Hlavní navigace

Stavební výroba v únoru zamrzla, průmyslová výroba překvapivě dobrá

6. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Únorový výsledek průmyslové výroby byl nečekaně dobrý. Nenaplnily se tak obavy, že číslo bude negativně ovlivněno únorovými mrazy tak, jak jsme to viděli například na datech polského průmyslu

Růstu českého průmyslu samozřejmě pomohl fakt, že letos je přestupný rok a únor měl tedy o jeden pracovní den více ve srovnání s loňským únorem. Po očištění o tuto variaci zaznamenal průmysl vzestup o 0,3 %. V meziměsíčním srovnání byl vykázán nepatrný pokles o 0,1 %, což je ovšem vzhledem k nezvykle silným mrazům dobrý výsledek.

A z tohoto pohledu vyznívá příznivě i statistika nových objednávek. Meziroční nárůst objednávek dosáhl 10,5 %, z toho objednávky ze zahraničí jsou výše o 15,1 % y/y. I přes domácí utlumenou aktivitu jsou v mírném plusu i tuzemské objednávky (+1,9 % y/y). Další pozitivní překvapení přišlo z trhu práce. Zhruba od poloviny loňského roku se zaměstnanost v průmyslovém sektoru snižovala. 

Únorové číslo ukazuje minimálně na stabilizaci, když byl zaznamenán meziroční vzestup zaměstnanosti o 0,4 % y/y. Průměrná měsíční nominální mzda vzrostla za rok o 5,7 % na 24 790 Kč.       Pozitivní překvapení ovšem nepřinesla jenom průmyslová výroba ale i další indikátory. Tržby v průmyslovém sektoru zaznamenaly za únor velmi silný růst o 9,4 % y/y. Z toho tržby z přímého vývozu dosáhly ještě lepších 11,2 % y/y, slušný výsledek zaznamenaly ovšem i domácí tržby ve výši 7,5 % y/y. To indikuje, že poptávka po produkci českých průmyslníků existuje, a pokud se udrží, výrobu by to mělo povzbuzovat. 

Jedna vlaštovka jaro nedělá. I když únorová statistika přinesla výše uvedené překvapení, je třeba počkat na další měsíce. Již nyní je však zřejmé, že se nenaplňují katastrofické makroekonomické scénáře z konce loňského roku. Recese, ve které se česká ekonomika nachází od poloviny loňského roku, je velmi mírná a podle naší prognózy by měla v letošním prvním čtvrtletím skončit. Naše prognóza úrovně letošní průmyslové produkce by se měla držet v blízkosti té loňské. Očekáváme pouze nepatrné snížení o 0,3 %.

 Z pohledu struktury meziroční dynamiky táhnou průmyslovou výrobu hlavně exportně zaměřená odvětví schopná konkurovat na zahraničních trzích. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,1 procentního bodu, růst o 15,4 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +0,9 pb, růst o 7,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,7 pb, růst o 12,0 %). 

skoleni_8_6

Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek –0,3 pb, pokles o 10,7 %), výroba ostatních dopravních prostředků (příspěvek –0,2 pb, pokles o 10,6 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek –0,2 pb, pokles o 2,6 %).

Stavebnictví v únoru u ledu. Meziměsíčně stavební produkce poklesla o 2,4 %, v meziročním vyjádření propad dosáhl plných 16,5 % y/y. Silné mrazy, kdy průměrná teplota byla o 4,1 °C nižší proti dlouhodobému normálu, znamenal zastavení prací na mnoha důležitých stavbách. Nicméně problémy stavebního sektoru jsou dlouhodobé a odráží nízkou výkonnost české ekonomiky – nižší investiční aktivitu soukromého sektoru i škrty ve veřejných výdajích na infrastrukturní projekty. Těžkou situaci ve stavebnictví dokládá i vývoj zaměstnanosti. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v únoru 2012 meziročně snížil o 4,6 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,8% a činila 26 346 Kč. Vyhlídky sektoru ovšem příznivé nejsou. Počet vydaných stavebních povolení byl v únoru meziročně o 4,9 % y/y nižší. Orientační hodnota nově povolených staveb je dokonce nižší o 49,9 % y/y.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).