Hlavní navigace

Ministr financí tlačí na udržení výše dividendy ČEZ

Richard Miřátský

Andrej Babiš, jehož ministerstvo je reprezentantem státu jako většinového vlastníka energetické společnosti ČEZ a její generální ředitel Daniel Beneš si přes média vyměňují názory na výši dividendy za minulý rok, kterou by měla společnost vyplatit.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

Ministerstvo financí jako většinový vlastník energetické skupiny ČEZ bude tlačit na udržení výše dividendy z minulých let.

Západoevropské akcie dnes zahájí růstem.

V Evropě dnes bude jediným zajímavým indikátorem spotřebitelská důvěra. Během týdne pak přijdou data o vývoji inflace za Eurozónu, Francii a některé další státy, německý indikátor podnikatelské důvěry IFO nebo indexy nákupních manažerů. Těch se během týdne dočkáme i v USA společně s údaji z realitního trhu o prodejích nových a stávajících nemovitostí, případně o vývoji žádostí o hypotéky.

Pondělí bude na firemní výsledky chudé. V USA je svátek a trhy jsou zavřeny a v Evropě dnes nebudou oznamovat žádné významné společnosti. Výsledky zajímavějších společností přijdou na řadu, až během týdne kdy bude oznamovat výsledky třeba největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart, výrobce výpočetní techniky HP, bankovní skupina HSBC, těžařské společnosti BHP Billiton a Anglo American, farmaceutická společnost Bayer, výrobce letadel Airbus nebo francouzská automobilka Peugeot.

Analytici Société Générale snížili doporučení na Držet polské uhelné těžební společnosti JSW a francouzskému řetězci supermarketů Carrefour. Naopak pro jeho konkurenta Casino doporučení zvýšily na Koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie v pátek zakončily čtvrtý týden růstu v řadě, když finanční instituce zaznamenaly největší týdenní zisky v tomto roce. Akciové trhy pozitivně reagovaly na slibná ekonomická data, dobré firemní výsledky a náznaky presidentky Fedu Janet Yellen o možném intenzivnějším zvyšovaní úrokových sazeb. Index S&P 500 za minulý týden přidal 1,5 % a zakončil na rekordních 2 351 bodech. Index Dow Jones Industrial posílil o 1,8 % a zůstává pevně nad dvacetitisícovou hranicí s 20 624 body. Nasdaq Composite Index díky ziskům zdravotního a telekomunikačního sektoru zakončil na historicky nejvyšší úrovni. Kromě energetických titulů, které ztrácely díky klesající ceně ropy, rostla všechna odvětví. Technologický sektor táhl 7% růst akcií společnosti Cisco, jejíž výsledky výrazně předčily očekávání. Dařilo se také potravinářské skupině Kraft Heinz, která v pátek přidala necelých 11 % v reakci na dobré výsledky a nabídku na obří akvizici společnosti Unilever v hodnotě 143 mld. USD, kterou však během víkendu stáhla.

Asijské akcie začínají nový týden optimisticky, když japonské akcie umazaly své ranní ztráty a díky oslabení jenu zakončily dnešní obchodování s mírnými zisky. Hongkongské trhy navázaly na minulý týden a pokračují v postupu vzhůru, když Hang Seng index přidává 0,6 %. Čínské akciové trhy v Šanghaji i Šhenzhenu posilují přes 1 %.

ČEZ

Andrej Babiš, jehož ministerstvo je reprezentantem státu jako většinového vlastníka energetické společnosti ČEZ a její generální ředitel Daniel Beneš si přes média vyměňují názory na výši dividendy za minulý rok, kterou by měla společnost vyplatit. Ministr financí upřednostňuje udržení dividendy z minulých let i na úkor zhoršení finančního profilu společnosti a případného snížení ratingu, který by, jak poukazuje generální ředitel, výrazně zvýšil úrokové náklady.

Zprávy o příklonu ministra financí k udržení úrovně dividendy vnímáme z krátkodobého pohledu pro investory pozitivně a mohla by podpořit růst ceny akcií společnosti. Z dlouhodobého hlediska je však strategie, která vyžaduje výplatu dividend vyšší než zisk společnosti diskutabilní a záleží na optimálním nastavení zadlužení společnosti.

Našli jste v článku chybu?