Hlavní navigace

Mario Draghi vrátil akciové burzy do zisku

6. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trhy čekaly na dnešní zasedání Evropské centrální banky. Změna v nastavení měnové politiky se příliš nečekala poté, co ECB zahájila nákupy cenných papírů, a navíc v prosinci nabídne další likviditu v dlouhodobých dodávacích repo operacích.

Hráči tak čekali především na komentáře jejího šéfa Maria Draghiho. Ten uvedl, že banka je připravena přijmout dodatečné měnověpolitické stimuly, pokud si to ekonomická situace bude vyžadovat. To zřejmě přimělo investory na trhu začít nakupovat akcie a indexy tak vymazaly své ranní ztráty a v závěru dne posilují. Stoxx 600 roste o zhruba půl procenta, když se daří především technologickým titulům.

Americké indexy po otevření trhů kolísají kolem svých včerejších zavíracích úrovní. Trhy se připravují na zítřejší report z trhu práce, který naznačí, v jaké kondici se největší ekonomika nachází. Z nedávného prohlášení Fedu vyplynulo, že centrální bankéři vnímají poměrně silné známky zlepšení. Pokud zítřejší čísla překvapí, na trzích se zvýší spekulace na rychlejší zvyšování úrokových sazeb, což by mělo být pro akciové trhy spíše negativním signálem.

Pražská burza zakončila čtvrteční seanci prakticky beze změny. Směrem dolů ji táhly akcie O2 (-1,6 %), Erste (-1,4 %) či ČEZ (-0,4 %), naopak druhý bankovní titul, Komerční banka, si po zveřejněných výsledcích hospodaření za třetí kvartál připsala 1,9 %. Výsledky také zveřejnila sázkařská společnost Fortuna, která překvapila velmi silnými údaji, a management zároveň zvýšil odhady letošního celoročního provozního zisku před odpisy. Z tohoto důvodů je dnešní vývoj jejích akcií pro nás zklamáním, když nakonec skončily se ztrátou 0,4 %.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).