Hlavní navigace

Meziroční inflace v květnu vyskočila na 0,4 %, v červnu se opět vrátí dolů

9. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Meziroční spotřebitelská inflace v květnu vyskočila z 0,1 % na 0,4 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním a mírně pod tím naším (+0,5 %).

ČNB dokonce počítala ve své poslední prognóze s inflací ve výši 0,6 % y/y, odchylka tak nyní dosahuje  0,2 pb. Z pohledu struktury nás mírně směrem dolů překvapily ceny potravin a jádrová inflace. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %. Ceny potravin v květnu poklesly o 0,1 % meziměsíčně, na sezónně očištěné bázi pak o 0,2 %, což bylo stejně jako v dubnu. Vyšší byly v květnu ceny pohonných hmot (+0,6 %) vlivem rostoucích cen ropy v korunovém vyjádření. Regulované ceny vzrostly pouze marginálně o 0,1 %. V těchto měsících by se měla začít projevovat v cenách cigaret vyšší spotřební daň. V samotném květnu byl ovšem tento efekt marginální, ČSÚ odhaduje vliv daňových změn pouze ve výši 0,003 pb. Nakonec ceny ostatního zboží a služeb (tzv. jádrové ceny) se v květnu zvýšily o 0,09 % meziměsíčně, po sezónním očištění pouze o 0,02 %. Vliv slabší koruny kvůli intervenčnímu režimu ČNB skrze dovozní ceny se již plně vyčerpal u cen pohonných hmot a potravin v předchozích měsících, nicméně se zdá, že tento vliv slábne i u jádrových cen, kde je obvykle delší zpoždění. Jedním z důvodů může být i to, že intervenční režim vedl k prudkému oslabení koruny, které nastalo skokově a bylo trvalejšího charakteru. Prodejci tak promítli zdražení dovážených statků do cen relativně rychleji (než bylo obvyklé v minulosti). Meziročně se jádrová inflace dostala do černých čísel již v lednu, v květnu pak dosáhla 0,61 %. 

Meziroční inflace v květnu vyskočila na 0,4 %, v červnu se opět vrátí dolů

FIN21

Celková inflace dosáhla svého dna v dubnu na úrovni 0,1 % meziročně. Po květnovém dočasném zvýšení by se v červnu opět měla vrátit zpět. Nicméně v dalších měsících by se měla začít zvyšovat a ke konci roku by se mohla dostat i nad 1 %. Ke dvěma procentům, což je i inflační cíl ČNB, by se měla inflace dostat v první polovině příštího roku.

Pro ČNB je určitě uklidňující, že se jádrová inflace dostala do černých čísel (centrální banka se totiž poklesu jádrových i celkových cen bála, když se obávala deflační spirály). Na druhou stranu zvýšení jádrové inflace z titulu vyšších dovozních cen není to, co by banku mělo uspokojit. Klíčové jsou inflační tlaky z vyšší domácí poptávky a trhu práce (zejména vyšší dynamika mezd). I přes oživení spotřeby poptávkové tlaky v letošním roce nepřijdou. To samé platí pro růst mezd, který letos zůstane nízký. I přes oslabení koruny způsobené centrální bankou očekáváme letos průměrnou inflaci pouze 0,8 % (riziko je ovšem směrem k ještě nižší inflaci). Na inflační cíl ve výši 2 % by se inflace měla dostat v první polovině příštího roku. K opuštění intervenčního režimu by měla centrální banka přistoupit v polovině příštího roku, první zvýšení sazeb očekáváme až na začátku roku 2016.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).