Hlavní navigace

Meziroční inflace v březnu klesla na svou letošní nejnižší úroveň

11. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Meziroční inflace v tuzemské ekonomice v březnu klesla na svoji letošní nejnižší úroveň. Je mírně nižší, než čekal trh a především je poměrně výrazně pod prognózou centrální banky.

Meziroční inflace v tuzemské ekonomice v březnu klesla na svoji letošní nejnižší úroveň: inflace (0,3 %) je mírně nižší, než čekal trh (0,4 %), a především je poměrně výrazně pod prognózou centrální banky.

ČNB ve své čerstvé prognóze, zveřejněné počátkem února, čekala březnovou meziroční inflaci na úrovni 0,9 %.

Pokles celkové inflace byl v březnu tažen především cenami pohonných hmot a také zpomalením cenového růstu alkoholických nápojů a tabáku. Cenový vývoj u položek reprezentujících tzv. jádrovou inflaci byl smíšený, rozhodně zde ale nebují žádné viditelné inflační tlaky.

Dle mých odhadů zůstane inflace velmi nízko, pod úrovní půl procenta, až do letošního léta, a nad úroveň 1 % se celková inflace vyšplhá až v závěru letošního roku.

Prostředí v české ekonomice zůstává nízkoinflační.

FIN21

Pro samotnou českou ekonomiku nízká inflace nepředstavuje problém: naopak, utlumený cenový růst má příznivý dopad na spotřebu domácností a české ekonomice nehrozí riziko deflační spirály. Z pohledu ČNB je proto důležitějším faktorem spíše vývoj v zahraničí, konkrétně nastavení měnové politiky v eurozóně. Zde lze konstatovat, že ECB zažívá trápení: nízká, aktuálně dokonce záporná inflace v eurozóně, je doprovázena poklesem inflačních očekávání, posílením kurzu eura a smíšenými signály ohledně aktivity v ekonomice eurozóny jako takové.

Finanční trhy proto mohou spekulovat na možnost dalšího uvolnění měnové politiky ECB. Zpřísňování měnové politiky v eurozóně je každopádně v dohledné době, tedy nejen letos, ale také v příštím roce, v podstatě nepředstavitelné. V této konstelaci se mohou obnovit tlaky směrem k posilování koruny. To by znamenalo, že by ČNB musela opět začít intervenovat na devizovém trhu a v bankovní radě by zesílila diskuse ohledně možnosti zavést záporné úrokové sazby coby další nástroj s cílem změkčit měnové podmínky v české ekonomice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).