Růstu českého průmyslu samozřejmě pomohl fakt, že letos je přestupný rok a únor měl tedy o jeden pracovní den více ve srovnání s loňským únorem. Po očištění o tuto variaci zaznamenal průmysl vzestup o 0,3 %. V meziměsíčním srovnání byl vykázán nepatrný pokles o 0,1 %, což je ovšem vzhledem k nezvykle silným mrazům dobrý výsledek.
A z tohoto pohledu vyznívá příznivě i statistika nových objednávek. Meziroční nárůst objednávek dosáhl 10,5 %, z toho objednávky ze zahraničí jsou výše o 15,1 % y/y. I přes domácí utlumenou aktivitu jsou v mírném plusu i tuzemské objednávky (+1,9 % y/y). Další pozitivní překvapení přišlo z trhu práce. Zhruba od poloviny loňského roku se zaměstnanost v průmyslovém sektoru snižovala.
Únorové číslo ukazuje minimálně na stabilizaci, když byl zaznamenán meziroční vzestup zaměstnanosti o 0,4 % y/y. Průměrná měsíční nominální mzda vzrostla za rok o 5,7 % na 24 790 Kč. Pozitivní překvapení ovšem nepřinesla jenom průmyslová výroba ale i další indikátory. Tržby v průmyslovém sektoru zaznamenaly za únor velmi silný růst o 9,4 % y/y. Z toho tržby z přímého vývozu dosáhly ještě lepších 11,2 % y/y, slušný výsledek zaznamenaly ovšem i domácí tržby ve výši 7,5 % y/y. To indikuje, že poptávka po produkci českých průmyslníků existuje, a pokud se udrží, výrobu by to mělo povzbuzovat.
Jedna vlaštovka jaro nedělá. I když únorová statistika přinesla výše uvedené překvapení, je třeba počkat na další měsíce. Již nyní je však zřejmé, že se nenaplňují katastrofické makroekonomické scénáře z konce loňského roku. Recese, ve které se česká ekonomika nachází od poloviny loňského roku, je velmi mírná a podle naší prognózy by měla v letošním prvním čtvrtletím skončit. Naše prognóza úrovně letošní průmyslové produkce by se měla držet v blízkosti té loňské. Očekáváme pouze nepatrné snížení o 0,3 %.
Z pohledu struktury meziroční dynamiky táhnou průmyslovou výrobu hlavně exportně zaměřená odvětví schopná konkurovat na zahraničních trzích. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,1 procentního bodu, růst o 15,4 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +0,9 pb, růst o 7,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,7 pb, růst o 12,0 %).
Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek –0,3 pb, pokles o 10,7 %), výroba ostatních dopravních prostředků (příspěvek –0,2 pb, pokles o 10,6 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek –0,2 pb, pokles o 2,6 %).
Stavebnictví v únoru u ledu. Meziměsíčně stavební produkce poklesla o 2,4 %, v meziročním vyjádření propad dosáhl plných 16,5 % y/y. Silné mrazy, kdy průměrná teplota byla o 4,1 °C nižší proti dlouhodobému normálu, znamenal zastavení prací na mnoha důležitých stavbách. Nicméně problémy stavebního sektoru jsou dlouhodobé a odráží nízkou výkonnost české ekonomiky – nižší investiční aktivitu soukromého sektoru i škrty ve veřejných výdajích na infrastrukturní projekty. Těžkou situaci ve stavebnictví dokládá i vývoj zaměstnanosti. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v únoru 2012 meziročně snížil o 4,6 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,8% a činila 26 346 Kč. Vyhlídky sektoru ovšem příznivé nejsou. Počet vydaných stavebních povolení byl v únoru meziročně o 4,9 % y/y nižší. Orientační hodnota nově povolených staveb je dokonce nižší o 49,9 % y/y.