Hlavní navigace

Máte rádi hazard? Nemusíte do kasína, nakupujte na burze

10. 8. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Hledali jsme odpověď na otázku, pro koho jsou při současných propadech zajímavé akcie. Jednoznačně pro hráče, na své si ale přijde i pravidelný investor.

Sázkové kanceláře mají v současných dnech výrazného konkurenta. Akciové trhy. Vlna současných propadů se přelila z trhů do médií a zase zpět. Tak velké propady totiž postrádají reálný základ. Jednoznačně se již jedná o fundamentálně neopodstatněnou reakci, kterou v současnosti vidíme na trzích, řekl serveru Měšec.cz Milan VaníčekJ&T Bank.

Samozřejmě na jedné straně jsou mediálně vděčné příběhy o tom, o kolik známí světoví finančníci přišli za pár dní miliard. Zapomíná se ale na to, že na každém propadu se dá vydělat (a může to platit i pro ony propírané finančníky – hovoří se totiž o propadech jejich investičních portfolií, ty ale jsou stavěny s několikaletým horizontem; pokud tedy nyní budou přikupovat – a vězte, že budou – a za pár let akciové indexy opět porostou, mohou být jejich portfolia i přes nynější astronomické propady na konci investičního horizontu značně v plusu; a o nic jiného než o výsledek na konci investičního horizontu přitom nejde).

Vraťme se ale k situaci běžného investora. Může na nynější velmi nestandardní situaci vydělat i on? Je ideální čas vydělat na propadech? Jsme už na dně? Jestli vám na poslední otázku dá někdo konkrétní odpověď (zvláště kladnou), pak od něj rychle utíkejte, o to rychleji, jestli vám zároveň bude doporučovat investici. Přesnou odpověď totiž nikdo nezná, kdyby někdo uměl přesně předpovídat vrcholy a dna akciových indexů, byl by vysmátý a nechutně bohatý.

Vstupovat v současné době na trhy, zvláště v případě investora bez dlouhodobých zkušeností, je podle mého názoru jednoduše gambling, dává své doporučení Jiří Tyleček ze společnosti X-Trade Brokers.

Dna a vrcholy neumí předpovídat ani spekulanti, i když vás o tom budou přesvědčovat. Spekulanti, co znám, mají horší auta než já, uvádí vlastní pohled na toto „řemeslo“ Aleš MichlRaiffeisenbank a dodává: Věřím na pravidelné investice.

Právě pravidelné investice jsou jedinou pravděpodobnou možností (samozřejmě nelze vyloučit, že několik jednotek spekulantů ze sta bude mít štěstí), jak může běžný investor na současném propadu vydělat.

Využíváme nepřetržité a dynamické výprodeje k nákupům do našeho portfolia, přičemž dokupujeme 1000 ks akcií společnosti NWR za 129 Kč a 200 ks akcií Erste Bank za 586 Kč. Aktuální ceny výše nakoupených akciových titulů považujeme za silně přeprodané a doporučujeme jejich nákup, potvrzuje obecně přijímanou tezi také příklad z praxe. Toto oznámení pochází z investičního zpravodajství Fio banky (9. 8. 2011 11:18). Čtěte také: Akcie na krátkodobou investici nyní nekupujte, jsou pouze pro spekulanty

Horská dráha na pražské burze

Jak se dá nyní na burze „vyřádit“, ukazuje třeba včerejší vývoj akcie autobazarů AAA. Začala na 16 korunách, před jedenáctou hodinou dopolední byla o necelých 30 % níže na 11,50 korunách, aby už před jednou hodinou odpolední byla v denním plusu na 16,70 korunách a obchodování včera uzavřela na rovných 17 korunách.

A podobně se včera chovala celá pražská burza, nejprve dopoledne ztrácela skoro 10 %, aby postupem času ztrátu korigovala až na konečných zhruba 2,6 %.

Vývoj kurzu akcie AAA 9. 8. 2011

Co a kdy nastartuje růst?

Zásadní otázka pro pravidelného investora (případně pro toho, kdo by se jím právě nyní rád stal) je tedy – mám kupovat již nyní nebo se ještě vyplatí čekat na delší propad? Jak jsme již psali výše, konkrétní odpověď vám nikdo rozumný nedá, protože ji nezná. Jak se tedy nyní chovat?

Pro drobného investora je značným rizikem snažit se nakupovat při padajícím trhu. Lepší strategií je počkat, až velké objednávky propad cen stabilizují. První známky stabilizace zřejmě přijdou po takto silném cenovém propadu poměrně brzy, řekl serveru Měšec.cz svůj pohled Pavel SobíšekUniCredit Bank. Ten dále upozorňuje na to, že než budeme tušit, zda je momentální pokles akcií přestřelený, nebo zda je v globální ekonomice skutečně zaděláno na recesi, uplyne řada týdnů. Během nich budou ceny akcií značně volatilní a těžko půjdou jednosměrně nahoru, dokončuje úvahu.

Že následující vývoj nebude hladký a nečeká nás tedy jedna obrátka od pádu k růstu, na to upozorňuje Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management. S tím, jak se dostaly ceny akcií na mnohem nižší a tedy zajímavější úrovně, začnou někteří investoři akcie postupně znovu nakupovat. Valuace neboli ocenění akciových trhů je totiž momentálně z dlouhodobého historického pohledu na velice atraktivních úrovních. Až se investoři rozhodnou, že je vhodná doba nakupovat, ceny akcií tedy porostou.

Po očekávaném konci panických výprodejů a krátkodobém růstu mohou trhy začít znovu klesat, pokud nepřijdou pozitivní stimuly, ať ze strany nových makrodat nebo ze strany dalších monetárních stimulů klíčových centrálních bank, dodává Stupavský.

A jsme u druhé klíčové otázky. Co může nastartovat trvalý růst? Odpověď je jednoduchá. Dobrá ekonomická data nebo třeba jasné řešení krize na obou stranách Atlantiku. Kdy se toho dočkáme? Těžko říci.

Existuje alternativa? Možný je i scénář, při kterém se současné ceny přizpůsobí nové situaci, tedy nižšímu ratingu největší ekonomiky světa, Spojených států, říká Petr GapkoGE Money Bank. Z toho by neměl radost nikdo.

Jistá je tedy momentálně pouze nejistota. Vítejte v globálním kasinu!

Jak současnou situaci vidí analytici?

Čtěte anketu navazující na tento článek: Analytici: Pro nezkušeného investora teď burza není

Kupujete nyní akcie?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).