Hlavní navigace

Maloobchod v září pokračoval v příznivém tempu, meziroční dynamika však slábne z titulu vyšší srovnávací základny

7. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Maloobchodní tržby (bez motoristického segmentu) v září meziročně vzrostly o 4,7 %. Ve srovnání s 8% meziročním růstem v srpnu se tak jedná o citelnější zpomalení, za ním jsou však částečně kalendářní vlivy.

Zatímco letošní srpen měl z meziročního pohledu dva pracovní dny navíc, září mělo počet pracovních dní stejný jako před rokem. I po zohlednění kalendářních vlivů je však zářijová dynamika mírně slabší než v srpnu (4,7 % yoy vs. 5,6 % v srpnu) a pohybuje se nepatrně pod celoročním průměrem (5,4 %).

skoleni_4_3

V samotném motoristickém segmentu se tržby v září meziročně zvýšily o 4 %. Po mimořádném červenci, který byl ovlivněn podnikovými dovolenými, se tak jedná o druhou nejslabší dynamiku v letošním roce. Do velké míry však jde o efekt vyšší srovnávací základy z minulého září. Ta však byla relativně vysoká i v říjnu a listopadu, což bude znamenat mírně slabší meziroční dynamiku tržeb i v následujících měsících.

Maloobchodní tržby sice pokračují v příznivém tempu, jejich meziroční tempo však začíná narážet na relativně vysokou srovnávací základu z minulého roku, a meziroční dynamika tak bude patrně dále mírně zpomalovat. Nadále by však měla zůstat příznivá, a to díky spotřebitelské důvěře, která se nachází poblíž svých historicky nejvyšších hodnot. Vysoká důvěra spotřebitelů je způsobena především příznivým vývojem na trhu práce, kde se míra nezaměstnanosti nachází na své nejnižší úrovni za posledních dvacet let. To společně s rostoucími mzdami zlepšuje finanční situaci domácností, jejich důvěru v budoucí ekonomický vývoj a ochotu více spotřebovávat. Spotřeba tak postupně zrychluje jak pro potravinářské, tak nepotravinářské zboží, a meziroční dynamika v posledních dvou letech se postupně vrátila k předkrizovým hodnotám roku 2007.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).