Hlavní navigace

Meziroční pokles přebytku rozpočtu odráží propad příjmů z EU

1. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Únorový přebytek státního rozpočtu se letos snížil na 3,7 miliardy korun z loňských 27,7 miliard. Nejvýznamnějším důvodem je vývoj příjmů z EU.

Únorový přebytek státního rozpočtu se letos snížil na 3,7 miliardy korun z loňských 27,7 miliard. Nejvýznamnějším důvodem je vývoj příjmů z EU. Letošní čísla o plnění státního rozpočtu potvrzují, že právě loňský rok byl naprosto mimořádný v tom, kolik peněz z EU do České republiky přiteklo. Loňský rozpočtový přebytek ve výši 62 miliard byl opravdu způsoben především masivním přílivem evropských peněz, a to zpětně za předchozí léta.

Pokud se podíváme na únorová čísla daňových příjmů a běžných výdajů, můžeme prozatímní vývoj hodnotit pozitivně. Výběr daní roste rychlým tempem, a to u většiny položek – především těch hlavních, jako DPH, daně z příjmů fyzických osob a sociálního zabezpečení. To odráží především pokračující růst ekonomiky, zaměstnanosti a mezd. Výnosy z DPH lehce překračují první odhady lednového růstu maloobchodu, což svědčí i o zlepšení samotného výběru této daně.

skoleni_7_4

Běžné výdaje rostou o nezanedbatelných 8 %. Zde se projevuje politika vlády zvyšovat mzdy ve veřejném sektoru, sociální dávky včetně důchodů, či platby do systému zdravotního pojištění.

Náš výhled nadále předpokládá, že státní rozpočet dosáhne ke konci roku schodku 45 miliard korun oproti plánovaným 60 miliardám. Očekáváme totiž mírně lepší ekonomický vývoj, než na kterém byl rozpočtový plán založen.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).