Hlavní navigace

Musíte k soudu kvůli zrušení stavebního spoření dítěte? Připravte se na průtahy

8. 12. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pokud chcete ukončit smlouvu o stavebním spoření vašeho nezletilého dítěte, v některých případech potřebujete rozhodnutí opatrovnického soudu. Kdy je to nutné a co vás čeká?

Novela občanského zákoníku přinesla novou povinnost

V roce 2014 vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, který změnil podmínky, za kterých mohli rodiče nakládat s prostředky svých dětí. Do té doby byly po uplynutí šestileté vázací lhůty peníze ze stavebního spoření vaše a bylo je možné využít prakticky na cokoliv. Nový zákoník podmínky zpřísnil. Při výpovědi smlouvy bylo nutné stavební spořitelně doložit souhlas soudu. Už nešlo peníze jednoduše vybrat a využít je dle vlastního uvážení.

Pokud se rodiče rozhodli na peníze dětem ze stavebního spoření sáhnout, musely před soudem dokazovat, že je vynaloží jen ve prospěch dítěte, na které byla smlouva vedena. Stavební spořitelny souhlas soudu zpravidla vyžadovaly, aby se vyhnuly případným soudním sporům. Některé souhlas chtěly až v případě, kdy se na účtu stavebního spoření nacházela vyšší suma peněz.

Celá situace se tím výrazně zkomplikovala, narostla administrativa, soudy se prodlužovaly a nebylo jisté, kdy se rodiče k naspořeným penězům reálně dostanou. V roce 2016 proto byla přijata novela zákona o stavebním spoření a státní podpoře, která při splnění podmínek umožňuje ukončení smlouvy bez dalších komplikací. I přesto není ani v současné době možné se smlouvou dítěte libovolně nakládat.

Jaké jsou nyní podmínky

Současná praxe je taková, že souhlas soudu k ukončení smlouvy je nutný pouze v případě, že:

  • s ukončením nesouhlasí oba rodiče, nebo
  • když má být stavební spoření vypovězené před uplynutím 6 let od uzavření smlouvy.

Pokud jsou obě tyto podmínky splněny, neměly by vás tedy čekat žádné větší komplikace. Výpověď za dítě podepíšete vy jako rodiče a předáte ji stavební spořitelně. Přitom musíte splnění obou výše uvedených podmínek prokázat. Obvykle stačí občanský průkaz, pokud v něm nejsou uvedeny údaje o dítěti, je nutno přidat i rodný list dítěte. Podpisem výpovědi proces končí a poté už jen čekáte na výplatu naspořených peněz. Obvyklá výpovědní lhůta je tři měsíce, stejně jako v případě smluv dospělých.

Novela zákona tedy pomohla rodičům, kteří jednají ve shodě a dodrží šestiletou vázací smlouvu. Problém však nastane ve chvíli, kdy jednu z podmínek nesplníte. Pokud se jako rodiče na ukončení smlouvy nedohodnete, nebo pokud chcete smlouvu ukončit předčasně, bude o tom muset rozhodnout opatrovnický soud.

Co je vázací doba

Vázací doba u stavebního spoření je období, v jehož průběhu účastník stavebního spoření ukládá peněžní prostředky na vkladový účet stavebního spoření, stavební spořitelna naspořenou částku úročí a na účastníkův vkladový účet jsou připisovány zálohy státní podpory. Během vázací doby účastník nemůže disponovat finančními prostředky na svém vkladovém účtu stavebního spoření. V současné době činí vázací doba u smluv o stavebním spoření 6 let.

V případě, že má o ukončení smlouvy vašeho dítěte rozhodovat soud, musíte nejprve smlouvu vypovědět. Poté odešlete návrh na její zrušení soudu ke schválení. Po rozhodnutí soudu jej předáte stavební spořitelně. Pokud soud zrušení smlouvy schválí, spořitelna vám po uplynutí výpovědní lhůty vyplatí naspořenou sumu.

Soudní řízení je zdlouhavé

Soudní řízení je však i dnes zdlouhavé. Tam, kde je nařízené, může jeho délka v některých případech znamenat, že nebudete moci peníze investovat tak, jak jste chtěli.

Setkali jsme se například s případem, kdy rodiče již nemohli dítěti pořídit za výhodnou cenu družstevní byt, protože peníze obdrželi až po lhůtě pro koupi družstevního podílu. S takovými možnými komplikacemi je tedy třeba před uzavřením stavebního spoření počítat a adekvátně vyhodnotit likviditu uspořených prostředků, uvedla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Soudy podle ní zpravidla vyžadují účast rodičů a provádí dokazování. Vyslýchají rodiče, ale mohou vyslechnout i dítě a přihlédnout k jeho názoru. Soud provádí z vlastní iniciativity další důkazy, aby se přesvědčil, že uvolněné peníze budou využity v zájmu dítěte. Praxe jednotlivých soudů a soudců ohledně míry dokazování se liší a záleží také na aktivitě opatrovníka dítěte, zda a jaká šetření provede, popsala Hekšová.

Obecně podle ní platí, že rodiče si jsou vědomi, že výpověď musí odůvodnit použitím peněz tak, aby z nich dítě mělo prospěch. Nestává se tedy často, že by soud zrušení smlouvy nepovolil.

To potvrzuje i mluvčí Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Tomáš Kofroň. Podle něj nejsou výpovědi dětských pojistek časté. Jedná se o velmi výjimečné případy v řádu jednotek, maximálně nízkých desítek rozhodnutí ročně, uvedl Kofroň.

skoleni_13_10

Předčasné zrušení stavebního spoření se vám nevyplatí

Pokud vás ke zrušení stavebního spoření vašeho dítěte před uplynutím šestileté vázací lhůty nenutí vážná životní situace, nepouštějte se do toho. Zaprvé se to nevyplatí, zadruhé vás tím pádem mine i podmínka rozhodování opatrovnického soudu.

Pokud nedodržíte šestiletou vázací dobu, musíte vracet připsanou státní podporu, můžete přijít také o již získané úroky. Pravděpodobně se nevyhnete ani poplatku za dřívější vypovězení smlouvy. Ten se obvykle pohybuje kolem 0,5 procenta z cílové částky.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).