Hlavní navigace

Na americké trhy dolehl pátek třináctého

16. 4. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak se dařilo trhům? Přečtěte si novinky očima Davida Nového a Milana Vaníčka, analytiků J&T Banky.

Komentář k trhu

Pražská burza v pátek neudržela úvodní růst a uzavřela slabší o 1 %, týdenní zisk tak snížila na 0,4 %. V porovnání s evropskými trhy, které během dne navýšily ztráty k 2 % si však vedla ještě dobře. Aktivita investorů nicméně zůstává slabá.

Nálada se zhoršila zejména na bankovních titulech po té, co půjčky španělských bank od ECB narostly téměř o 50 % na 228 mld. EUR. Výnosy dluhopisů problémových států tak opět rostou a výrazně vzhůru se posouvají i španělské CDS.

Erste Group sice otevřela na 410 Kč, svůj propad nicméně zrychlila v druhé polovině dne a uzavřela na 393 Kč (-2,3 %), na trhu se navíc objevili spekulace o prodeji některých budov banky, které Erste následně popřela.

Komerční banka se díky blížící dividendě hlubšímu propadu vyhnula a zakončila na 3 595 Kč (-0,6 %).

Nejslabším článkem BCPP byly akcie ČEZu (772,5 Kč), které odepsaly bez kurzotvorné informace 2,1 %, nicméně cena elektrické energie stále klesá.

NWR se ke konci obchodování se sesunulo k 127,6 Kč (-2,2 %), po té co díky slabému výhledu cen uhlí snížila Credit Suisse cílovou cenu společnosti na zhruba 103 Kč.

Telefonica naopak na hladině 370 Kč vzbudila zájem investorů a uzavřela na 375 Kč (+1,1 %).

NWR: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 163 Kč

NWR dnes ráno zveřejnila aktualizaci provozních dat. Pro 2Q12 dosáhla NWR cen koksovatelného uhlí ve výši 130 EUR/t, což je mírně nad našimi odhady 125–128 EUR/t. Cena koksu kontrahovaná také pro 2Q12 bude 298 EUR/t a rovněž překonala naše odhady, které byly v rozmezí 250–256 EUR/t (+19,2 %). (Cena elektrárenského uhlí se kontrahuje na kalendářní rok a je podle předchozích indikací 74 EUR/t.) Co se týká objemů, tak společnost NWR v 1Q12 prodala 1,29mt koksovatelného uhlí. Tento objem je mírně nad našim očekáváním (+1,4 %). Prodaný objem koksu je v 1Q12 155kt, ve shodě s projekcemi. Za očekáváním zaostal prodaný objem elektrárenského uhlí. NWR prodalo 1mt zatímco podle našich odhadů to mělo být o téměř 25 % více. Ceny překonaly naše odhady a i složení produkce ukazuje zlepšení, co se týká kvality vytěženého uhlí. Struktura prodejů byla v 1Q12 56 % koksovatelného uhlí a 44 % elektrárenského. To je lepší než naše projekce na poměr 48/52. Celkový report NWR hodnotíme pozitivně

Telefonica CR: Neutrální/Nega­tivní. DD: Držet. Cílová cena: 427 Kč

Dle internetových serverů chce údajně Český telekomunikační úřad snížit velkoobchodní ceny za pronájem pevných linek společnosti Telefónica CR. Jde o další regulatorní tlak na společnost, kterému Telefonica CR čelí pravidelně. Nicméně jakékoliv regulatorní zasahování je vnímáno spíše nepříznivě na tržní prostředí. Zpráva již probíhala v pátek, a tudíž vliv na dnešní obchodování vnímáme jako limitovaný.

Komerční banka: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 4304 Kč

Akcie Komerční banky se dnes obchodují naposledy s nárokem na dividendu za r. 2011 ve výši 160 Kč. Při poslední ceně akcie 3595 Kč tak akcie KB nesou cca 4,5% hrubý dividendový výnos. Rozhodný den pro dividendu je 19.4. a dividenda by se měla vyplácet 28.5. 2012.

Komentář k americkému trhu

Pátek 13. udeřil na americké akciové trhy. Pochybnosti investorů o finančním zdraví Španělska, pomalejší ekonomický růst v Číně za první kvartál a zklamání v indexu spotřebitelské důvěry Univerzity of Michigan, to vše jsou faktory, které způsobily vymazání zisků z posledních dvou dnů.

skoleni_8_6

Široký index S&P uzavřel na denním minimu (1 370 bodů, –1,3 %), DJ (-1,1 %) a technologický Nasdaq (-1,5 %). Indexy zaznamenaly nejhorší týden v roce 2012. Mezi sektory odepsal nejvíce finanční, následován technologickým. Ztrácely také drahé kovy: zlato –1,2 % a volatilnější stříbro –2,6 %.

Výsledky za první kvartál reportovala banka JP Morgan, která ziskem i výnosy překonala očekávání trhu. Z investičního bankovnictví však dosáhla o 29 % nižší výnosy než v roce 2011. Mírně nad konsensem byly také výsledky Wells Fargo. Ani lepší výsledky nepomohly akciím obou bank a jejich tržní cena se pohybovala se sektorem (JP Morgan –3,6 %, Wells –3,5 % ).


Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).