Hlavní navigace

Moneta Money Bank bude mít letos obdobnou dividendu jako loni

26. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký index S&P 500 pokračoval v lámání rekordů, hlavním tahounem byli prodejci zbytného zboží. Naopak zasedání OPEC přineslo na trhy spíše zklamání, což se kromě poklesu ceny ropy podepsalo i na výprodejích ropných titulů. Celý energetický sektor přišel o 1,8 %.

Hlavní události

Cena elektřiny vyrobené v nových jaderných blocích v Dukovanech či Temelíně by mohla být až o polovinu nižší.

CEO Moneta Money Bank uvedl, že pro letošní rok můžeme očekávat dividendovou politiku v duchu roku 2016.

Západoevropské akcie by měly zahájit smíšeně.

Ve Spojených státech budou publikovány dlouhodobé objednávky, michiganská spotřebitelská důvěra a zpřesněné údaje o vývoji HDP za první kvartál. Evropský makroekonomický kalendář dnes nic nenabízí.

Včera jsme snížili doporučení pro akcie Philip Morris ČR na Držet a zároveň ponechali cílovou cenu na 13 500 CZK za akcii. Société Générale začala pokrývat akcie španělského dodavatele kovových dílů do automobilů Gestamp s doporučením Koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 pokračoval v lámání rekordů, když si včera polepšil o dalších 0,4 %. Hlavním tahounem byli prodejci zbytného zboží. Naopak zasedání OPEC přineslo na trhy spíše zklamání, což se kromě poklesu ceny ropy podepsalo i na výprodejích ropných titulů. Celý energetický sektor přišel o 1,8 %.

Asijské trhy se v průběhu noci vyvíjely smíšeně. V mírných ziscích končí čínské, jihokorejské nebo indické tituly, naopak v červeném se nacházejí akcie obchodované v Japonsku, Austrálii či Malajsii.

ČEZ

CEO Daniel Beneš v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že cena elektřiny vyrobené v nových jaderných blocích v Dukovanech či Temelíně by mohla být až o polovinu nižší, pokud by se pro financování dostavby těchto bloků rozhodl stát. Nově vytvořené dceřiné společnosti pro stavbu jaderného zdroje v Dukovanech a Temelíně může dle něj stát převzít a vzít tak na sebe zodpovědnost za realizaci projektů. Na druhou stranu však neuvedl, že se tak stane. Pokud by se tak nestalo, bylo by zapotřebí vyjednat státní garance, nicméně o žádné formě nebylo ještě rozhodnuto a ČEZ bude muset s vládou o tom dále jednat.

Člen představensta Tomáš Pleskač pro Reuters řekl, že ČEZ je blízko akvizici dalšího projektu se zaměřením na obnovitelné zdroje v Německu. Skupina se nejvíce zaměřuje právě na naše západní sousedy a rovněž Francii, nicméně jiným zemím se nevyhýbá.

Zveřejněné zprávy chápeme z pohledu dopadu na cenu akcií jako neutrální. Rozhovor s Danielem Benešem zásadní novinky nepřinesl. Nová akvizice v Německu pak zapadá do současné strategie dceřiné společnosti ČEZ ESCO. Tomáš Pleskač uvedl, že v obnovitelných zdrojích má ČEZ nyní kapacitu 3.500 MW a do roku 2020 ji chce rozšířit o 400 MW.

skoleni_29_6

Moneta Money Bank

CEO Tomáš Spurný v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil, že Moneta má nyní 5,5 mld. CZK přebytečného kapitálu. Z něho bude v červnu vyplacena miliarda na dividendách (celkově na dividendách za loňský rok to bude 5 mld. CZK). Tento přebytečný kapitál však bude o zhruba miliardu snížen kvůli novým účetním pravidlům IFRS 9 a významná část bude použita na rozvoj úvěrových aktivit, na další investice do nové digitální platformy, modernizace pobočkové sítě a obnovy bankomatů. Tomáš Spurný uvedl, že dividendová politika pro rok 2017 bude ve stejném duchu jako v roce 2016. Plány banky jsou dle něj prozatím naplňovány. Zajímavou informací bylo i to, že Moneta do května má tolik hypoték jako za celý loňský rok. CEO rovněž opětovně vyloučil jakoukoliv akvizici, když banka se chce soustředit na přirozený růst.

Zveřejněné informace dle nás jsou mírně optimistické zejména s ohledem na dividendovou politiku a rostoucí objem poskytnutých hypoték. Dividenda z letošního zisku včetně části přebytečného kapitálu dle nás nedosáhne loňské úrovně z toho důvodu, že očekáváme pokles čistého zisku. Celkovou výplatu akcionářům odhadujeme okolo 9 CZK na akcii.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).