Hlavní navigace

Měsíční zpráva z devizového trhu

4. 7. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jak si v červnu vedly trhy? Co je ovlivňovalo a s jakými důsledky?

Makrodata v ČR zveřejněná v červnu 2013

Průmyslová produkce za duben vzrostla o 0,5 % y/y

Maloobchodní tržby za duben vzrostly o 1,5 % y/y

Nezaměstnanost za květen  klesla na 7,5 % z 7,7 % (podle nové metodiky)

Inflace za květen byla 1,3 % y/y a – 0,2 % m/m

Hrubý domácí produkt poklesl v 1Q o 1,3 % q/q  a 2,4 % y/y

Koruna se v červnu nesla ve slábnoucím duchu. Od listopadu minulého roku se již podruhé dostala nad 26,00 korun za euro. Z počátku měla tendenci posilovat, kdy se dostala z 25,70 EUR/CZK na 25,50 EUR/CZK. Domácí data nevyzněla až tak špatně a předčila očekávání trhu. Koruně také pomohlo vyjádření agentury Moody’s o známkách oživení české ekonomiky. Ještě tentýž týden došlo na domácí politické scéně k vlně zatýkání některých vládních představitelů a následně na to koruna své zisky odevzdala. Trend se  obrátil a koruna šplhala v jednu chvíli až nad 26,10 EUR/CZK. Důvodem tak razantního oslabení byly následné komentáře po zasedání rady ČNB, kde guvernér opět zmínil devizové intervence na oslabení koruny a zasedání FEDu, ze kterého vyplynulo postupné snižování nákupu aktiv. Dolar reagoval posílením a ostatní měny reagovaly opačným směrem. Nejen koruna slábla, i polský zlotý se vyšplhal až k 4,36 EUR/PLN.

Počátkem měsíce domácí měna vůči americkému dolaru posilovala. Dostala se z 19,80 USD/CZK až k úrovním 19,15 USD/CZK. Od této hranice se koruna odrazila a do konce června oslabila až nad 20 korun za dolar. Americký dolar se vyšplhal až k 1,3400 EUR/USD. Dolar slábl díky horším datům z druhé strany Atlantiku a také z klesající pravděpodobnosti budoucího kroku ECB snížit úrokové sazby. Koruna se tak dostala na nejsilnější úrovně od února tohoto roku. Po následných komentářích členů FEDu a postupném snižování nákupů aktiv dolar raketově posílil na 1,3250 EUR/USD, koruna ztratila přes 50 haléřů a vyhoupla se nad 20,10 USD/CZK. Domácí politická situace a komentáře ohledně devizových intervencí koruně nepřidaly, i přestože domácí data dopadla navzdory očekávání trhu pozitivně.

Průmyslová výroba 

Průmyslová produkce za duben meziročně vzrostla o 0,5 %. Výsledek vypadá pozitivně, ale po očištění vlivu počtu pracovních dnů klesla o 3,4 %. Ve srovnání s březnem klesla o 0,7 %. Hodnota nových zakázek rostla o 5,8 %.Zahraniční rostly o 8,8 %, kdežto tuzemské pouze o 0,5 %. K růstu nejvíce přispělo odvětví výroba kovových konstrukcí (o 9 %), výroba elektrických zařízení (o 10,8 %) a výroba strojů (o 6,6 %). Naopak pokles zaznamenalo odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, výroba ostatních dopravních prostředků a výroba kovů. Tržby z průmyslové činnosti v dubnu vzrostly o 3,5 % meziročně. 

Maloobchodní tržby

Tržby z maloobchodu za měsíc duben rostly o 1,5 % meziročně a klesaly o 1,6 % oproti měsíci předchozímu. Trh očekával meziroční pokles o 0,3 %. Tržby rostly u prodeje přes internet (23,7 %), prodeje obuvi a oděvů (12,6 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (7,3 %) a počítačů (6,8 %). Naopak ceny klesaly u prodeje potravin, farmaceutického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Výsledek byl sice překvapením, ale i nadále očekáváme mírný růst nebo spíše pokles tržeb díky stagnující ekonomice a vysoké nezaměstnanosti. 

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti za měsíc květen dosáhla 7,5 % a meziročně se zvýšila o 0,3 procentního bodu. Oproti minulému měsíci nezaměstnanost klesla, v dubnu byla 7,7 %. Počet lidí žádajících o práci bylo na konci května 547,5 tis. Počet volných pracovních míst se nepatrně zvýšil a na jedno místo připadá 12,8 uchazeče. Pokles počtu nezaměstnaných je způsoben především sezónními vlivy. Situace na trhu práce je stále velmi nejistá a díky klesající výkonnosti jak domácí tak zahraniční ekonomiky jsou podniky stále opatrné v nabírání nových zaměstnanců a otevírání nových míst. Současný trend je spíše opačný, kdy se snaží minimalizovat náklady ať už v propouštění nebo ve snižování mezd.

Inflace

Inflace za květen klesla o 0,2 % oproti dubnu a oproti kvěnu minulého roku zpomalila na 1,3 % z 1,7 % v dubnu. Trh počítal s inflací na 1,6 %. Tato hodnota je nejnižší od června 2010. Meziměsíční snížení cen ovlivnil především pokles cen zemního plynu (o 6,2 %), pokles telefonických služeb (o 3,6 %) a ceny pohonných hmot (o 1,7 %). Na zvyšování cen působil růst cen zeleniny (o 8 %). Meziročně se na zpomalení cenového růstu podílel pokles cen zemního plynu (o 4,2 %), cen lihovin, cen telefonických služeb a pohonných hmot. U telefonních služeb je pokles způsoben hlavně nabídkou operátorů neomezených tarifů. S nízkou inflací počítáme i nadále. Klesají ceny komodit a spotřebitelská poptávka je stále na nízké úrovni. Centrální banka tak může držet sazby na nízké úrovni delší dobu. 

HDP

Hrubý domácí produkt za 1Q podle prvních odhadů klesl 1,9 % meziročně a oproti předchozímu čtvrtletí o 0,8 %. První revize upravila data na 1,1 % mezikvartální pokles a 2,2 % meziroční pokles. Koncem června přišla další revize dat směrem dolů. Domácí ekonomika klesla ještě více než uváděl statistický úřad. Mezikvartálně ekonomika klesla o 1,3 % a meziročně o 2,4 %. 

ČNB

Zasedání rady nepřineslo na poli úrokových sazeb žádné změny ani překvapení. Sazby zůstávají na svém minimu i nadále. Nikdo ani jejich zvyšování nepředpokládal a pro ponechání hlasoval každý člen rady. Opět však několikrát zaznělo, že je banka připravená použít devizovou intervenci jako nástroj k oživení exportu a domácí ekonomiky. Guvernér zmínil, že by šlo o nákupy ve větším množství. Inflační tlaky jsou nízké, oživení nepatrné, a proto očekáváme hýbání se sazbami nejdříve v roce 2014. 

EUR/CZK – červen 2013

Domácí měna se v červnu nesla ve slábnoucím duchu. Od listopadu minulého roku se již podruhé dostala nad 26,00 korun za euro. Z počátku měla tendenci posilovat, kdy se dostala z 25,70 EUR/CZK na 25,50 EUR/CZK. Domácí data nevyzněla až tak špatně a předčila očekávání trhu. Koruně také pomohlo vyjádření agentury Moody’s o známkách oživení české ekonomiky. Ještě tentýž týden došlo na domácí politické scéně k vlně zatýkání některých vládních představitelů a následně na to koruna své zisky odevzdala. Trend se  obrátil a koruna šplhala v jednu chvíli až nad 26,10 EUR/CZK. Důvodem tak razantního oslabení byly následné komentáře po zasedání rady ČNB, kde guvernér opět zmínil devizové intervence na oslabení koruny a zasedání FEDu, ze kterého vyplynulo postupné snižování nákupu aktiv. Dolar reagoval posílením a ostatní měny reagovaly opačným směrem. Nejen koruna slábla, i polský zlotý se vyšplhal až k 4,35 EUR/PLN.

EUR/CZK – výhled na rok 2013

V případě klesající averze k riziku má koruna potenciál zisků k silné psychologické i technické úrovni 25,50 EUR/CZK. Proti ještě výraznějším ziskům koruny hrají nepříznivé zprávy z domácí ekonomiky, minimální úročení tuzemské měny a také velmi pravděpodobný návrat ČNB k rétorice devizových intervencí v případě příliš silné koruny. Technické úrovně pro slábnoucí korunu se nachází na úrovních 26,00 resp. 26,20 EUR/CZK.

USD/CZK – červen 2013

Počátkem června domácí měna vůči americkému dolaru posilovala. Dostala se z 19,80 USD/CZK až k úrovním 19,15 USD/CZK. Od této hranice se koruna odrazila a do konce června oslabila až nad 20 korun za dolar. Americký dolar se vyšplhal až k 1,3400 EUR/USD. Dolar slábl díky horším datům z druhé strany Atlantiku a také z klesající pravděpodobnosti budoucího kroku ECB snížit úrokové sazby. Koruna se tak dostala na nejsilnější úrovně od února tohoto roku. Po následných komentářích členů FEDu a postupném snižování nákupů aktiv dolar raketově posílil na 1,3250 EUR/USD, koruna ztratila přes 50 haléřů a vyhoupla se nad 20,10 USD/CZK. Domácí politická situace a komentáře ohledně devizových intervencí koruně nepřidaly, i přestože domácí data dopadla navzdory očekávání trhu pozitivně.

skoleni_8_6

USD/CZK – výhled na rok 2013

V případě zisků eura na světovém trhu má česká koruna potenciál posílit k technické úrovni 19,60 USD/CZK, výraznější zisky tuzemské měny nejsou příliš pravděpodobné. Důvodem jsou obecně lepší výsledky americké ekonomiky oproti té evropské a hrozba devizových intervencí ČNB v případě výrazně sílící koruny. Technické hranice se pro slábnoucí korunu nacházejí na úrovních 20,00, 20,25 a 20,40 USD/CZK.

EUR/USD – červen 2013

Začátek měsíce se dolar obchodoval okolo kurzu 1,3000 EUR/USD. Po řadě špatných dat ze zámoří a stále klesající pravděpodobnosti dalšího snižování sazeb ECB dolar rapidně oslabil a vyšplhal se na 1,3400 EUR/USD. Ve druhé polovině však přišla zpráva od členů FEDu ohledně kvantitativního uvolňování. FED s ním hodlá pokračovat do poloviny příštího roku, ale se snižováním objemů pořizovaných aktiv. Dolar strmě posílil a dostal se na hranici 1,2970 EUR/USD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).