Hlavní navigace

Maloobchodní tržby a mzdy mohou podpořit korunu

Marek Dřímal

Čtvrtek byl v regionu ve znamení zvýšené volatility, která se do střední Evropy přelila z hlavních světových ekonomik. To bylo důsledkem prudkých pohybů na dluhopisových trzích po úterní evropské inflaci a středečním projevu Maria Draghiho.

Čtvrtek byl v regionu ve znamení zvýšené volatility, která se do střední Evropy přelila z hlavních světových ekonomik. To bylo důsledkem prudkých pohybů na dluhopisových trzích po úterní evropské inflaci a středečním projevu Maria Draghiho. Prudký růst výnosů českých dluhopisů, ke kterému došlo dnes ráno (na desetiletém papíru o šokujících 18 bb na 1,14 %), mohlo přilákat zahraniční investory. Odpoledne totiž došlo k částečné korekci tohoto nárůstu (10Y výnos klesl na 1,03 %), která korespondovala s posílením koruny vůči euru. Česká měna si tak v důsledku připsala dvě desetiny procenta, když se kurz dostal až k 27,44 CZK/EUR. Maďarský forint zaznamenal úspěšné obchodování, když posílil o čtyři desetiny procenta. Vykompenzoval tak část svého propadu ze začátku měsíce. Zlotý proti společné evropské měně o zhruba dvě desetiny oslabil.

Zítra se v České republice dočkáme prvního pravidelného měsíčního makroekonomického indikátoru, maloobchodních tržeb. Ty podle nás v dubnu vykázaly silný meziměsíční růst o 1,1 % m/m (SWDA) díky silnému trhu práce, nízké inflaci, vysoké spotřebitelské důvěře (navzdory nedávným mírným poklesům) a příznivým efektům fiskální expanze.

Zveřejněna bude i dynamika mezd v Q1 15. Právě vývoj mezd je jedním ze tří faktorů, které ČNB pozorně sleduje (těmi zbývajícími jsou kurz CZK/EUR a efekty kvantitativního uvolňování ECB). V posledních čtvrtletích však růst mezd zaostával za tempem poklesu míry nezaměstnanosti. To by se mohlo změnit právě v Q1 15. Očekáváme, že se průměrná nominální mzda zvýšila o silných 0,8 % q/q jednak díky celkově lepší ekonomické situaci, ale i z titulu růstu mezd ve veřejném sektoru. Celkovou meziroční dynamiku však bude brzdit vysoká statistická základna z Q1 14. Reálné mzdy by tak měly přidat jen 1,3 % y/y.

Vývoj na regionálních trzích bude také záviset na tom, jak dopadnou americká data z trhu práce, a jaké zprávy přinese vyjednávání o Řecku. Dobré domácí maloobchodní tržby i dynamika mezd by mohly koruně prospět, ale vliv vnějších faktorů může přinést další volatilní den.

Našli jste v článku chybu?