Hlavní navigace

Manažeři naší ekonomice nevěří. Lze očekávat obrat k lepšímu?

3. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ranní restart od Luboše Mokráše z České spořitelny

• Index nákupních manažerů PMI za Českou republiku sice v červnu mírně narostl na 49,4 z květnových 47,6, ale nedá se to považovat za příznak obratu k lepšímu. Slabé jsou stále především exportní objednávky. Ani u domácí ani u zahraniční poptávky se nedá očekávat v dohledné budoucnosti obrat k lepšímu. PMI tak přes mírné zlepšení ukazuje na pokračující slabost průmyslu a celé ekonomiky. 

• Ani polský PMI se příliš nepředvedl, když lehce klesl z 48,9 na 48,0. Kvůli slabšímu zlotému se čekalo zotavení exportních objednávek, ovšem výhoda kterou polským exportérům poskytl slabý zlotý byla eliminována všeobecně slabou poptávkou. Slábnoucí polská ekonomika a klesající inflace by měly zamezit dalšímu zvýšení sazeb na středečním zasedání polské centrální banky. Maďarský PMI se přesto, že je Maďarsko v recesi drží nad 50 a v červnu dokonce narostl na 52,8. Dává se to do souvislosti s optimističtější náladou po zahájení rozhovorů s MMF. Výhled ekonomiky to však reálně nijak nezlepšuje. 

• Guvernér maďarské centrální banky Szimor ostře kritizoval změny v dani z finančních transakcí. Označil je za nebezpečné a ilegální. Podle jeho názoru v dlouhodobém výhledu bude přípěvek této daně do rozpočtu nulový. Dále podle jeho názoru tyto změny poškozují nezávislost centrální banky. Návrh změn podaný rozpočtovým výborem počítá se zahrnutím centrální banky a transakcí ministerstva financí do daně, kterou by chtěla vláda začít vybírat příští rok. 

• Guvernér rakouské centrální banky Nowotny řekl, že nepředpokládá, že by ECB přímo dozorovala všechny banky členských států eurozóny. Dozor by nadále vykonávaly národní centrální banky a ECB by spíše působila jako supervizor a garant kvality (tedy jakýsi dozor dozoru). Další člen bankovní rady ECB Asmussen řekl, že by ECB mohla přímo dozorovat 25 největších bank eurozóny. Detaily plánu na zavedení integrovaného bankovního dozoru v EMU/EU jsou zatím nejasné, je tedy stále hodně prostoru pro diskuse a spory mezi jednotlivými státy, Z hro plyne riziko zdržení zavedení dozoru, což by blokovalo možnost použít ESM na pomoc problémovým bankám. 

skoleni_8_6

• Negativně překvapil i americký index nákupních manažerů ISM, když poměrně výrazně zaostal za očekáváním a nečekaně se dostal poklesem na 49,7 do pásma kontrakce. Nedá se z toho sice vyvozovat, že by USA bezprostředně hrozila recese, ale finančním trhům povzbuzeným nečekaně pozitivním výsledkem summitu EMU to na náladě nepřidá. Výrazně se propadly především nové objednávky, což nevěští nic dobrého ani pro nejbližší měsíce. Produkce se udržela lehce nad 50 a solidně nad 50 se drží i zaměstnanosti, což je hodně důležité ze střednědobého hlediska. Cenový subindex se prudce propadl, což souvisí primárně s vývojem cen ropy. Tento týden budou zveřejněny ještě nevýrobní ISM a především data z trhu práce. Konzistentně slabá data budou zvyšovat spekulace na kvantitativní uvolňování a tím by paradoxně mohla pomoci rizikovým aktivům. 

• Po tom co největší slovinská banka Nova Ljublanska Banka dostala státní pomoc se začalo spekulovat, že Slovinsko bude šestým státem EMU, který bude muset požádat o finanční pomoc. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).