Hlavní navigace

Názor k článku Metropolitní spořitelní družstvo: Nejvyšší úrokové sazby chceme udržet (rozhovor) od Santiago - Na ceskych druzstevnich zaloznach me prekvapuje to, ze...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 2. 2013 14:30

    Santiago (neregistrovaný)

    Na ceskych druzstevnich zaloznach me prekvapuje to, ze vlastne prakticky nejde o druzstevni organizaci, ale v podstate o pseudo-banku / pseudo-akciovku. V zapadni evrope je AFAIK standardni, ze pri hlasovani maji vsichni clenove v druzstevni zalozne stejny hlas (neni vazen clenskym vkladem) a zakladni kapital je tvoren zejmena rovnomernymi clenskymi vklady.

    Oproti tomu v CR jsou vetsinou bezne clenske vklady snizene na minimum (100 Kc) a je nekolik clenu, kteri vlozili vyrazne vetsi clenske vklady a ti potom zaloznu ovladaji. Existuji tedy dve kategorie clenu - ti s prevazne beznymi vklady a minimalnimi clenskymi a ti s prevazne clenskymi vklady a minimalnimi beznymi vklady. Protoze vedeni je voleno temi druhymi, je tedy motivovano jednat spis v souladu se zajmy tech druhych nez tech prvnich. Ten rozdil v zajmech je jasny - vyssi uroky z vkladu vs. vyssi rozdeleny zisk. MSD pokud vim zatim svuj zisk mezi cleny nerozdelovalo, ale prekvapilo by mne, kdyby k tomu

    Mezi akciovkou a takovym druzstvem je AFAIK jeden drobny rozdil - pro pozdejsim navysovani zakladniho kapitalu je u akciovky navysovan trzne (nove akcie se prodaji za trzni cenu, ktera byva vyssi nez predchozi investice stavajicich akcionaru), zatimco u druzstva ne (tam se pocita s nominalnim vkladem), coz ve sve podstate vede k tomu, ze pro stavajici dominantni cleny je nevyhodne dale navysovat kapital clenskymi vklady ostatnich. Samozrejme sporitelni druzstva casto potrebuji navysovat kapital aby splnovaly minimalni kapitalove pozadavky.

    Oba vyse uvedene body vedou k zamysleni nad tim, co motivuje stavajici investory (tedy cleny druhe kategorie) k jejich jednani. Pokud by byli motivovani primocarym ziskem, pak by davalo vetsi smysl, aby si zisk vyplatili, zdanili a treba nasledne vlozili jako dalsi vklad. Oproti tomu nechavat ho jako nerozdeleny zisk predchozich obdobi v druzstvu mi moc smysl nedava - vzhledem k tomu ze pripadne navyseni kapitalu je pak o ten zisk castecne pripravi.

    Druha mozna interpretace je ta, ze investori chteji potichu rozvijet druzstvo, nerozdelovanim zisku odrazovat ostatni od clenskych vkladu a po case transformovat druzstvo na akciovku-banku a zisk inkasovat prodejem svych akcii.

    Treti mozna interpretace je ta, ze investorum nejde o podil na zisku, ale o pristup k rozhodovani o uverech z beznych vkladu, a toho chteji zneuzit (tedy vytunelovat).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).