Hlavní navigace

Možnost defaultu USA odvrácena na poslední chvíli

17. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V průběhu včerejška se demokratům a republikánům v Senátu podařilo dosáhnout dohody o dočasné suspendaci dluhového stropu a obnovení financování vlády, kterou vzápětí schválil Senát, Sněmovna reprezentantů a podepsal prezident Obama.

Tím skončila akutní fáze politické krize, která přímo i nepřímo negativně ovlivňovala reálnou ekonomiku a relativně mírně znervózňovala finanční trhy. Co konkrétně dohoda obsahuje?

Do 7. února byl suspendován strop zadlužení, takže do tohoto data si USA mohou půjčovat. Navíc ministerstvo financí může používat „mimořádná opatření“, která mu umožňují vyhýbat se po nějakou dobu defaultu účetními manévry.

Financování federální vlády bylo umožněno do 15. ledna. Zachovány byly plošné rozpočtové škrty. Vytvořena byla smíšená vyjednávací komise, která by měla navrhnout způsob dlouhodobého snížení rozpočtových deficitů.

Zavádí opatření mající zabránit zneužívání podpor v rámci Obamacare lidmi, kteří na ně nemají nárok.

Státní zaměstnanci, kteří byl v uplynulých dvou týdnech na nuceném volnu, dostanou za tuto dobu plat. 

Z dohody je jasné, že jde pouze o vyloženě krátkodobý odklad problémů. Na začátku příštího roku se včera skončené komorní drama může zopakovat a není žádná záruka, že to skončí dobře. Neschopnost demokratů a republikánů dohodnout se na kompromisech má už několik let vážné negativní dopady na americkou ekonomiku (hlavně přes nižší investice kvůli nejistotě) a co je asi ještě vážnější oddaluje nutné systémové řešení vážných rozpočtových problémů.

Dopad politické krize na HDP za třetí čtvrtletí se dá odhadnout zhruba v rozsahu 0,2 – 0,5% HDP. Jde jak o přímé škody způsobené částečným zastavením fungováním federálních orgánů, tak především o nepřímé škody způsobné nejistotou a z ní plynoucí zvýšenou opatrností.

Účto_tip_změny21

Krize má dopady i do měnové politiky Fedu. Je téměř jisté, že ani na říjnovém zasedání FOMC nedojde k zahájení ukončování kvantitativního uvolňování jednak kvůli negativní dopadům krize na ekonomiku a jednak kvůli zpoždění ve zveřejňování důležitých údajů kvůli zastavení financování vlády.

Finanční trhy v podstatě až do poslední chvíle věřily, že krize dopadne tak jak dopadla a příliš nepanikařily. Proto se nedá ani čekat nějaká zásadnější reakce na ukončení krize. Trhy momentálně víc zajímá pravděpodobné další doložení ukončení kvantitativního uvolňování Fedu. Proto oslabuje dolar k euru (aktuálně je přes 1,36) a klesají výnosy státních dluhopisů (desetiletý z přes 2,7% k 2,6%). U akcií je patrný výrazný pokles volatility (VIX z přes 20 klesl k 15), ale obecně je spíše než odvrácení defaultu zajímají firemní výsledky v USA. V průběhu včerejška byla patrná určitá úleva a růst v reakci na udržení dohody, ale z vývoje futures se nezdá, že by tato reakce vydržela delší dobu. V příštích dnech by měly být zveřejněny údaje, které se zdržely kvůli zastavení financování vlády, především data z trhu práce za září. Názor na výsledek říjnového zasedání Fedu velmi pravděpodobně neovlivní, ale mohou ovlivnit názor trhu na to, jak bude postupovat Fed v delším časovém horizontu a tím mohou ovlivnit vývoj na trzích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).