Hlavní navigace

MyUniCard: anonymní předplacená karta (RECENZE)

26. 7. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Toužíte po anonymní předplacence? MyUniCard je dobrá volba. Vydají vám ji bez občanky a můžete ji používat opravdu anonymně.

Předplacených platebních karet na českém trhu není zrovna málo. Kdo by si přál takovou kartu využívat, má poměrně na výběr, a to ze 7 variant.

Tentokrát jsme se zaměřili na platební kartu MyUniCard. Ta je určena všem, kteří jsou starší 18 let. Jejím provozovatelem je společnost mobile2card a kartu vydává Československá obchodní banka.

Jak kartu zakoupit

Platební kartu si můžete zakoupit 3 způsoby:

 • Objednáním on-line v e-shopu.
 • Objednáním přes SMS.
 • Zakoupením na pobočce České pošty.
Kupování platební karty.
Autor: Veronika Doskočilová

Kupování platební karty.

Při objednávání přes e-shop postupujete stejně jako při objednávání jakéhokoli jiného zboží. Zvolíte počet karet, vyplníte doručovací adresu, na kterou vám mají kartu zaslat, a zvolíte jeden ze 3 možných způsobů zaplacení:

 • On-line pomocí platební karty.
 • Převodem z účtu na účet.
 • Dobírkou (bude účtován poplatek 60 Kč).

Pokud budete platit on-line či převodem, platíte pouze cenu platební karty, a to 120 Kč. Plus případné poplatky, které si účtuje vaše banka za provedenou transakci. U platby dobírkou vám připočítají ještě 60 Kč poplatek.

Nebo si platební kartu můžete objednat pomocí Premium SMS.

Objednávání přes PREMIUM SMS.
Autor: Veronika Doskočilová

Objednávání přes Premium SMS.

V takovém případě hradíte cenu SMS dle ceníku vašeho operátora a 120 Kč za platební kartu.

My jsme ale chtěli kartu začít používat co nejdříve, a tak jsme zvolili třetí možnost. Zašli jsme si pro ni na pobočku České pošty.

Česká pošta

Zkušenost z pobočky České pošty máme velice pozitivní. Pracovník ihned věděl, o jakou kartu se jedná, a po krátkém hledání nám ji prodal. Zde tedy kartu dostanete na počkání. Cenu hradíte stejnou jako při objednávání on-line, a sice 120 Kč.

Platební karta.
Autor: Veronika Doskočilová

Platební karta.

Platební karta.
Autor: Veronika Doskočilová

Platební karta.

Karta je sice pro ty, kterým již bylo 18 let, ale doklad totožnosti po nás nikdo nežádal. Je tedy asi čistě na konkrétním pracovníkovi, jak situaci vyhodnotí a zda si doklad totožnosti vyžádá.

Obálka s MyUniCard

Platební kartu tedy máme, můžeme vyrazit na nákupy. V obálce, kterou jsme obdrželi na poště, se nachází:

 • Platební karta MyUniCard.
 • Návod na její použití.
 • Reklamní letáček.

Platební karta MyUniCard má jednotný design, takže například na rozdíl od COOL karty si nemůžete vybrat z více variant.

Platební karta MYUNICARD.
Autor: Veronika Doskočilová

Platební karta MyUniCard.

Platební karta MYUNICARD.
Autor: Veronika Doskočilová

Platební karta MyUniCard.

Kromě toho obdržíte v obálce i 13stránkový návod na používání karty, kde jsou obsaženy informace o jejím aktivování, dobíjení, limitech, poplatcích a další informace.

Návod k MYUNICARD.
Autor: Veronika Doskočilová

Návod k MyUniCard.

Dobíjení

Nejdříve ze všeho jsme si platební kartu chtěli dobít. To můžeme provést, i když ještě karta není aktivovaná. Pokud ji chceme například darovat někomu jinému, stačí na zadní straně obálky odkrýt příslušné okénko, pod kterým se zobrazí identifikační číslo platební karty. Skrze to pak kartu dobijeme. Dobít ji můžeme 3 způsoby:

 • Příkazem k úhradě.
 • Debetní kartou přes platební bránu.
 • V hotovosti či platební kartou v provozovnách distributora.

My jsme chtěli kartu začít používat co nejdříve, tak jsme zvolili platbu přes on-line platební bránu. Na tu vás webové stránky přesměrují, pokud kliknete na dobít kartu.

Dobíjení platební karty.
Autor: Veronika Doskočilová

Dobíjení platební karty.

Do příslušných políček vypíšeme identifikační číslo naší platební karty a následně jsme nasměrováni na platební bránu ČSOB.

Dobíjení.
Autor: Veronika Doskočilová

Dobíjení.

Protože ale nemáme kartu aktivovanou ani nejsme zaregistrovaní, můžeme ji takto dobít na maximálně 3500 Kč. A navíc pouze jednorázově.

Limity platební karty

S používáním MyUniCard se pojí i určitá omezení. Ta se liší dle toho, v jakém stupni máte kartu aktivovanou. Možnosti aktivování a následné limity uvádíme v tabulce.

Aktivace Dobíjení Limit dobíjení Maximální zůstatek Výběr z bankomatu Limit výběru z bankomatu a zpětné výměny bez identifikace
Přes SMS Pouze jedenkrát 3500 Kč 3500 Kč Nelze Nelze
Registrace na webových stránkách Libovolně 13 500 Kč / den
27 000 Kč / měsíc
60 000 Kč / kalendářní rok
60 000 Kč Pouze v ČR 25 000 Kč / kalendářní rok
Plná identifikace Libovolně 135 000 Kč / den
600 000 Kč / kalendářní rok
600 000 Kč Bez omezení 600 000 Kč / kalendářní rok

Ve chvíli, kdy si kartu zakoupíte a dobijete ji jako dárek, ji ještě nemáte ani aktivovanou. V té chvíli s ní ani nezaplatíte, jen jsou na ní peníze. Nesmíte ji dobít na více než 3500 Kč. Abyste mohli kartu začít využívat, musíte ji aktivovat přes SMS.

Kartu aktivujete zasláním SMS na číslo +420 790 542 175 ve tvaru A 1234567890 (variabilní symbol ze zadní strany vaší karty). Obratem přijde SMS s PINem k předplacené platební kartě.

Následně vám v SMS zprávě přijde PIN kód.

Aktivační SMS.
Autor: Veronika Doskočilová

Aktivační SMS.

Kromě PIN kódu vám přijde i SMS s automaticky vygenerovaným heslem. To pro případ, že byste si přáli přejít k dalšímu kroku. Pokud totiž kartu pouze aktivujete, smíte na ni jednorázově nabít částku, která nesmí překročit 3500 Kč. A tu následně smíte utratit pouze u obchodníků. Platební karta vás nepustí vybrat si peníze z bankomatu.

Abyste ji mohli nabíjet opakovaně a vybírat z bankomatu, musíte udělat další krok. Platební kartu si zaregistrovat. K tomu právě slouží výše zmíněné heslo.

Registrace platební karty

Může se zdát, že ačkoli je MyUniCard prezentována jako anonymní karta, vše končí ve chvíli, kdy ji musíte zaregistrovat, aby se dala standardně používat. Uvádíte zde přece plno osobních údajů.

Registrace karty.
Autor: Veronika Doskočilová

Registrace karty.

Ano, zaregistrovat ji musíte, jinak ji můžete použít pouze pro jednorázové nabití. To, co vyplníte do registračního formuláře, ale nikdo ověřovat nebude. Telefonní číslo, které v této fázi zadáváte kvůli registraci, musí být totožné jako to, ze kterého jste platební kartu aktivovali. V opačném případě vás systém nepustí platební kartu zaregistrovat.

Po úspěšné registraci vám jsou automaticky navýšeny limity dle tabulky výše. Kromě toho také získáváte přístup do velice okleštěné verze internetového bankovnictví, či spíše do klientského účtu. Ten vás ihned po přihlášení vyzve ke změně automaticky vygenerovaného hesla, které jste na první přihlášení využili.

Změna hesla při prvním přihlášení.
Autor: Veronika Doskočilová

Změna hesla při prvním přihlášení.

A pak se již můžete podívat, co vám klientský účet MyUniCard nabízí.

Klientský účet

Klientský účet, který je ke kartě přidružen, je velice jednoduchý.

Internetové bankovnictví MYUNICARD.
Autor: Veronika Doskočilová

Internetové bankovnictví MyUniCard.

Na domovské stránce se vám ihned po přihlášení zobrazí aktuální výše zůstatku a několik posledních provedených transakcí.

Možnosti, které můžete s kartou skrze toto rozhraní provádět, jsou poměrně omezené.

Finanční transakce.
Autor: Veronika Doskočilová

Finanční transakce.

Finanční transakce, které s kartou můžete provést, jsou pouze 2:

 • Dobít kartu.
 • Reklamovat transakci.

Dobíjení platební karty vás následně opět přesměruje na platební bránu. V případě reklamace transakce, se kterou nesouhlasíte, máte možnost využít kolonku na reklamování.

Reklamace transakcí.
Autor: Veronika Doskočilová

Reklamace transakcí.

Tím vaše možnosti provádění operací s platební kartou skrze klientský účet končí. Máte ale možnost si zde prohlédnout například informace o držiteli karty, kartě samotné či o provedených transakcích.

Informace o platební kartě.
Autor: Veronika Doskočilová

Informace o platební kartě.

V informacích o kartě naleznete základní informace.

Informace o platební kartě.
Autor: Veronika Doskočilová

Informace o platební kartě.

Kromě aktuálně dostupného zůstatku i datum, do kterého je vaše karta platná, a maximální možný zůstatek, který smí na kartě být. My máme kartu aktivovanou přes SMS a navíc i zaregistrovanou přes webový prohlížeč. Náš maximální limit je tedy 60 000 Kč ročně. Kdybychom se plně identifikovali na pobočce České pošty, zvýšil by se náš limit na 600 000 Kč ročně.

Informace o klientovi.
Autor: Veronika Doskočilová

Informace o klientovi.

V informacích o klientovi vidíte, co vše je k vaší platební kartě přidruženo za informace. Vzhledem k tomu, že jste je vyplňovali sami a nikdo je neověřoval, je ale otázka, nakolik jsou tyto údaje relevantní.

Historie transakcí.
Autor: Veronika Doskočilová

Historie transakcí.

Kromě toho máte možnost si prohlédnout i historii vašich transakcí. Klientský účet vám umožní je filtrovat a poskytne vám informace o tom, kdy byla transakce uskutečněna, v jaké výši a na jakém místě. Připojí i informaci o transakci, zda šlo o dobití, výběr z bankomatu, nebo zda je částka aktuálně blokovaná.

Změna údajů

V rámci svého klientského účtu máte také možnost některé údaje změnit.

Možné změny.
Autor: Veronika Doskočilová

Možné změny.

Můžete si změnit přístupové heslo a vaše identifikační údaje. Případně můžete požádat o to, aby vám byl znovu zaslán PIN. A to je v zásadě vše, více váš klientský účet neumí.

Poplatky

S používáním MyUniCard se pojí i poplatky, které za některé služby v případě využití musíte zaplatit. Jejich přehled uvádíme v tabulce.

Služba Poplatek
Hotovostní dobití v provozovně distributora 1,5 % z dobíjené částky, min. 5 Kč
Bezhotovostní dobití v provozovně distributora 1,5 % z dobíjené částky, min. 5 Kč
Dobití převodem z běžného účtu 25 Kč
Dobití skrze platební bránu 25 Kč
Výběr hotovosti z ČSOB bankomatu 29 Kč
Výběr z jiného bankomatu na území ČR 29 Kč
Výběr hotovosti v zahraničí 10 Kč + 2,5 % z vybírané částky
Platba kartou v zahraničí (včetně zahraničního internetového obchodu) 10 Kč + 2,5 % z placené částky
Změna PIN v bankomatu 10 Kč
Opětovné vydání PIN kódu 25 Kč
Poplatek za plnou identifikaci na České poště 99 Kč
Zpětná výměna peněz 20 Kč
Měsíční poplatek za neaktivní kartu 30 Kč
Výběr v hotovosti u přepážky jiné banky 250 Kč

Dobíjení platební karty vyjde levněji na provozovnách distributora v případě, že dobíjíte částku do 1670 Kč. V takovém případě platíte poplatek do 25 Kč. Pak už by byl ale poplatek vyšší a vyplatí se dobít kartu skrze platební bránu nebo příkazem k úhradě z běžného účtu.

skoleni_8_6

Ve chvíli, kdy platební kartu nepoužijete 2 měsíce a nebude na ni provedena žádná transakce, bude vám účtován poplatek 30 Kč za měsíc.

Anonymita a využití karty

Platební karta MyUniCard může dost dobře sloužit například jako dárek. Po registrování se dá využít jako běžná platební karta. Anonymita je diskutabilní. V případě registrace přes webový prohlížeč sice zadáváte údaje, ale nikdo vás nekontroluje, zda zadáváte správné údaje. Ověřovat vás budou až v případě, že budete chtít limity 600 000 Kč ročně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).