Hlavní navigace

Maloobchodní tržby a mzdy mohou podpořit korunu

4. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čtvrtek byl v regionu ve znamení zvýšené volatility, která se do střední Evropy přelila z hlavních světových ekonomik. To bylo důsledkem prudkých pohybů na dluhopisových trzích po úterní evropské inflaci a středečním projevu Maria Draghiho.

Čtvrtek byl v regionu ve znamení zvýšené volatility, která se do střední Evropy přelila z hlavních světových ekonomik. To bylo důsledkem prudkých pohybů na dluhopisových trzích po úterní evropské inflaci a středečním projevu Maria Draghiho. Prudký růst výnosů českých dluhopisů, ke kterému došlo dnes ráno (na desetiletém papíru o šokujících 18 bb na 1,14 %), mohlo přilákat zahraniční investory. Odpoledne totiž došlo k částečné korekci tohoto nárůstu (10Y výnos klesl na 1,03 %), která korespondovala s posílením koruny vůči euru. Česká měna si tak v důsledku připsala dvě desetiny procenta, když se kurz dostal až k 27,44 CZK/EUR. Maďarský forint zaznamenal úspěšné obchodování, když posílil o čtyři desetiny procenta. Vykompenzoval tak část svého propadu ze začátku měsíce. Zlotý proti společné evropské měně o zhruba dvě desetiny oslabil.

Zítra se v České republice dočkáme prvního pravidelného měsíčního makroekonomického indikátoru, maloobchodních tržeb. Ty podle nás v dubnu vykázaly silný meziměsíční růst o 1,1 % m/m (SWDA) díky silnému trhu práce, nízké inflaci, vysoké spotřebitelské důvěře (navzdory nedávným mírným poklesům) a příznivým efektům fiskální expanze.

FIN21

Zveřejněna bude i dynamika mezd v Q1 15. Právě vývoj mezd je jedním ze tří faktorů, které ČNB pozorně sleduje (těmi zbývajícími jsou kurz CZK/EUR a efekty kvantitativního uvolňování ECB). V posledních čtvrtletích však růst mezd zaostával za tempem poklesu míry nezaměstnanosti. To by se mohlo změnit právě v Q1 15. Očekáváme, že se průměrná nominální mzda zvýšila o silných 0,8 % q/q jednak díky celkově lepší ekonomické situaci, ale i z titulu růstu mezd ve veřejném sektoru. Celkovou meziroční dynamiku však bude brzdit vysoká statistická základna z Q1 14. Reálné mzdy by tak měly přidat jen 1,3 % y/y.

Vývoj na regionálních trzích bude také záviset na tom, jak dopadnou americká data z trhu práce, a jaké zprávy přinese vyjednávání o Řecku. Dobré domácí maloobchodní tržby i dynamika mezd by mohly koruně prospět, ale vliv vnějších faktorů může přinést další volatilní den.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).