Hlavní navigace

Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou?

Aktualizováno 23. 3. 2018 11:00
Dalibor Z. Chvátal

Chtěla natankovat na čerpací stanici, ale za platbu kartou po ní chtěli uhradit transakční poplatek. Zákon účtování poplatků sice zakazuje, ale co když jej vám obchodník bude chtít naúčtovat?

Doba čtení: 5 minut

Poplatek za platbu kartou

Čtenářka nám do redakce poslala e-mail včetně fotek, kde jí obchodník naúčtoval poplatek a platbu kartou.

Od 13. ledna 2018 je prý definitivně zakázáno účtovat si poplatek za platbu kartou. Byla jsem však na čerpací stanici a tam stále poplatek za platbu kartou účtovali. Jak to tedy je? Fotografie posílám v příloze. V jakém zákoně je uvedeno a v jakém paragrafu, že se poplatek nesmí účtovat?

Čerpací stanice sítě PRIM účtuje transakční poplatek 4,90 Kč při platbě kartou. Pokud použijete hotovost, dostanete ve stejné výši slevu. (21. 1. 2018)
Autor: Kateřina Čepelíková

Čerpací stanice sítě PRIM účtuje transakční poplatek 4,90 Kč při platbě kartou. Pokud použijete hotovost, dostanete ve stejné výši slevu. (21. 1. 2018)


Čerpací stanice sítě PRIM účtuje transakční poplatek 4,90 Kč při platbě kartou. Pokud použijete hotovost, dostanete ve stejné výši slevu. (17. 1. 2018)
Autor: Kateřina Čepelíková

Čerpací stanice sítě PRIM účtuje transakční poplatek 4,90 Kč při platbě kartou. Pokud použijete hotovost, dostanete ve stejné výši slevu. (17. 1. 2018)

Zákaz poplatků za platbu kartou je uveden ve směrnici EU 2015/2366, Článek 62, bod 4:

Členské státy v každém případě zajistí, aby příjemce nepožadoval poplatky za používání platebních prostředků, u nichž jsou mezibankovní poplatky upraveny v kapitole II nařízení (EU) 2015/751, a za platební služby, na které se vztahuje nařízení (EU) č. 260/2012.

Transpozicí této směrnice je zákaz přijat v novém zákoně o platebním styku 370/2017 Sb., kde jde o § 254, odst. 2a:

Příjemci nenáleží úplata za použití platebního prostředku, u něhož je mezibankovní poplatek podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího mezibankovní poplatky za karetní platební transakce upraven v kapitole II tohoto nařízení, a za platební služby, na které se vztahuje přímo použitelný předpis Evropské unie upravující požadavky pro úhrady a inkasa v eurech.

Bez poplatků, ale jen pro regulované karty

To znamená, že nařízení EU se týká jen spotřebitelských, tj. nekomerčních platebních karet ze zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Pokud u obchodníka bude platit někdo například ruskou či americkou kartou, je obchodník oprávněn požadovat poplatek za transakci (podle sazby, kterou on sám platí, ne že si poplatek jen tak střelí od boku), ale je povinen zákazníka o tom informovat předem. Podobně obchodník může požadovat poplatek u komerčních karet, např. Diners Club Business, Mastercard Business, či Visa Business, opět o tom musí informovat předem.

Čerpací stanice v našem příkladu promptně poplatek změnila a správně jej účtuje jen u komerčních platebních karet, a to ve výši 1,98 % z transakce.

Čerpací stanice sítě PRIM transakční poplatky změnila podle typu karet (to už je v pořádku).(25. 1. 2018)
Autor: Kateřina Čepelíková

Čerpací stanice sítě PRIM transakční poplatky změnila podle typu karet (to už je v pořádku). (25. 1. 2018)

Mám stejnou zkušenost s čerpací stanicí VENA – TRADE, která bezprostředně po začátku platnosti zákona poplatky zrušila, ale zanedlouho opět obnovila. Platím soukromou kreditní kartou Mastercard. Obsluha stanice tvrdí, že zákon neporušují, prý si mám zavolat majiteli a on mi to vysvětlí. Odpověď z ČOI, kam jsem zaslal podnět, vyzněla v tom duchu, že by poplatky účtovány být neměly, ale ČOI není oprávněna porušení zákona kontrolovat a ani není pověřen žádný jiný dozorový orgán, napsal nám další čtenář Jiří.

Čerpací stanice VENA - TRADE, s.r.o. nadále účtuje poplatek za platbu kartou i pro soukromé karty.
Autor: Jiří Kopka

Čerpací stanice VENA – TRADE, s.r.o. nadále účtuje poplatek za platbu kartou i pro soukromé karty.

Karty z evropských států, u kterých se nesmí účtovat poplatky za platbu

Regulace poplatků platebních karet se týká těchto zemí EHP:

  1. Belgie
  2. Bulharsko
  3. Česko
  4. Dánsko
  5. Estonsko
  6. Finsko
  7. Francie
  8. Chorvatsko
  9. Irsko
  10. Itálie
  11. Island
  12. Kypr
  13. Litva
  14. Lotyšsko
  15. Lucembursko
  16. Maďarsko
  17. Malta
  18. Německo
  19. Nizozemsko
  20. Norsko
  21. Polsko
  22. Portugalsko
  23. Polsko
  24. Rakousko
  25. Rumunsko
  26. Řecko
  27. Slovensko)
  28. Slovinsko
  29. Spojené království (jen do doby členství v EU)
  30. Španělsko
  31. Švédsko

U spotřebitelských (soukromých) karet výše uvedených zemí obchodníci nesmějí účtovat žádné příplatky nebo poplatky za platbu kartou. U služebních karet poplatky účtovat po upozornění lze.

Karty z evropských států, u kterých lze účtovat poplatky za platbu

Níže uvedené státy nejsou součástí EHP, takže obchodníci u držitelů karet z těchto zemí mohou účtovat poplatky.

  1. Albánie
  2. Andorra
  3. Bělorusko
  4. Bosna a Hercegovina
  5. Černá hora
  6. Kosovo (ne všemi zeměmi uznaný stát)
  7. Lichtenštejnsko
  8. Makedonie (F.Y.R.O.M.)
  9. Moldavsko
  10. Monako
  11. Rusko
  12. San Marino
  13. Srbsko
  14. Švýcarsko
  15. Turecko
  16. Ukrajina
  17. Vatikán

Banky předražují poplatky u karet Diners Club

Soukromé kreditní karty Diners Club vydané v zemích EHP také spadají pod regulaci poplatků. To znamená, že mezibankovní poplatek u soukromých karet Diners Club může být max 0,30 %. Banky a zpracovatelé transakcí si přitom účtují i více jak 2 % a obchodníkům tvrdí, že karty Diners Club jsou pro ně drahé. Není to pravda, rozdíl v poplatcích zůstává u bank, společnost Diners Club z něj nic nemá.

U služebních a firemních karet Diners Club regulace neplatí.

Jaké české karty jsou s poplatkem a jaké bez?

Drtivá většina obchodníků poplatky při platbě kartou neúčtuje, a to ani u karet komerčních. Pokud však tápete, u kterých karet obchodníci poplatky mohou účtovat, máme pro vás tabulku, která vám pomůže v orientaci. Vždy však platí podmínka, že na účtování poplatků musí obchodník upozornit předem.

Typy platebních karet a poplatky za platbu kartou u karet vydaných v zemí EHP
Typ platební karty Může být účtován poplatek za platbu kartou?
Debetní karta Mastercard, Maestro, Visa k soukromému účtu, na rodné číslo NE
Debetní karta Mastercard, Maestro, Visa předplacená, na rodné číslo NE
Debetní karta Mastercard, Maestro, Visa k podnikatelskému účtu na IČO ANO
Debetní karta Mastercard, Maestro, Visa k firemnímu účtu ANO
Debetní karta Mastercard, Maestro, Visa předplacená, na IČO ANO
Kreditní karta Mastercard, Maestro, Visa soukromá, na RČ NE
Kreditní karta Mastercard, Maestro, Visa pro podnikatele na IČO ANO
Kreditní karta Mastercard, Maestro, Visa pro firmy ANO
Charge karta Mastercard, Maestro, Visa pro firmy ANO
Kreditní karta Diners Club – soukromá NE
Kreditní karta Diners Club – služební, firemní ANO
Karty Discover ANO
Karty American Express ANO
Karty JCB ANO
Karty Union Pay ANO

Poplatky v praxi

V praxi je někdy pro obchodníka obtížné rozlišit, o jaký typ karty jde, takže se vám může snadno stát, že poplatku uniknete, protože si toho obchodník nevšimne, anebo na rozlišení typu karty nebude mít čas.

Jinou kapitolou jsou platební brány, které typ karty umějí rozlišit a poplatek pak naúčtují svému partnerovi (ne držiteli karty). Příklad níže ukazuje poplatkovou politiku GoPay od 1. 5. 2018, kdy u neregulovaných karet poplatek může dosáhnout až 5,26 % z transakce. Tento náklad sice ponese obchodník, ale může jej přeúčtovat zákazníkovi.

Kategorie karty Značka karty Mezibankovní poplatek Poplatek karetní společnosti Ostatní poplatky Celkový poplatek   
spotřebitelská debetní VISA, VISA Electron, V Pay 0,20 % 0,10 % 1,76 % + 3 CZK                      2,06 % + 3 CZK                             
MasterCard, Maestro 0,20 % 0,20 % 1,76 % + 3 CZK 2,16 % + 3 CZK                                   
spotřebitelská kreditní VISA, VISA Electron, V Pay 0,30 % 0,10 % 1,76 % + 3 CZK 2,16 % + 3 CZK
MasterCard 0,30 % 0,20 % 1,76 % + 3 CZK 2,26 % + 3 CZK         
ostatní 0,20 % – 1,70 %                    0,10 % – 1,80 % 1,76 % + 3 CZK 2,06 % – 5,26 % + 3 CZK

Stačí, když si zapamatujete toto:

FIN18_tip_v_clanku_obecny

U českých karet k vašemu soukromému účtu a u vaší soukromé kreditní karty vám na území EU a EHP obchodníci nesmějí účtovat žádné poplatky a příplatky. Netýká se to jen ČR, ale celého EHP.

U podnikatelských, firemních či služebních karet naopak poplatky účtovat lze, ale musí vás obchodník na ně upozornit předem, abyste měli možnost volby.

Našli jste v článku chybu?