Hlavní navigace

Měli byste nakoupit valuty na dovolenou s předstihem?

27. 5. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Odhadování kurzu koruny je trochu jako věštění z křišťálové koule. Co ho bude v příštích měsících ovlivňovat a vyplatí se předčasný nákup valut?

Prázdniny a sezóna dovolených se kvapně blíží. Jako každý rok i letos tedy vyvstává otázka, zda není výhodnější nakoupit valuty už nyní. Zeptali jsme se proto ekonomů, zda se vyplatí spěchat, nebo jestli je směna peněz na poslední chvíli bez rizika.

Všeho moc škodí, proto dokáže ekonomům nadělat vrásky na čele příliš silná, ale i příliš slabá koruna. Každý extrém škodí v jiné oblasti. Ti, kteří budou chtít za české koruny nakoupit cizí měnu na dovolenou, by měli koruně fandit. Čím více naše měna posílí, tím méně ji budete potřebovat na směnu určité částky měny cizí.

Co nyní ovlivňuje českou korunu?

Korunu v současnosti nejvíce ovlivňuje ekonomický vývoj. A ten za první čtvrtletí dopadl hůře, než se očekávalo. Velmi nepříznivě se vyvíjí makroekonomické ukazatele. HDP pokleslo v prvním čtvrtletí o téměř 2 % oproti minulému roku, což značně překonalo pesimistická očekávání. Průmyslová produkce se snížila v březnu o 6 %, přičemž propad byl zaznamenán zejména ve výrobě motorových vozidel (-15,4 %). Je možné, že podniky přistoupí k redukci pracovní síly, nastínil poslední ekonomický vývoj serveru Měšec.cz Boris Tomčiak, analytik ze společnosti Colosseum.

I přesto už se možná v budoucnosti blýská na lepší časy. Někteří ekonomové odhadují, že přes špatný vývoj by mohla česká ekonomika za celý letošní rok slabě růst a v příštím roce by toto tempo mohlo zrychlit. Saxo Bank očekává mírný letošní růst hrubého domácího produktu České republiky, a to o 0,2 %. Pro rok 2014 odhadujeme zrychlení tempa růstu české ekonomiky na 1,8 %, uvádí zpráva banky.

I mírné oživení českého hospodářství by tak mohlo kurzu koruny pomoci. Česká ekonomika ale není jediným faktorem, který má vliv, a tak kurz mohou srazit i špatná čísla z Evropy.


ČNB (Globální ekonomický výhled – květen)

Odhad růstu HDP eurozóna

Našim peněženkám by před dovolenou nemusela přát ani Česká národní banka. Pokud by se jejím zástupcům zdálo, že koruna moc posiluje, je připravena proti ní intervenovat a oslabit ji. Příliš silná koruna totiž nepřeje exportu. A ten je pro vývoj ekonomiky podstatnější, než o pár korun dražší valuty.

Co čekají analytici?

Jaký tedy očekávají vývoj kurzu koruny analytici? Zeptali jsme se pěti z nich: 

Petr Gapko, GE Money Bank

Letní měsíce jsou charakteristické tím, že se toho na trzích děje jen málo. Koruna v tomto případě není výjimkou. Vývoj koruny bude záležet zejména na tom, jak se bude vyvíjet domácí ekonomika v porovnání se zbytkem světa. První kvartál skončil ekonomicky špatně, ale je tady určitý prostor pro revize směrem do lepších čísel, takže koruna by mohla mírně posílit. 

Boris Tomčiak, Colosseum

Česká koruna je už od loňského podzimu pod prodejním tlakem. Oproti euru je nejslabší od května 2010. Důvodem je přetrvávající recese v České republice, kvůli které už centrální banka snížila hlavní úrokové sazby na rekordní minimum 0,05 %. Podle našeho názoru momentálně neexistuje důvod pro otočení nepříznivého vývoje. Koruna by mohla oslabit v nejbližších měsících o několik desetihaléřů.

Tomáš Volf, Citfin

Nyní se kurz nachází nad 26,00 EUR/CZK, 20,00 USD/CZK, přičemž ještě před několika měsíci jsme byli na 25,20 EUR/CZK. V dalších týdnech není vyloučeno další oslabení domácí koruny, kvůli protikorunové rétorice ČNB a především špatných ekonomických výsledcích.

Ve druhé polovině roku se dá předpokládat, že částečné zotavení koruny a opětovné posílení zpět pod hranice 26,00 EUR/CZK a 20,00 USD/CZK. Dřívějšímu posílení k 25,50 EUR/CZK nebo k 19,00 USD/CZK však brání špatné výsledky domácí ekonomiky.

Miroslav Frayer, Komerční banka

Současná úroveň kurzu koruny odpovídá slabému hospodářskému obrázku české ekonomiky. Ta se stále nachází v recesi a i v květnu zveřejněné statistiky neukazují na růžovější vyhlídky. Z tohoto pohledu zde neexistuje důvod pro brzké opětovné posilování domácí měny, čemuž nahrává i probíhající divendová sezóna. Na druhou stranu koruna již špatný stav ekonomiky reflektuje a pro další výraznější oslabení koruny by bylo zapotřebí dalšího negativního šoku v ekonomice. Pro nejbližší období i po zbytek letošního roku očekáváme kurz koruny poblíž hranice 26,00 CZK/EUR. 

Martin Lobotka, Česká spořitelna

Vzhledem k převládajícímu protikorunovému sentimentu, živenému slabými daty (HDP za 1Q13), opakováním možnosti použití intervencí ze strany ČNB a trvající nedobrou situací v EMU nečekáme, že se koruna letos vrátí ke své fundamentální hodnotě (24,5). Pokud se situace v české ekonomice stabilizuje (což vzhledem k relativně pozitivnímu vývoji ekonomiky v Německu a ke zmírňující se domácí fiskální restrikci čekáme), koruna by měla ve druhém pololetí posílit pomalu ke 25,5 na konci roku. V nejbližších měsících nevidíme prostor pro výraznější posílení, spíše stabilitu mezi 25.8 – 26.10. Vzhledem k momentálnímu nastavení trhu však vůbec nemůžeme vyloučit v kratším období další oslabení koruny. 


ČNB (Globální ekonomický výhled – květen)

Odhad růstu HDP – eurozona

Dolar by mohl posílit

Na rozdíl od eura i koruny, které doplácí na špatnou ekonomickou situaci, by se dolaru mohlo v blízké budoucnosti dařit. Ovlivňovat ho bude politika tamní centrální banky (FED) i ekonomický vývoj, který v USA vypadá slibněji, než u nás. Ve Spojených státech sledujeme relativně silný hospodářský růst, který je doprovázen rychlým růstem zadluženosti. Americká centrální banka už uvažuje o zvyšování hlavní úrokové sazby, což by americkému dolaru pravděpodobně pomohlo, odhadl pro server Měšec.cz Tomčiak.

V řádu měsíců je možné, že koruna bude částečně korigovat své ztráty, které utrpěla především kvůli špatnému výsledku kondice domácí ekonomiky za první kvartál letošního roku. Posílení, které by mělo přijít, však nebude nijak dramatické, přesto bychom se mohli podívat k 25,80 EUR/CZK, 19,60 USD/CZK a zpět pod 30,00 GBP/CZK, nastínil své odhady také Tomáš Volf ze společnosti Citfin s tím, že v dalších měsících bude nejzásadnější případné zastavení kvantitativního uvolňování a také situace kolem dluhového stropu v USA.

Zasáhne do kurzu centrální banka?

Kurz koruny by mohla celkem výrazně ovlivnit také Česká národní banka. Dokud je naše hospodářství bez dechu, nenechá korunu centrální banka nijak výrazně posilovat. Představitelé ČNB už se několikrát vyjadřovali pro použití měnových intervencí proti koruně. Nedávné oslabení koruny ale podle mě pravděpodobnost těchto intervencí zmenšuje, odhaduje Petr GapkoGE Money Bank.

Neočekáváme žádnou aktivitu zaměřenou na zdražení koruny. Inflace je v České republice nízká, takže neexistuje důvod pro zvýšení sazeb, předpokládá také Tomčiak ze společnosti Colosseum.

Zatím k oslabování koruny centrální banka užívá převážně slovní intervence. Pokud by koruna výrazně posílila, hrozba přímé intervence vzroste, varuje Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Intervence se dá ale očekávat i v opačném případě, pokud by koruna oslabovala příliš. Pokud by koruna oslabila výrazně (na 27, což některé zahraniční banky teď doporučují jako investiční myšlenku), centrální banka by lehce mohla rétoriku otočit a říci „příliš je příliš“. To by odstartovalo korekci, naznačil odlišný vývoj Martin LobotkaČeské spořitelny.

S eurem spěchat nemusíte, dolar nakupte

Odhadovat kurz koruny bývá tenkým ledem. Nepředpokládané události mohou všechny predikce nakonec úplně změnit. Kolísání kurzu se předem odhaduje jen těžko a tak podle analytiků nemá v současnosti valný smysl nakupovat eura na dovolenou s předstihem. Nemyslím si, že by zájemci o zahraniční dovolenou vydělali výrazněji na pohybu kurzu koruny, pokud by vyčkávali až do svého odjezdu nebo naopak nakoupili eura s předstihem. Vzhledem k dennímu kolísání kurzu, které může být i v řádu dvaceti haléřů a které je jen těžko predikovatelné, bych doporučoval nakupovat euro v okamžiku, kdy se kurz přiblíží hranici 26,00 CZK/EUR, navrhuje Miroslav FrayerKomerční banky

U dolaru byste tolik otálet neměli. Zlepšující se ekonomická situace bude mít podle analytiků za důsledek posilování této měny, takže se pro Čechy bude zdražovat. Turista do dolarových oblastí by mohl vydělat na nákupu amerického dolaru, pokud jej za české koruny smění spíše dříve než později. Pro americký dolar totiž očekáváme jeho další postupné posilování, uvedl pro server Měšec.cz Frayer. 

dan_z_prijmu

Opačný postup naopak doporučuje pro nákup britských liber, tedy nakupovat až v létě před dovolenou. Při cestě do Velké Británie by naopak nejvýhodnější nákup liber mohl být těsně před odjezdem, uzavřel Frayer.

Ať už budete valuty nakupovat nyní nebo až o prázdninách, zajděte raději do směnárny. Většinou zde nebudete mít problém sehnat i exotické měny. Kromě toho směnárny častěji nabízejí lepší kurz a málo u které narazíte na rozdíl od banky na poplatky.

Anketa

Kde měníte peníze na dovolenou?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).