Hlavní navigace

Maloobchod oproti loňsku klesá, přesto se situace zlepšuje

Jiří Škop

Dnes budou zveřejněny maloobchodní prodeje. V prosinci by měly vzrůst. I když meziročně maloobchod klesne, oproti předchozím měsícům se bude jednat o zlepšení.

Doba čtení: 2 minuty

 Zprávy a události

Čínský PMI index ze služeb se v lednu zlepšil z 51,7 bodu na 54,0 bodu.

Americký ISM index z okolí New Yorku se v lednu zhoršil z revidovaných 57,7 bodu na 56,7 bodu (trh očekával 53,0 bodu). Revize předchozího měsíce směrem nahoru byla výrazná (o 3,4 bodu nahoru). Tovární objednávky se v prosinci zvýšily o 1,8 % meziměsíčně (trh +2,3 %)

Ceny průmyslových výrobců v EMU v prosinci poklesly o 0,2 % meziměsíčně (trh –0,2 %). Meziroční dynamika se pak udržela na 2,1 %.

Euro na začátku týdne ztrácelo

Evropská měna si na začátku týdne připisovala ztráty, když oslabila z otevíracích úrovní okolo 1,3640 USD/EUR na 1,3560. Jedná se o určitou korekci předchozích zisků, když někteří investoři uzavírají své dlouhé eurové pozice (posilování eura je impresivní, když od poloviny července posílilo již o 13 %). Tato korekce může na trzích pokračovat i v dalších dnech, důležité bude, jak se k silnému euru postaví ECB. Žádná klíčová ekonomická data včera zveřejněna nebyla, za zmínku stojí snad lepší než očekávaný ISM index z okolí New Yorku a relativně slušný růst amerických továrních objednávek za prosinec. Na jihu eurozóny pak roste politická nejistota, ve Španělsku se ozývají hlasy na odvolání premiéra kvůli obvinění z korupce a v Itálii bývalý premiér S. Berlusconi získává dle posledních průzkumů na síle.

Dnes budou v EMU zveřejněny PMI indexy ze služeb (za celou eurozónu jako celek se ovšem bude jednat o finální údaje, předběžný odhad ukázal na zlepšení ze 47,8 bodu na 48,3 bodu v lednu). Zajímavé budou i maloobchodní tržby za prosinec, kde se očekává pokles o 0,5 % meziměsíčně (meziročně –1,4 %). Asi nejsledovanějším dnešním údajem bude americký ISM index ze služeb, který by se měl v lednu mírně zhoršit z 55,7 bodu na 55,0 bodu. Naši kolegové z SG jsou však mnohem optimističtější, když vidí zlepšení na 57,0 bodu.

Česká koruna na začátku týdne bez výraznějších změn

Pondělní dopolední obchodování bylo pro korunu nejdříve pozitivní, když vůči euru posílila z otevíracích úrovní okolo 25,70 CZK/EUR až na 25,585. Nicméně v pozdějších hodinách své zisky ztratila. Úplně stejně probíhalo obchodování na polském zlotém, jediný maďarský forint ztrácel (po čtvrté hodině 0,4 %). Z regionu jsme se žádných zajímavých dat nebo komentářů nedočkali, důležitá ekonomická data však nebyla zveřejněna ani ve světě.

dan_z_prijmu

Dnes budou zveřejněny z domácí ekonomiky maloobchodní prodeje. Maloobchodní tržby by měly v prosinci vzrůst o 1,3 % m/m (SA, WDA) díky prodejům mimo automobilový sektor i prodejům aut. Našemu odhadu dávají podporu i novinové zprávy, ze kterých vyplývalo, že loňské vánoční prodeje nebyly až tak špatné. Meziročně by pak celkové neočištěné tržby měly klesnout o 6,0 % y/y, hlavním negativním faktorem by měl být efekt pracovních dní. Po očištění by měl maloobchod meziročně poklesnout o 1,1 % y/y, což je ve srovnání s předchozími dvěma měsíci zlepšení. Spotřebitelské výdaje byly vloni omezovány poklesem reálných mezd, zaměstnaností a fiskální konsolidací. Letos bude situace obdobná, když výdaje bude opět omezovat pokračující fiskální konsolidace a zhoršená situace na trhu práce. Za celý letošní rok by měly tržby v průměru klesnout o 0,9 %, což je obdobný výsledek jako vloni.

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí příliš nezměnila.

Našli jste v článku chybu?