Hlavní navigace

Názor k článku Musíte danit vánoční dárky? od jezevec - každému je jasné, že stát nějaké peníze na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 12. 2014 12:38

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  každému je jasné, že stát nějaké peníze na provoz potřebuje, a že je z nás nějak serve. ale aby lidi platili daně, nesmí být zjevně nespravedlivé.
  třeba taková spotřební daň (a dph) (a daň z chlastu) - má logiku v tom, že kdo si může dovolit utrácet, může přispět na stát. a čím víc utrácí, tím víc platí, to většina lidí vnímá jako fér.
  daň z příjmu - stát mi vytváří nějakou infrastrukturu, hodné berní úředníky, zajišťuje mi zákoník práce a teoreticky i vymahatelnost práva, platnou měnu, policii která pomáhá a chrání, www.justice a registr úpadců - tak se holt ze svého příjmu se podílím na státním servisu, protože bez něj by se nedalo legálně podnikat.
  daň z nemovitosti - vede k vám silnice, vedou k vám (přes desetitisíce cizích pozemků) dráty a trubky, stár provozuje katastr a UURID - budiž daň z nemovitosti, jsem rád že je napojena na cestu a sítě.
  člověk silniční daň, a pokud nejezdí po D-1 tak i dálniční daň.

  ale daň z daru??? za co? čím se stát zasloužil o to, že někdo mi poskytne cosi, co pořídil za jednou již zdaněné peníze? nevzniká žádná nová hodnota ani žádná nová spotřeba, stát nebude novému vlastníkovi poskytovat nic nového ani nic navíc. jen ta váza bude stát na mém stole, namísto u tetičky na vsi.
  nebo ta prateta snad nezdanila peníze, za které si ten barák pořídila? nezaplatím už kolem za vklad a daň z převodu nemovitostí? na co ještě daň z daru?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).