Hlavní navigace

Ministr financí tlačí na udržení výše dividendy ČEZ

20. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Andrej Babiš, jehož ministerstvo je reprezentantem státu jako většinového vlastníka energetické společnosti ČEZ a její generální ředitel Daniel Beneš si přes média vyměňují názory na výši dividendy za minulý rok, kterou by měla společnost vyplatit.

Hlavní události

Ministerstvo financí jako většinový vlastník energetické skupiny ČEZ bude tlačit na udržení výše dividendy z minulých let.

Západoevropské akcie dnes zahájí růstem.

V Evropě dnes bude jediným zajímavým indikátorem spotřebitelská důvěra. Během týdne pak přijdou data o vývoji inflace za Eurozónu, Francii a některé další státy, německý indikátor podnikatelské důvěry IFO nebo indexy nákupních manažerů. Těch se během týdne dočkáme i v USA společně s údaji z realitního trhu o prodejích nových a stávajících nemovitostí, případně o vývoji žádostí o hypotéky.

Pondělí bude na firemní výsledky chudé. V USA je svátek a trhy jsou zavřeny a v Evropě dnes nebudou oznamovat žádné významné společnosti. Výsledky zajímavějších společností přijdou na řadu, až během týdne kdy bude oznamovat výsledky třeba největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart, výrobce výpočetní techniky HP, bankovní skupina HSBC, těžařské společnosti BHP Billiton a Anglo American, farmaceutická společnost Bayer, výrobce letadel Airbus nebo francouzská automobilka Peugeot.

Analytici Société Générale snížili doporučení na Držet polské uhelné těžební společnosti JSW a francouzskému řetězci supermarketů Carrefour. Naopak pro jeho konkurenta Casino doporučení zvýšily na Koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie v pátek zakončily čtvrtý týden růstu v řadě, když finanční instituce zaznamenaly největší týdenní zisky v tomto roce. Akciové trhy pozitivně reagovaly na slibná ekonomická data, dobré firemní výsledky a náznaky presidentky Fedu Janet Yellen o možném intenzivnějším zvyšovaní úrokových sazeb. Index S&P 500 za minulý týden přidal 1,5 % a zakončil na rekordních 2 351 bodech. Index Dow Jones Industrial posílil o 1,8 % a zůstává pevně nad dvacetitisícovou hranicí s 20 624 body. Nasdaq Composite Index díky ziskům zdravotního a telekomunikačního sektoru zakončil na historicky nejvyšší úrovni. Kromě energetických titulů, které ztrácely díky klesající ceně ropy, rostla všechna odvětví. Technologický sektor táhl 7% růst akcií společnosti Cisco, jejíž výsledky výrazně předčily očekávání. Dařilo se také potravinářské skupině Kraft Heinz, která v pátek přidala necelých 11 % v reakci na dobré výsledky a nabídku na obří akvizici společnosti Unilever v hodnotě 143 mld. USD, kterou však během víkendu stáhla.

Asijské akcie začínají nový týden optimisticky, když japonské akcie umazaly své ranní ztráty a díky oslabení jenu zakončily dnešní obchodování s mírnými zisky. Hongkongské trhy navázaly na minulý týden a pokračují v postupu vzhůru, když Hang Seng index přidává 0,6 %. Čínské akciové trhy v Šanghaji i Šhenzhenu posilují přes 1 %.

skoleni_29_6

ČEZ

Andrej Babiš, jehož ministerstvo je reprezentantem státu jako většinového vlastníka energetické společnosti ČEZ a její generální ředitel Daniel Beneš si přes média vyměňují názory na výši dividendy za minulý rok, kterou by měla společnost vyplatit. Ministr financí upřednostňuje udržení dividendy z minulých let i na úkor zhoršení finančního profilu společnosti a případného snížení ratingu, který by, jak poukazuje generální ředitel, výrazně zvýšil úrokové náklady.

Zprávy o příklonu ministra financí k udržení úrovně dividendy vnímáme z krátkodobého pohledu pro investory pozitivně a mohla by podpořit růst ceny akcií společnosti. Z dlouhodobého hlediska je však strategie, která vyžaduje výplatu dividend vyšší než zisk společnosti diskutabilní a záleží na optimálním nastavení zadlužení společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).