Hlavní navigace

Názor k článku Malý test kurzů platebních karet od Patrik Chrz - Ono názorné srovnání je vždy lepší. Vždy se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 5. 2019 6:17

  Patrik Chrz

  Ono názorné srovnání je vždy lepší. Vždy se lépe argumentuje případem "nakoupil jsem 13 balíčků sušenek ve stejném obchodě ve stejný okamžik a toto mi bylo naúčtováno", než "banka x měla k 2. 5. kurz ten, banka y měla kurz onen". Kurzovní lístek se obvykle vydává jednou denně, výjimkou jsou dny, kdy dochází k výraznému pohybu měn, pak může být aktualizován vícekrát denně, zpravidla se pak ale archivuje pouze ten poslední.

  Druhou možností je vzít libovolnou platbu v libovolný den a srovnat s kurzem ČNB ve stejný den a vypočítat si tak marži banky. Ta se obvykle příliš často nemění, i když se objevily i případy, kdy banka poměrně výrazně zvedla marži, např. před letními prázdninami (vzpomínám si na Equa bank, která v minulosti s kurzy dost kouzlila, mimo jiné i výběry účtovala valutovým kurzem).

  Naprostá většina bank poplatky ani přirážky při platbě kartou v zahraničí nemá. Výjimečně se objevuje konverzní poplatek (který je stále stejný), v tuto chvíli je mi znám u Revolutu (0,5 - 2 % dle měny, pouze o víkendu), Hello (2 % jen u debetek ke kurzu karetní společnosti), mBank (cca 0,2 % u Visa Svět ke kurzu karetní společnosti a 2 % u ostatních karet k už tak nevýhodnému kurzu deviza-prodej) a Raifka (0,5 % k už tak nevýhodnému kurzu deviza-prodej, ostatně proto tato karta vyšla nejhůře v testu).

  Kurzy Revolutu a Hello (jen debetky) to posune někam k průměru (takže žádná tragédie).

  Bohužel zásadní podmínkou platební karty je, že s ní půjde zaplatit. A to bez ohledu na denní dobu, svátky, pohyby měn,... Jako bylo by možné bankám nakázat aby si klient před okamžikem platby mohl zjistit kurz, ale to by vedlo jen k dvěma věcem: a) je možné, že kartou by šlo zaplatit jen v obchodních hodinách banky
  b) případně mimo tyto obchodní hodiny by zde musela být bezpečnostní přirážka (tak, jak to má nyní Revolut)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).