Hlavní navigace

Ministerstvo financí zítra nabídne nový 15letý dluhopis

Miroslav Frayer

Koruna prožila další ze svých klidných seancí. Na mezibankovním trhu činil rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem osm haléřů.

Doba čtení: 1 minuta

Koruna prožila další ze svých klidných seancí. Na mezibankovním trhu činil rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem osm haléřů. Jedno euro se v průběhu dneška nejlevněji nakupovalo za 25,358 korun. Během úterka jsme se nedočkali žádné zprávy, která by měla výraznější dopad na vývoj kurzu koruny.

dan_z_prijmu

Guvernér ČNB Miroslav Singer dnes uvedl, že česká inflace míří relativně bezpečně ale ne zcela příjemně hluboko pod inflační cíl ČNB. Z prohlášení je tak patrné, že pokud dezinflační, popř. deflační tlaky zesílí, vyžádá si to dodatečné kroky v měnové politice centrální banky.

Mrtvo dnes bylo na swapovém i dluhopisovém trhu. Výnosy se prakticky nepohnuly, na trzích panovala minimální obchodní aktivita. Zítřek by mohl být pro bondový trh zajímavější, když ministerstvo financí nabídne nový dluhopis s fixním kupónem 2,5 % a splatností v roce 2028. Ten zaplní mezeru mezi dosud vydanými bondy maturujícími v letech 2024 a 2036. K dispozici bude investorům i tříletý papír s kupónem 0,5 %. Tento dluhopis v posledních týdnech na sekundárním trhu zlevnil, čímž mohl zvýšit svoji atraktivnost v očích investorů. Dlouhý konec křivky nabízí solidní výnosy, každopádně vyšší poptávku by zájemci nejspíš projevili v případě 10letého dluhopisu než 15letého. Vzhledem k poměrně vysokému nabízenému objemu (pro každý papír 3 – 5 mld. CZK) vnímáme celkově riziko slabšího zájmu v zítřejší aukci.

Našli jste v článku chybu?