Hlavní navigace

Ministerstvo financí zítra nabídne nový 15letý dluhopis

Miroslav Frayer

Koruna prožila další ze svých klidných seancí. Na mezibankovním trhu činil rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem osm haléřů.

Koruna prožila další ze svých klidných seancí. Na mezibankovním trhu činil rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem osm haléřů. Jedno euro se v průběhu dneška nejlevněji nakupovalo za 25,358 korun. Během úterka jsme se nedočkali žádné zprávy, která by měla výraznější dopad na vývoj kurzu koruny.

Guvernér ČNB Miroslav Singer dnes uvedl, že česká inflace míří relativně bezpečně ale ne zcela příjemně hluboko pod inflační cíl ČNB. Z prohlášení je tak patrné, že pokud dezinflační, popř. deflační tlaky zesílí, vyžádá si to dodatečné kroky v měnové politice centrální banky.

Mrtvo dnes bylo na swapovém i dluhopisovém trhu. Výnosy se prakticky nepohnuly, na trzích panovala minimální obchodní aktivita. Zítřek by mohl být pro bondový trh zajímavější, když ministerstvo financí nabídne nový dluhopis s fixním kupónem 2,5 % a splatností v roce 2028. Ten zaplní mezeru mezi dosud vydanými bondy maturujícími v letech 2024 a 2036. K dispozici bude investorům i tříletý papír s kupónem 0,5 %. Tento dluhopis v posledních týdnech na sekundárním trhu zlevnil, čímž mohl zvýšit svoji atraktivnost v očích investorů. Dlouhý konec křivky nabízí solidní výnosy, každopádně vyšší poptávku by zájemci nejspíš projevili v případě 10letého dluhopisu než 15letého. Vzhledem k poměrně vysokému nabízenému objemu (pro každý papír 3 – 5 mld. CZK) vnímáme celkově riziko slabšího zájmu v zítřejší aukci.

Našli jste v článku chybu?