Hlavní navigace

Názor k článku Musíte přiznat a zdanit zahraniční příjem? od Danovy poplatnik - Autor clanku by mel lepe prostudovat danove zakony...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 5. 2009 20:23

  Danovy poplatnik (neregistrovaný)
  Autor clanku by mel lepe prostudovat danove zakony a zejmena problem rezidenstvi, definovany v paragrafu 2 odst. 1-4 zakona 586/1992 Sb. Prekopiruju je sem:
  § 2 Poplatníci daně z příjmů fyzických osob
  (1) Poplatníky daně z příjmů fyzických osob jsou fyzické osoby (dále jen "poplatníci").
  (2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
  (3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky (§ 22). Poplatníci, kteří se na území České republiky zdržují pouze za účelem studia nebo léčení, mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, i v případě, že se na území České republiky obvykle zdržují.
  (4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

  Vsimnete si, ze NIKDE se zde nezminuji o TRVALEM BYDLISTI. Zakon hovori o bydlisti, ktere v odstavci 4 vysvetluje jako misto kde ma poplatnik STALY BYT za okolnosti, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

  Trvale bydliste je vec jakehosi "uredniho, formalniho" bydliste pro komunikaci s urady a clovek je muze mit i na obecnim urade, kdyz nema kde bydlet. Navic kazdy obcan CR ma trvale bydliste prave z uredniho statutu. Tento zakon oproti tomu primo hovori o fyzicke existenci BYTU.

  Tedy: Bydlel li clovek pred odjezdem do Irska v podnajmu a ten podnajem zrusil (nebo treba u rodicu a ti si do jeho pokoje nastehovali babicku nebo uskladnili nabytek), prestehoval se a zil v Irsku vic nez 183 dnu, pak v CR nevyplnuje danove priznani a nema danovou povinnost za podminek, ze na uzemi CR za ten rok nemel jiny prijem (mel-li jiny prijem, pak je to slozitejsi a nechce se mi to vypisovat).

  Autore, kdyby nekdo danil prijmy podle Vaseho clanku, mohl by si tim docela dost ublizit a zaplatit zbytecne moc. Zadruhe je nezbytne nutne si nastudovat jeste prislusnou mezinarodni smlouvu a to velmi peclive, muze se tam vyskytovat rada dalsich ulev apod. Vubec nespolehejte na to, ze staty si danove informace o prijmech nevymenuji, smlouvy o zamezeni dvojiho zdaneni a danovych uniku je k tomu zavazuji a to ze nekde v tom maji neporadek urcite neni pravidlem. Ja sam zdanuju podle smluv s USA a zaroven komunikuju s Ceskym financnim uradem a vim ze z USA vypisy prijmu vetsinou dostanou. Samozrejme, pokud jde o legalni prijmy....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).