Hlavní navigace

Měli bychom se bát o své peníze kvůli inflaci?

10. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nakoupíte toho stále méně a podivujete se nad tím, jak je možné? Tím zlým skřítkem, který vám bere peníze, je inflace.

Také každý měsíc nevěřícně kroutíte hlavou nad tím, jak rychle se vám podařilo utratit peníze z výplaty? Přitom jste toho zase tak moc nenakoupili. Že by vám snad do peněženky neustále chodil nějaký zlomyslný skřítek a peníze vám vybíral? A není možné, že by tento skřítek postupně odnášel peníze i z vašeho běžného či spořicího účtu? Ač se vám to může zdát jako hloupost, je tomu skutečně tak.

Tím skřítkem je inflace. Jev, který má v běžném životě každého z nás podobu zdražování zboží či služeb, které za své peníze nakupujeme. Inflace je příčinou toho, že si toho za stejné peníze můžeme koupit čím dál tím méně. Vlivu inflace na naše úspory je si vědoma i Česká národní banka, která v České republice zastává roli jakéhosi „krotitele inflace“. Podobně je tomu přitom i ve zbytku civilizovaného světa. Inflaci je zkrátka nutné držet na uzdě vždy a všude, tedy alespoň za normálních okolností…

Inflace v České republice nejvyšší od července 2009

Obrací se vám oči v sloup při pohledu třeba na ceny potravin v supermarketech? Máte také ten pocit, že to bylo ještě vloni o poznání „veselejší“ (levnější)? Máte pravdu, ceny za poslední rok opravdu výrazně poposkočily, resp. poposkakují pořád, čím dál tím větším tempem. Inflace postupně roste již od prosince loňského roku, za tu dobu již vzrostla z 1,9 % na 2,8 %!

Začíná ve vás vřít při pohledu na rostoucí míru inflace krev? Proč by vám měl někdo čím dál tím větší měrou sahat do peněženky i na úspory? Spočítali jste si vůbec, jakou reálnou hodnotu mají vaše úspory? Respektive, co byste si za své úspory byli schopni koupit ještě před dejme tomu dvěma roky a co jste schopni si za ně koupit nyní? To snad ne!

Vidle nechte tam, kde jsou

Co s tím? Žádný strach, vše jde řešit, vidle nechte tam, kde jsou, nebudete je potřebovat (pokud tedy nepatříte do komunity aktivních zahrádkářů).

Za prvé. Současný růst inflace je z velké části zapříčiněn zvýšením nepřímých daní, které nám naši zákonodárci nadělili na začátku tohoto roku. Vliv zvýšených daní postupně odezní a následně tedy poklesne i růst inflace. Tento názor zastávají i oslovení finanční analytici a portfolio manažeři, kterých jsem se na riziko inflace v České republice zeptal v rámci projektu „Názory odborníků“, jehož výsledky můžete sledovat i zde na Měšci. Čtěte také: Názory investičních odborníků – situace v eurozóně připomíná domácnost před exekucí

Vybrané komentáře k riziku inflace v České republice

Jan Schiller, Conseq Investment Management

Rostoucí inflace je dána zejména administrativními změnami daňových sazeb. Spotřebitelská poptávka je velmi slabá a z této strany k žádným inflačním tlakům v současné době nedochází. Ani z pohledu měnové politiky nejsou poslední inflační čísla důvodem k obavám. V okamžiku obratu domácí poptávky má ČNB velký prostor pro tlumení inflačních očekávání, který by dále v případě opadnutí slabosti externího prostředí podpořila i posilující koruna.

David Kufa, Conseq Investment Management

Současná vyšší míra růstu spotřebitelské inflace je do značné míry způsobena přechodnými vlivy (zvýšení nepřímých daní). V průběhu roku očekáváme návrat k nižšímu tempu růstu cenové hladiny. Poptávkové inflační tlaky zůstávají slabé, zvyšovat by se měly jenom mírně spíše ve druhé polovině roku. Inflace momentálně není hlavním problémem České republiky.

Petr Zajíc, Pioneer Investments

Riziko inflace je spíše bezvýznamné a to z toho důvodu, že vyšší jsou vyšší inflační čísla způsobena růstem cen energií, případně zvyšováním některých daní. Reálná inflace je spíše menší.

Milan Vaníček, J&T Banka

Současná situace v ČR je významně ovlivněna daňovými šoky. Ty budou pravděpodobně zopakovány i v dalším roce. Nicméně pokud se podíváme na střednědobý horizont, tak očekáváme, že po odeznění těchto šoků by se vývoj inflace měl spíše stabilizovat. Tento scénář počítá s předpoklady nevyhrocení situace v eurozóně, což by mohlo mít větší vliv na rozkolísanost měnového kurzu.

Za druhé. Stále se vám nabízí několik způsobů jak vaše peníze před inflací uchránit. V krátkodobém horizontu (6 měsíců – 2 roky) prostřednictvím spořicích účtů, termínovaných vkladů, fondů peněžního trhu či konzervativních dluhopisových podílových fondů. Ve střednědobém horizontu (2 roky – 5 let) pomocí dluhopisových podílových fondů.

V dlouhodobém horizontu (5 let a více) pak pomocí akciových podílových fondů či přímo prostřednictvím investic přímo do akcií. O tom jakým způsobem se starat o své finance se přitom můžete poradit i zde na fóru portálu Měšec.cz.

Necháte-li vaše peníze ležet ladem, nemůžete (resp. můžete, ale neměli byste) se divit, že postupně pozbývají na hodnotě. Budete-li se o své peníze zajímat, bude vám odměnou jejich růst (růst reálné hodnoty vašich úspor).

A aby nezůstala otázka z nadpisu nezodpovězena… Ne, o své peníze se bát nemusíme.

Autor článku

Autor působí ve společnosti Broker Consulting, vede projekt PenízeNavíc.cz a vedle toho se rovněž živí obchodováním s akciemi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).