Hlavní navigace

Moody’s snížila rating Itálie. Bude země schopná financovat své dluhové potřeby?

13. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Co se nového událo na trzích? Napoví nám ekonom Miroslav Frayer z Komerční banky

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl o 26 tis. na více než 4leté minimum na 350 tis. Odhady ukazovaly snížení pouze o dva tisíce. 

Průmyslová výroba eurozóny v květnu vzrostla o 0,6 % m/m, zatímco oslovení analytici čekali stagnaci. V meziročním srovnání pak její výkonnost klesla o 2,8 % (odhad –3,3 %).

Čínská ekonomika ve Q212 vzrostla o 7,6 % y/y, což bylo víceméně v souladu s očekáváním. Jedná se o nejslabší růst od Q109.

Moody’s snížila rating Itálie o dva stupně na Baa2; dnes ji čekají aukce dluhopisů

Evropská měna se na finančních trzích pohybuje poblíž svého dvouletého minima proti dolaru na hranici 1,22. Euro dostalo další ránu pod pás, když agentura Moody’s snížila o dva stupně rating Itálie. Nyní ji hodnotí na úrovni Baa2, což je pouze dva stupně nad junk. Zároveň varovala, že další snížení může přijít, pokud Itálie přijde o přístup na dluhopisový trh, respektive nebude schopna financovat své potřeby přes trh.

První zkouškou budou dnešní aukce. Snížení ratingu přišlo jen několik hodin předtím, než se Itálie chystá k prodeji státních dluhopisů se splatnostmi 3, 7, 10 a 11 let v celkovém objemu 5,25 mld. EUR. Dá se očekávat díky akci Moody’s tlak na opětovný růst výnosů. 10letý bond se nyní na trzích obchoduje s výnosem zhruba 5,90 %.

Dalším faktorem, který sehrál svoji roli ve vývoji USD/EUR a negativně ovlivnil vývoj i na akciových burzách, byl zápis z posledního zasedání Fedu. Americká centrální banka dle něj bude s dalšími měnovými stimuly vyčkávat. Trhy však očekávaly silnější sdělení. Největší riziko spatřuje Fed v nečinnosti Kongresu. Pokud totiž nezabrání zvýšení daní a automatickým výdajovým škrtům, jež ale patrně nastanou na konci roku, projeví se to dalším propadem americké ekonomiky.

Dnešního zřejmě nejdůležitějšího čísla jsme se již dočkali, když Čína zveřejnila svůj hospodářský růst za Q212. Její ekonomika vzrostla o 7,6 % y/y po 8,1 % ve Q1, což bylo prakticky v souladu s očekáváním trhu. Jedná se však o nejnižší výkonnost za poslední tři roky. I tak to však stačilo na určité uvolnění napětí na trzích, když se objevovaly spekulace, že by ekonomika mohla zpomalit mnohem razantněji. Pozitivně reagoval především australský dolar, pro něhož je ekonomický vývoj v Číně klíčovým. Čína je totiž prakticky jediný a nejdůležitější exportní trh Austrálie.

Pokud se přehoupneme přes Tichý oceán do Spojených států, tam bude dnes zveřejněn předběžný odhad spotřebitelské důvěry michiganské univerzity. Ta v červnu zaznamenala překvapivě silný propad a za červenec se dle konsensu čeká pouze její stagnace. SG čeká její vzestup, což by v případě naplnění jejích odhadů mohlo trhy nepatrně podpořit. Kromě toho se dočkáme ještě tamějších cen průmyslových výrobců, které by měly dle mediánu analytiků klesnout o 0,6 % m/m. Nicméně rozpětí odhadů je poměrně široké od –1,3 % m/m do SG očekávaných +0,2 %.

Forint podpořily aukce státních dluhopisů

Koruna během čtvrtka několik haléřů vůči euru ztratila. Nicméně obchodování bylo velmi klidné a kurz CZK/EUR se na mezibankovním trhu pohyboval v úzkém 13haléřovém pásmu. Nejlevnější obchod proběhl dopoledne, když se jedno euro nakupovalo za 25,314 korun, od té doby však evropská měna nepatrně zdražovala.

V regionu pak polský zlotý ztrácel zhruba okolo půl procenta, zatímco maďarský forint stagnoval. Ten těžil z úspěšné aukce domácích dluhopisů se splatnostmi 3, 5 a 10 let. Zájem investorů mohl být do určité míry umocněn středečními komentáři dvou centrálních bankéřů, kteří naznačili, že by snížení úrokových sazeb mohlo přijít již na červencovém zasedání. Včerejší odpolední komentář jiného člena bankovní rady ale vyzněl v přesně opačném gardu. Nicméně trhy reagovaly na aukci poklesem výnosů a zájem zahraničních investorů pomohl forintu k čtvrteční stabilitě.

FIN21

České výnosy dluhopisů pokračovaly ve svém poklesu a překonaly i propad swapů, čímž se opět utáhly ASW spready.

Dnes se dočkáme údajů o běžném účtu platební bilance. Ten by měl v květnu vykázat deficit 27,4 mld. CZK (meziročně –4,1 mld. CZK). Zlepšení by se měla dočkat pouze obchodní bilance (o 6 mld. CZK) a měla by tak dosáhnout přebytku 14,7 mld. CZK. Hluboký schodek 50 mld. CZK však očekáváme u bilance výnosů (meziročně –7 mld. CZK) kvůli předpokládanému odlivu dividend do zahraničí. Svůj vliv by mělo mít i pozitivní překvapení z dubna, kdy ČNB neregistrovala žádné vyplacení dividend z přímých investic – v květnu by se proto odliv dividend měl projevit o to silněji. Bilance služeb by měla skončit v přebytku 5,1 mld. CZK (-2 mld. CZK y/y), kladné saldo by měly vykázat běžné převody (zhoršení o 1,1 mld. CZK y/y na 2,8 mld. CZK). Konsensus je mnohem optimističtější. Dle něj by deficit běžného účtu měl činit pouze 13,8 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).