Hlavní navigace

Marek Mora naznačil zvyšování sazeb ČNB v druhé polovině roku

19. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Včerejší údaje o překvapivě vysokém růstu cen výrobců byly proinflační. Nahrávají tak rychlejšímu utahování měnové politiky ČNB. To opatrně potvrdil člen bankovní rady Marek Mora který naznačil pomalé zvyšování sazeb v druhé půli roku. Vyhlídky na vyšší sazby centrální banky by měly na korunový trh přilákat nové investory, a českou měnu posílit.Závěr nervózního týdne by mohl být na trzích klidný. Nebudou zveřejněna žádná zásadní makroekonomická data, jedinou výjimkou je spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta by se měla dostat na desetileté maximum a podpořit euro. Investoři na koruně budou vstřebávat dnešní slova člena bankovní rady ČNB o možnosti růstu sazeb už ve druhé polovině roku. Právě očekávání růstu sazeb by měl podporovat posilování koruny.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny zřejmě vzroste

Kalendář ekonomických dat na světových trzích je dnes poloprázdný. Pozornost investorů se zaměří na květnovou spotřebitelskou důvěru v eurozóně, která by se měla dostat na své desetileté maximum.

Dolar mírně korigoval své předchozí ztráty

Dolar včera poprvé od konce minulého týdnu proti euru lehce posílil. Americká měna si připsala zhruba desetinu procenta, když se kurz pohyboval těsně nad úrovní 1,11 USD/EUR. Dolar podpořila příznivá data ze Spojených států, především překvapivě vysoká důvěra podnikatelů v okolí Philadelphie a nižší počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Růst průmyslu v Polsku zpomalil kvůli kalendářním efektům

Dnes budou ve střední Evropě zveřejněny makroekonomické údaje pouze v Polsku. Tempo růstu cen průmyslových výrobců by mělo v dubnu opět přesáhnout 4,0 % y/y kvůli cenám ropy. Dynamika průmyslu zpomalí na 3,5 % y/y kvůli nepříznivým kalendářním efektům. Celkově by však měly být dnešní data příznivá pro zlotý.

Vybírání zisků dále oslabilo korunu

Během včerejšího dopoledne oslabila koruna až nad úroveň 26,70 CZK/EUR, nejslabší hodnotu za poslední týden. Odpoledne část těchto ztrát umazala, když se kurz posunul na 26,58 CZK/EUR. I tak byla oproti své středeční hodnotě slabší o půl procenta. A celkem za minulé dva dny odepsala zhruba osm desetin procenta.

skoleni_7_4

Část investorů pravděpodobně vybrala zisky, které jim plynuly z posílení české měny během minulých dvou týdnů. Korunový trh je ale velmi napjatý a zranitelný. Jakékoliv větší obchody ho mohou prudce rozkolísat, o to více v období zvýšené nejistoty mezi investory kvůli zahraničním událostem, jako jsou nynější problémy Donalda Trumpa. Výprodej totiž postihl i forint (ztráty 0,3 % procenta) a zlotý (depreciace o 0,8 %). Korunu mohl oslabit i případný odliv dividend z České republiky do zahraničí, který mohlo vyvolat levné euro v minulých dnech.

Včerejší údaje o překvapivě vysokém růstu cen výrobců přitom byly proinflační. Nahrávají tak rychlejšímu utahování měnové politiky ČNB. To opatrně potvrdil člen bankovní rady Marek Mora v dnešním rozhovoru pro HN. Podle Mory centrální bankéři už „naznačili, že v druhé polovině roku [začnou] úrokové sazby pomalu zvyšovat.“ Právě vyhlídky na vyšší sazby centrální banky by měly na korunový trh přilákat nové investory, a českou měnu posílit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).