Hlavní navigace

Měnový kurz se stává nástrojem politiky centrální banky

12. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A to poté, co klíčová úroková sazby byla na listopadovém zasedání snížena v podstatě na nulu.

Tento fakt dnes potvrdili další centrální bankéři. S holubičím komentářem a tedy verbální intervencí proti koruně přišel viceguvernér Vladimír Tomšík. Intervence na devizovém trhu pokládá za nejúčinnější nástroj k případnému uvolnění měnové politiky v budoucnu. V případě potřeby je připraven je použít. Zároveň uvedl, že nikdy nevyloučil použití dalších nástrojů měnové politiky (jako například možnosti ovlivnění delšího konce výnosové křivky). Vyjádření Evy Zamrazilové vyzněl o něco více v jestřábím tónu. I ona by ale intervence za jistých okolností podpořila. Přínos pro exportéry by podle ní musel převážit negativní vliv zvýšených cen na domácí poptávku.

Kurzový vývoj koruny vůči euru byl ve středu týdne naprosto nezajímavý

Kurz se po celý dnešní den držel na mezibankovním trhu v pásmu necelých sedmi haléřů těsně nad úrovní 25,20 CZK/EUR. Česká měna nijak nereagovala na pokračující posilování eura na trhu s dolarem, ani na dnešní oslabování polského zlotého či maďarského forintu. Bez odezvy trhu zůstaly i komentáře centrálních bankéřů.

legislativni_zmeny_21

Na zasedání v příštím týdnu se sejdou všichni členové bankovní rady ČNB.

Žádnou změnu v nastavení měnověpolitických sazeb na tomto zasedání však neočekáváme. Tentokráte nebude k dispozici nová prognóza. Na listopadovém zasedání byla měnová politika uvolněna snížení sazeb a i kurz je od té doby slabší (a to i ve srovnání s prognózou ČNB). Pravděpodobná je další vlna verbálních intervencí proti koruně, popřípadě upřesnění rámce, na základě kterého by centrální banka k případným intervencím přistupovala. Komentáře ČNB i naše kalkulace ukazují, že potřeba může být aktuální v první polovině příští roku, a to zejména pokud by zesílily deflační tendence.

Klidné obchodování dnes panovalo i na tuzemském swapovém a dluhopisovém trhu.

Ani ceny těchto instrumentů nijak nereagovaly na komentáře centrálních bankéřů, bez odezvy se obešlo i zveřejnění plánu financování státu na rok 2013 včetně podrobnějších informací o emisním kalendáři na leden respektive první čtvrtletí 2013.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).