Hlavní navigace

Názor k článku Multilevel - cesta k bohatství či do pekel? od JM3 - Je tady hodně názorů a tak připíšu svojí...

 • 30. 10. 2009 19:26

  JM3 (neregistrovaný)
  Je tady hodně názorů a tak připíšu svojí vlastní zkušenost (a doufám, že ne s moc chybami):

  Já osobně jsem se setkal s podnikáním Amway asi tak, že přišel kamarád krátce po jeho zaregistrování a nadšeně mi to vysvětloval u piva. Snažil se mě někam pozvat na jakýsi meeting s tím, že tam se dozvím víc informací, ale sám jsem z něj jako nezkušeného vytáhl poměrně hodně - z větší části mi navíc vše sdělil sám.

  Pozvání jsem nepřijal, neboť jsem zaujat nebyl. To by bylo vše. Ale konec to nebyl. Tenhle kamarád, kterého znám od narození, mě zkoušel opakovaně zvát třeba i slovy, že "bych si zasloužil, abych to viděl ještě jednou, protože neví, co mi to tehdy moc povídal a navíc teď už je zkušenější". Zkušeností v jednání s lidmi moc nepobral, protože absolutně nevím, ČÍM jsem si to mohl zasloužit a moje nedůvěra v Amway vzrostla, aniž bych byl jakýmkoliv způsobem kdy přímo konfrontován s firmou jako takovou. Může za to ten kamarád :-)

  Po určité době jsem jej poslal v poměrně krátké době několikrát nevybíravým způsobem do p*dele, a tak dal pokoj. Do té doby nám domů prodal několikrát koncentrovanou pastu na zuby za "údajnou" nákupní cenu 200,-. Balení je větší, pasta koncentrovaná, kvalita ... to si každý musí odzkoušet sám. Byl jsem celkem spokojen, nicméně na truc jsem přestal nakupovat.


  Asi půl roku na to (duben 2009) mi zavolal naprosto neznámý člověk s tím, že na mě dostal doporučení, že dělá v marketingu a reklamě a jestli bych si nechtěl vydělávat 5-10 měsíčně bokem ke studiu. Zvědavost zvítězila a tak jsem na domluvenou schůzku na Budějovické skutečně dorazil. Sdělil mi, že budu účasten na informační schůzce a že tam se dozvím všechno potřebné. Ten člověk byl evidentně student, ale vystupoval příjemně a tak mé podezření, že se jedná o Amway, zůstalo prozatím ukryto.

  Na informační schůzce jsem popsal 2 stránky A4 s tím, že jsem si dělal poznámky, co kdy "pozvaný" člověk řekl a jak to řekl. Koncept se nápadně shodoval s tím, co mi půl roku předtím prezentoval kamarád v hospodě, a o to důkladněji jsem si psal. Po 47 minutách speaker (čti spíkr, česky mluvící, přednášející) sdělil mezi jinými firmami, se kterými spolupracují, firmu Amway jako zastřešující pro český trh. Dovysvětlil pár záležitostí a "šlo se na kafe".


  Diskuse v kavárně byla zajímavá a postupně jsem byl představen dalším dvěma up-linům (čti aplajnům; česky lidé ve vzestupné linii), kteří se mě ptali, jak se mi to líbilo, jestli bych měl nějaký důvod to nezkusit a tak. Rozhodl jsem se provést takovou poslední zkoušku: dnes mě nedostanou! A tak jsem odpovídal, že si to chci rozmyslet a jim nezbylo (i přes až skoro nátlak) než si se mnou domluvit schůzku na příště. Ještě mi řekli, abych zatím nezkoušel vysvětlovat "plán" (prezentaci způsobu prodeje a odměňování) nikomu ze svého okolí a dostali ze mě seznam asi 10ti lidí, kvůli kterým se sejdeme a pozveme je na takovouhle schůzku, na které jsem byl.

  Je pravda, že podnikatelský záměr Amway mi začal konečně dávat smysl. Pochopil jsem, jak to funguje a jak to může fungovat i pro mě (což je pravděpodobně účelem každé prezentace). A nakonec, po zvážení stanoviska bývalého spolužáka "pokud se chceš něco naučit, tak tam běž, lepší systém neznám, pokud chceš jen vydělávat prachy, tak je to ztráta času" a faktu, že na celou registrační soupravu v hodnotě necelých 3.000,- Kč je záruka spokojenosti 1/2 roku (a na všechny výrobky prodávané na stránkách amway.cz je záruka spokojenosti 90 dní při vrácení alespoň 1/3 výrobku nazpět) jsem se rozhodl to zkusit.


  Je konec října a já jsem "v tom" již přes půl roku. Výdělek byl zatím pár stovek, protože první dva měsíce jsem měl maturitu a flákárnu, další dva měsíce prázdniny a rozhodl jsem se něco dělat až od září. Nestoupám v žebříčku provizí nahoru ani jsem v něm nebyl, nicméně výrobky jsou kvalitní a vím, že kdybych nebyl spokojen, můžu je kdykoliv vrátit. I doma se ukázalo, že nejsem šílenec a neobvolávám všechny své známé neustále dokola a nenutím jim "emvej", takže je klid a každý používá to, co potřebuje. Účastním se i tzv. seminářů (velké akce pro 1,5-2 tisíce lidí), na kterých se jednak mluví o správném postupu budování odběratelské sítě, způsobu jednání s případnými zákazníky (ačkoliv by to neměla být hlavní náplň práce), způsobu doporučování dalším lidem včetně možných reakcí na odmítnutí (nenutit každého, pouze vysvětlit nepochopení) aj.

  Můžu všem, komu je tato příležitost nabídnuta, doporučit vyzkoušení systému. Je skutečně JEN na vás, zdali zkusíte nabídnout výrobky, se kterými jste doma spokojeni, vaší rodině a kamarádům; je na vás, zdali jim dáte plnou doporučenou maloobchodní cenu či využijete možnosti 30% slevy pro vás a třeba jim jí snížíte o 10, 15 % či o plných 30. Kamarád mi třeba lhal s tou cenou - 200,- je maloobchodní, ne jeho nákupní. Ale to byla jeho osobní chyba a ne chyba firmy. Firma zajistila, že za podmínek správného postupu je výhodný nákup i pro koncové uživatele - k tomuto účelu používá cenová srovnání s CENOU DÁVKY a nikoliv cenou za balení, což si může každý zpracovat sám a dosadit si tam vlastní hodnoty a zjistit si tak, zdali má propagující pravdu či ne. A pokud to má dobře spočítané, tak propagující tu pravdu má (měl by mít vždy).

  Otázky a odpovědi:
  - Nevadí Ti vydělávat na vlastní rodině či kamarádech? Nevadí, protože pokud bych měl vlastní kamenný obchod a oni tam chodili, platili by také plnou cenu. A slevové akce apod. můžu provádět v obou případech.
  - Nevadí Ti, že na Tobě vydělávají všichni up-lini? Nevadí. Oni mi ten byznys ukázali a oni mě jej navíc učili první 4 měsíce skoro zadarmo. Můj obrat není tolik, aby je to "vyneslo ke statisícům" a za to, co mě naučili, a co bude vydělávat i mě, jim odměna náleží. A tu odměnu jim navíc dává firma, nikoliv já.

  V případě jakýchkoliv připomínek mě kontaktujte na icq 203-326-038 a můžeme si popovídat :-)