Hlavní navigace

Mario Draghi potěšil trhy. Jaká opatření se chystají?

29. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mario Draghi, prezident ECB možná trochu nezamýšleně potěšil trhy. Oznámil, že se nezúčastní výročního zasedání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.

To by samo o sobě asi pozitivně vnímáno nebylo. Důvodem jeho neúčasti ale je vysoké pracovní vytížení v souvislosti s blížícím se klíčovým zasedáním ECB (6. září). To si trhy vyložily tak, že se horečně pracuje na opatřeních (nejspíš nákup vládních bondů) k záchraně EMU. Jinak si nelze vyložit reakci eura, které posílilo z 1,247 na 1,256. 

Euru ale pomohl i prezident EK Van Rompuy, který po setkání se španělským premiérem Rajoyem mírnil spekulace, že připravený 100 mld. balíček na záchranu španělských bank nebude stačit, resp. že Španělsko bude potřebovat další pomoc. 

Těmto spekulacím nahráli 2 věci. Zaprvé největší španělský region, Katalánsko, včera oznámil, že bude muset požádat o pomoc ze záchranného fondu, který španělská vláda sestavila v červenci. Objem pomoci by měl být 5 mld. eur, téměř třetina celkové kapacity fondu. Už před tím o pomoc požádala Valencie. Zadruhé byla včera zveřejněna čísla, která ukazují na pokračující a zesilující trend odlivu depozit ze španělských bank. Jen v červenci poklesl jejich objem o 5%. 

Data za červenec zveřejnila ECB za celou EMU. Ukazuje se, že navzdory měnovému uvolňování objem úvěrů domácnostem klesá. To by mohlo být dalším důvodem pro cut na nejbližším zasedání (příští čtvrtek). 

Řekům se podařilo najít zbylých 700 mil. eur úspor a s celkovým balíčkem 11,7 mld. tak mohou s nadějí očekávat příjezd inspektorů EU a MMF. 

Maďarská centrální překvapila všechny a snížila sazba o 25 bodů na 6,75%. Jde o první změnu po 7 měsících a první cut po 2 letech. Jak jsme psali včera, ekonomika si to určitě zaslouží, ale centrální banka dosud stále opakovala, že chce nejdřív vidět pojistku v podobě kreditní linka na MMF. Podle guvernéra Simora je ale důležité, že vláda projevuje dostatečné úsilí jak v narovnání veřejných rozpočtů, tak v jednání s EU/MMF. Pokud jde o inflaci, CB se smířila s tím, že se na cíl dostane později, než dosud předpokládala. 

školení účto Kučerová

Rozhodnutí bylo těsné, svou roli sehrálo další oslabování ekonomiky, nízká investiční aktivita a přetrvávající vysoká nezaměstnanost. CB také uvolnila ruce dočasná úleva na trzích – i když Simor uznal, že je odrazem celkové nálady EMU a nelze ji přičíst domácím faktorům. Obavy o forint tak klesly. Ten také okamžitě reagoval oslabením z 278 na 282 k euru. To je ale dost daleko od rekordních hodnot okolo 320 z přelomu roku nebo 305 ještě ze začátku letošního června.
 

Ještě jednou k Maďarsku, nezaměstnanost v červenci překvapivě klesla na 10,5%, čekala se stagnace na 10,9%.

Dnes vyjde béžová kniha Fedu, slovní hodnocení stavu ekonomiky, které dávají dohromady členové Fedu na základě rozhovorů s lidmi z businessu.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).