Hlavní navigace

Miliardář Andrej Babiš by mohl mít zájem o koupi televize Nova

3. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ředitel televize Barrandov a bývalý šéf Novy Vladimír Železný řekl časopisu Forbes, že připravil miliardáři Andreji Babišovi studii o českém mediálním a radí mu získat do svého impéria i televizi

Hlavní události

Miliardář Andrej Babiš by mohl mít zájem o koupi televize Nova

Smlouva s vítězem temelínského tendru by mohla být podepsána v Q2 2015

EPH bude svou elektrárnu Opatovice z jedné třetiny zásobovat uhlím od ČEZ

Evropské burzy by dnes měly navázat na včerejší pokles

Dnes nebudou zveřejněna žádná klíčová makroekonomická čísla

Obchodování na zámořských trzíchPo velmi úspěšném roce 2013 vstoupily americké akciové trhy do nového roku poklesem téměř o 1 %. Nejméně se dařilo technologickým a energetickým firmám, mezi málo posilujících titulů naopak díky včerejšímu růstu ceny zlata patřily akcie těžební společnosti Newmont Mining (+4 %)

Noční obchodování na asijských trzích také přineslo pokles, když hlavním impulsem byly horší než očekávané údaje z čínského průmyslu. Japonské burzy byly stejně jako včera zavřené kvůli svátkům.

ČEZ

Šéf ČEZ Daniel Beneš řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom, že smlouva s vítězem tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín by mohla být podepsána ve druhém čtvrtletí roku 2015. Dokončení tendru je ale podle něj podmíněno dohodou s vládou o zajištění návratnosti investice.

Rozšíření Temelína je poměrně nejisté a v současné době závisí hlavně na případné vládní podpoře. Nedosažení dohody s vládou by ale podle našeho názoru nemuselo přinést negativní reakci ceny akcií – trhy by naopak mohly eventuální zastavení projektu spíše přivítat, mimo jiné proto, že absence velkých investic by po roce 2015 mohla vést ke změně dividendové politiky nebo ke spuštění zpětného odkupu akcií.

Podle dnešních Hospodářských novin se Czech Coal a Energetický a průmyslový holding (EPH) dohodli na předčasném ukončení smlouvy na dodávky uhlí pro elektrárnu Opatovice. EPH bude svou elektrárnu z jedné třetiny zásobovat uhlím od ČEZ a ze dvou třetin vlastním uhlím z německých dolů Mibrag. Dohoda je lehce pozitivní pro ČEZ; nová zakázka ale nebude mít hmatatelný dopad na konsolidované výsledky a tím pádem by se neměla projevit ani v ceně akcií ČEZ.

CME

Ředitel televize Barrandov a bývalý šéf Novy Vladimír Železný řekl časopisu Forbes, že připravil miliardáři Andreji Babišovi studii o českém mediálním a radí mu získat do svého impéria i televizi – podle Železného by mohla být k mání Nova nebo půlka Primy (televize je rozdělena rovným dílem mezi 2 vlastníky). Babiš v uplynulém roce získal celostátní deníky MF DNES a Lidové noviny, a také nejposlouchanější rozhlasovou stanici Impuls.

CME nutně potřebuje doplnit kapitál, a tak podle našeho názoru není úplně nereálná ani dříve téměř nepředstavitelná možnost prodeje českých stanic. Pravděpodobnější by ale byl případný prodej celé CME. Potvrzení zájmu ze strany A.Babiše o televizi Nova nebo nejlépe o celou mediální skupinu CME by mělo přinést prudký růst ceny akcií.

skoleni_8_6

Nova se podle agentury ATO-Mediaresearch stala nejsledovanější televizní skupinou v ČR za rok 2013 a CME tak po roce přebrala prvenství České televizi. Kanály Novy loni sledovalo 31,2 % diváků (předloni 29,9 %), konkurenční Primu pak 22,4 % (pokles oproti 24,2 % v roce 2012).

Vývoj sledovanosti kanálů Novy a Primy byl způsoben agresivní cenovou politikou CME, která přinesla značný přesun inzerentů na Primu a zvětšený objem reklamy jí odradil část diváků. Pro vývoj akcií CME je ale důležitější vývoj podílu na trhu prodané reklamy, kde loni skupina Nova zaznamenala značný propad. Tato zpráva by neměla mít výrazný vliv na cenu akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).