Hlavní navigace

Moody's snižuje rating francouzským bankám

14. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Svět skáče podle toho, jak se hýbou francouzské banky. Včerejší článek ve Wall Street Journal o tom, že BNP Paribas má problém se sháněním dolarů, vyvolal na trzích paniku.

Banka se později proti podobným spekulacím ostře ohradila s tím, že má k dolarové likviditě zcela normální přístup a nechá “pomluvy” prošetřit. To vytvořilo v odpolední americké seanci prostor pro trochu uvolněnější obchodování. I když si ale akcie trochu oddychly, napětí zůstává vysoké. Včera se Italům znovu nepovedla aukce, a to nehledě na to, že ECB podle obchodníků pomáhala aktivně skupovat italské dluhopisy před i po aukci. Pokud se ECB nerozhodne zvýšit objem svých intervencí, hrozí, že italský desetiletý výnos bude šplhat zpět nad 6 %. Veselo samozřejmě není ani v Řecku, kde výnosy míří dál vzhůru.

Řecký premiér ohlásil, že dnes bude mít telekonferenci s německou kancléřkou a francouzským prezidentem. Při pohledu na poslední řecká čísla se přitom nelze ubránit dojmu, že radikálnější restrukturalizace dluhu se blíží mílovými kroky. V neposlední řadě se dnes po ránu vrátí znovu strach o schopnost francouzských bank ve zdraví ustát dnešní napětí na periferiích eurozóny. Agentura Moody's totiž snížila rating Societe Generale a Credit Agricole. Rostoucí napětí na francouzském bankovním trhu může časem přimět ECB k opětovnému uvolnění měnové politiky. V prvé řadě by nešlo asi o snížení úrokových sazeb, ale spíše o znovuzavedení delších repo-operací. To by slabším bankám mohlo efektivně zlevnit delší financování (na tři měsíce až rok), které řadu z nich v tuto chvíli pálí nejvíce.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).