Hlavní navigace

Masivní propad průmyslu kvůli celozávodním dovoleným a menšímu počtu pracovních dní

6. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Průmyslová produkce se v červenci propadla o masivních 14 %. Důvodem byly i kalendářní efekty, ale hlavní příčinou jsou celozávodní dovolené v průmyslových podnicích.

Průmyslová produkce se v červenci propadla o masivních 14 procent. Důvodem byly jednak kalendářní efekty – letošní červenec měl o plné tři pracovní dny méně než ten loňský. Hlavní příčinou jsou ale celozávodní dovolené v průmyslových podnicích, například Škodě auto. Ty letos připadly právě na červenec, loni na srpen. Právě automobilový průmysl měl na červencové číslo největší vliv, když se výstup automobilek a přidružených podniků snížil o téměř 35 %.

skoleni_29_6

Vliv celozávodních dovolených je opravdu významný a kvůli střídání červencových a srpnových termínů ho nedokážou ani zachytit běžné metody očišťování dat. Zatímco letos v červenci klesl průmysl meziměsíčně o 7,6 %, v loňském srpnu činil propad 11,5 % a v srpnu 2014 dokonce 13,5 % meziměsíčně.

Dnešní data je proto potřeba brát s rezervou. Nejlepší bude počkat si na srpnová čísla a hodnotit letní měsíce společně. Za celý letošní rok odhadujeme růst průmyslu na 3,3 % po loňských 4,8 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).