Hlavní navigace

Maloobchod v létě rostl ve všech kategoriích

3. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Maloobchodní tržby (bez aut) v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, což po očištění o kalendářní efekty znamená růst o 6,7 %. Tržby rostly ve všech hlavních kategoriích a růst byl rozprostřen relativně rovnoměrně.

Maloobchodní tržby (bez aut) v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, což po očištění o kalendářní efekty (letošní červenec měl o jeden pracovní den méně než loňský) znamená růst o 6,7 %. Bez úpravy o kalendářní efekty meziroční růst činil 5,5 %. Tržby rostly ve všech hlavních kategoriích a růst byl rozprostřen relativně rovnoměrně. Nižší růst jsme zaznamenali u nákupů oděvů a obuvi. Celkově ale prodeje nepotravinářského zboží rostly o 6,0 % y/y. Slabší růst u potravin (+4,7 % y/y) není zásadní překvapení, protože jejich prodeje jsou nejméně náchylné reagovat na vývoj situace domácností. Slušný růst zaznamenaly také prodeje pohonných hmot, které meziročně přidaly 6,2 %. Domácnosti tak reagují na pokles jejich cen, který v červenci dosáhnul 10,6 %. Slabý cenový růst celkově maloobchodníkům pomáhá.

Maloobchodní tržby potvrzují sílu spotřebitelské poptávky v Česku. Ta se projevuje i v příspěvku spotřeby domácností do HDP. Spotřeba domácností se vedle investic stává tahounem českého ekonomického růstu, když se její meziroční růst v prvních polovině roku pohyboval okolo 3 %. Vrací se tak k hodnotám, které vykazovala v roce 2008. Domácnosti vnímají lepšící se vyhlídky ohledně ekonomického vývoje a snižují tak své opatrnostní úspory. Vede je k tomu klesající nezaměstnanost a rostoucí počet nových pracovních míst. Přidává se uvolněná fiskální politika vlády. Ta letos plánuje jednorázové zvýšení penzí i další výrazné zvýšení platů státních zaměstnanců. Proto podle naší aktualizované prognózy poroste maloobchod tento rok o 6,4 %. Dobrý výsledek se překlopí i do národního účetnictví. Spotřeba domácností by letos měla vzrůst o 3,2 % a výrazně tak přispěje letošní expanzi HDP.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).