Hlavní navigace

Microsoft kupuje mobilní divizi Nokie

3. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera se v USA kvůli svátku práce neobchodovalo. I tak došlo k posunu ohledně rekordní transakce (co do objemu 3. největší v historii).

A to prodeji 45% podílu Vodafonu ve společném podniku s Verizonem (Verizon Wireless), když ji odsouhlasila představenstva obou firem. Objem transakce dosáhne 130 miliard $ a měla by být dokončena v 1. čtvrtletí příštího roku. Vodafone plánuje, že 71 % z obdržených prostředků rozdělí mezi své akcionáře; to pomohlo jeho akciím na nejvyšší úroveň od roku 2001. Microsoft se dohodl na převzetí mobilní divize Nokie za 5,4 miliardy €, což zahrnuje i související patenty. Navíc šéf Nokie Stephen Elop se vrací do Microsoftu. Akvizice mobilní divize by do budoucna mohla přinést větší integraci s komunikátorem Skype. Asijské akciové indexy rostly (Nikkei 225 +2,99 %, Hang Seng +1,13 %). V rámci indexu Nikkei 225 nejvíce posiloval sektor spotřebitelských služeb a naopak relativně nejméně sektor ropa a plyn. Evropské akciové indexy zahájily obchodování v plusu. V 11h vychází červencový index cen výrobců (oč. +0,1 % m/m i r/r). Mírným růstem otevřela i pražská burza. Martin Krajhanzl (analytik)

Převážení báze indexu PX Burza cenných papírů

Praha vydala novou bázi indexu PX, která je na základě dat ze dne 30.8.2013 a která vstoupí v platnost k 23.9.2013. Tentokrát je změna parametrů pro výpočet báze příznivá pro ČEZ (zvýšení redukčního faktoru z 0,53 na 0,67 s příznivým dopadem na redukovaný počet akcií, který tím pádem bude vyšší o asi 26,4 %) a lehce pro Erste Group Bank (zvýšení redukovaného počtu akcií o zhruba 5,4 %) a Orco (zvýšení redukovaného počtu akcií o zhruba 6,2 %). Počet titulů v bázi byl ponechán na 13. V důsledku změn se zvýšila celková redukovaná báze indexu PX, což pravděpodobně způsobí nárůst váhy České republiky v indexu CECE EUR (koeficienty budou zveřejněny v následujících dnech). Martin Krajhanzl (analytik)

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).