ke vkladům a objem rizikově vážených aktiv. Celkově tak hodnotíme výsledky Erste jako v souladu s naším očekáváním, očekáváme víceméně neutrální dopad na akcie Erste. (Marek Hatlapatka)

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes očekáváme data ohledně španělského HDP za 3Q v 9:00. V 9:55 bude zveřejněna nezaměstnanost v Německu, která by měla poprvé za 3 roky vzrůst. V 11:00 potom budeme sledovat spotřebitelskou důvěru v eurozóně a ve 14:00 z USA index cen nemovitostí dle CaseShiller. Itálie bude dnes v 11:00 prodávat dluhopisy se splatnostmi 2017 a 2022 za celkem 7 mld EUR. Výsledky dnes v USA zveřejní firma Ford.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).