Hlavní navigace

Názor k článku Může vám zaměstnavatel rozporcovat výplatu? od okřídlený čípek - Zaměstnavatelé kdysi bez problémů strhávali různé srážky, protože...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 2. 2009 10:38

    okřídlený čípek (neregistrovaný)
    Zaměstnavatelé kdysi bez problémů strhávali různé srážky, protože platební styk byl zdarma. Pak však přišla privatizace a nenasytnost našich bank )či jejich zahraničních vlastníků) a banky začaly ve všem neskutečně hrabat. Takže podniky začaly tlačit na své zaměstnance, ať si zřídí konta a z nich ať platí formou trvalých příkazů. Čili co měl zaměstnanec do té doby "zdarma", musel posléze platit bankám ve formě poplatků za cokoliv (zřízení, změna, zrušení trvaláku - účetní položka - pohyb přes CC ČNB).

    Co se týče splácení ze sporožira, tak bych měl neblahou zkušenost v komunikaci mezi 2 účty u České spořitelny:
    Doplatek úvěru u České spořitelny - tehda ale tuším že ještě neměli poplatek za předčasné splacení úvěru a nevím, kolik by dnes poplatek za předčasné splacení činil, šlo-li by o zkrácení doby splatnosti úvěru prakticky o 1 měsíc: zůstatek na úvěru lehce přesahoval v podobě necelé 1 měsíční splátky do příštího roku ale naběhly by tam nemalé poplatky za správu a vedení úvěru v dalším období, takže bych se asi pak nevešel ani do jedné měsíční splátky. Tak jsem chtěl úvěr před koncem roku doplatit. Jelikož za hotovostní splátku spořitelna vybírá poplatek, bylo mi doporučeno, ať to zaplatím ze sporožira, to že vyjde levněji. Tak jsem uhradil ze sporožira sumu, kterou mi sdělili. 6. smysl mi zavelel, abych se přeptal, zda je úvěrový účet skutečně zrušen. A nebyl. Přehoupl by se do dalšího roku a naskočily by tam nové poplatky. Visely tam nějaké drobné. Tak jsem jsem to opět doplatil a čekal. O ukončení smluvního úvěrového vztahu spořka nijak neinformovala, takže kdybych to nechal spát v domnění, že úvěr je doplacen, překvapila by mne za nějaký čas upomínka za tučný poplatek, že úvěr řádně nesplácím (+ záznam do registru). Tuhle praxi jsem se dověděl nezávisle od několika dalších známých, kteří si ovšem ukončení úvěru neověřili a z pár nedoplacených korun jim dluh díky sankcím vzrostl na pěkný peníz. S tímto doplacením byly ještě další peripetie - chtěl jsem úvěr doplatit v rámci okresu, ale na jiné pobočce, než na které byl úvěr poskytnut. Prý to nejde a musím na tu původní pobočku. Tak jsem zavíta na tu konkrétní. Tam to probíhalo tak jak to popisuji. A pak jsem se ještě dověděl, že jsem prý úvěr mohl doplatit kdekoliv v rámci ČR, i když to na jiné ani v rámci okresu původně nešlo.... Levá neví co dělá pravá.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).