Hlavní navigace

Může být Thajsko dobrou investiční příležitostí?

2. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Thajsko je velice oblíbenou turistickou destinací. Jak si ale vede tamní ekonomika a jaká je perspektiva investic do této pozoruhodné země?

Jihovýchodní Asie začíná mít čím dál tím větší význam na světovém hospodářství.  V žebříčku Bloombergu je Thajsko po Číně druhým nejlepším trhem pro investory na světě.

Úspěšná odvětví

Thajská burza je v celosvětovém měřítku malá, tržní kapitalizace představovala na konci února cca 303 miliard USD, což je 0,6 % globální tržní kapitalizace. V ro­ce 2011 v Thajsku činilo HDP na hlavu 5 281 USD (pro porovnání v ČR to bylo 25 933 USD).

Země je často sužována stávkami, občanskými nepokoji, tsunami a povodněmi. Povodně jsou problémem číslo 1, který musí vláda řešit. Výpadky a škody zaplavených továren mohou ohrozit ochotu dalších investic zahraničních společností v tamní ekonomice. Čtěte také: Čtyři horké tipy, jak zhodnotit peníze v roce 2012

I přes mnoho nepříznivých vlivů se Thajsku podařilo v průběhu času rozvinout velice úspěšná odvětví. Je producentem 35 – 40 % pevných disků do počítačů na světě. V roce 2010 vyprodukovalo více lehkých nákladních automobilů než Japonsko. V zemědělství je největším světovým exportérem rýže a druhým největším cukru. V roce 2010 vyvezlo 9 miliónů tun rýže, zatímco největší rival, Vietnam, 6,7 miliónů tun. Nutno také poznamenat, že Thajsko patří mezi 20 nejoblíbenějších světových turistických destinací.

V hledáčku investorů

Mark Mobius, jeden z nejslavnějších fond managerů současnosti, pod jehož správou je 40 miliard USD ve fondech Templeton, sází ve velkém na thajskou ekonomiku. Dle jeho kalkulací povodně, největší problém Thajska, příliš neovlivní ekonomiku. Čtěte také: Proč nejsou volné trhy vždy tím nejlepším řešením?

Thajské společnosti i tamní index budou pokračovat v růstu i přes nepříznivé vlivy. Ostatně této situace jsme byli svědky v loňském roce, kdy i přes rozsáhlé povodně si thajský index SET připsal ve čtvrtém čtvrtletí 12 %. V tomto roce dalších 14,8 % k 16. březnu. Mobius svůj pozitivní postoj opírá o argumentaci, že se mu daří nacházet společnosti, které ve špatných časech dobře snáší poklesy a v dobrých časech rostou ještě rychleji.

Mobius není ve svých pozitivních očekáváních sám. Obdobný pohled má i Adithep Vanabriksha z Aberdeen Asset Management. Vicepremiér ministra financí Kittiratt Na-Ranong (54) a historicky první thajská premiérka Yingluck Shinawatra (44), budou pokračovat v implementaci programu rekonstrukce infrastruktury, který pozitivně ovlivní např. producenty cementu nebo bankovní sektor, přes který se budou rekonstrukce financovat.

Marc Faber, světově známý investor a autor Gloom, Boom & Doom reportu, je taktéž pozitivní ohledně dalšího vývoje. Faber prostřednictvím své společnosti Marc Faber Ltd. spravuje 300 milionů USD. V investicích v Thajsku hodlá dál pokračovat. Faber je obecně na asijský region tak pozitivní, že se v roce 2000 se svou rodinou do Thajska přestěhoval a trvale tam žije.

Velkou sázku na Thajsko udělal i Bill Heinecke, který vlastní tamní hotely značek Four Seasons, Marriott a Anantara. Jeho podnikání se rozrostlo z původně jednoho hotelu na současných 70 resortů, 1200 restaurací (včetně frančízy Burger Kingu) a 200 retailových obchodů. Akcie společnosti Minor International vzrostly více než 12ti násobně za posledních 10 let. Pětkrát více než samotný thajský index.

Historie thajské ekonomiky

Thajská ekonomika je jedinou zemí Jihovýchodní Asie, která nebyla kolonizována. V posledních desetiletích si prošla zajímavým vývojem. Za feudální monarchie, která trvala až do roku 1932, činil roční příjem na hlavu 200 USD. Tento stav pokračoval až do pozdních padesátých let.

Poté co v roce 1960 propukla válka ve Vietnamu, Thajsko, jakožto spojenec USA ze situace těžilo. Na jeho území byly vybudovány vojenské základny, cesty, přístavy. Postupem času se Thajsko začalo otvírat světu. Nově byly zavedeny pobídky pro zahraniční investory, včetně daňových úlev. V kombinaci s levnou pracovní silou a strategickou polohou v regionu s 575 milióny spotřebiteli se z Thajska stala velice žádaná destinace.

Pozitivní efekt změn na sebe nenechal dlouho čekat. Toyota otevřela svou první továrnu v roce 1962. Další titáni jako Sony a Canon následovali. V roce 1983 otevřel továrnu největší producent pevných disků na světě Seagate. Western Digital následoval. K tahu na Thajsko se přidaly i automobilky Ford a General Motors. Stovky továren subdodavatelů snad ani netřeba zmiňovat.

Průměrný roční růst HDP Thajska mezi lety 1971–2010 činil úctyhodných 6 %, a to i přes řadu převratů, finančních krizí a nepříznivých přírodních vlivů. Čtěte také: Investice jako hra?

Politická nestabilita

Jedním z největších nešvarů Thajska je politická nestabilita. Základním heslem vlády je „přežít“. Od roku 1946 došlo k 15 pokusům o státní převrat. Mnoho z nich bylo úspěšných. Za stejné období se vystřídalo 28 premiérů. Jejich průměrná doba působení v úřadu je něco málo přes dva roky. Poslední převrat nastal v roce 2006 a svrhl tehdejší vládu.

Thajská společnost je poslední dobou rozdělená. Proti sobě stojí menšinová městská elita a chudí venkované. Napětí vyvrcholilo v roce 2010, kdy při násilných pouličních protestech zemřelo 92 lidí.

V loňském roce se premiérského křesla ujala historicky první žena Yingluck Shinawatra (44). Ambiciózní a chytrá premiérka stojí před nemalými výzvami. Mnoho zahraničních investorů do ní vkládá velké naděje, že se jí podaří uklidnit rozpory ve společnosti, i přijmout investičně náročné infrastrukturní projekty, které mají zamezit ohromným škodám, které způsobují povodně. Projekty totiž vyžadují hodně vůle a kontinuity a pokračující vládní nestabilita by mohla být vážnou překážkou.

Stabilním politickým prvkem je od roku 1946 thajský král Bhumibol Adulyadej, v současné době světově nejdéle vládnoucí monarcha. Tak, jak armádní i civilní samovládci přicházeli a odcházeli, on jediný byl po celou dobu stabilizujícím prvkem. I když jsou jeho pravomoci omezené ústavou, panuje s velkým vlivem. Mezi Thajci je vysoce uznávanou a respektovanou autoritou. Otázka následovnictví by mohla vnést do systému nestabilní prvek.

Snad se Thajsku v čele s novou vládou podaří přežít a přijmout důležitá opatření pro budoucí vývoj ekonomiky. Bylo by promarněnou příležitostí, kdyby se tato krásná a pozoruhodná země nemohla dále rozvíjet.

Zdroj: Bloomberg.com

Autor článku

Autor působí jako člen vedení Klubu investorů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).