Hlavní navigace

Makrodata příliš pozitivně nevyznívají; vidíme faktory pro opětovné oslabení koruny

Miroslav Frayer

Koruna si nakonec v průběhu uplynulého týdne polepšila o zhruba tři čtvrtě procenta a v závěru páteční seance se pohybovala v blízkosti hranice 25,60 CZK/EUR.

Doba čtení: 3 minuty

 Ve srovnání s ostatními regionálními měnami byly však její zisky nejnižší. Nejvíce si připsal maďarský forint. Za zpevněním středoevropských měn stálo v závěru týdnu rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby.

Čtvrteční zasedání ČNB zůstalo víceméně bez odezvy trhů. Ta totiž nepřišla s ničím překvapivým, když ponechala úrokové sazby beze změny a zopakovala, že je připravena použít devizové intervence v případě potřeby dalšího uvolňování měnové politiky. To by však přišlo až v okamžiku hrozící deflace. Současný kurz se nachází víceméně v blízkosti prognózy centrální banky. Otázkou je, zda posílení v průběhu týdne bude nadále pokračovat či nikoliv. Dle technické analýzy se nyní kurz nachází v blízkosti spodní hranice rostoucího kanálu okolo hranice 25,67, jejíž proražení by otevřelo prostor k úrovním 25,31 či dokonce 25,16. Rychlé a razantní posílení směrem k hranici 25,00 CZK/EUR by zřejmě nezůstalo bez odezvy centrální banky.

Z pohledu fundamentální analýzy však vidíme riziko spíše oslabování koruny. Kromě probíhající dividendové sezóny budou v tomto týdnu zveřejněna první květnová data. Údaje o reálném stavu ekonomiky (průmyslová výroba, stavebnictví, maloobchodní tržby, zahraniční obchod) příliš optimistické nejsou. Navíc naše odhady jsou pesimističtější a celkově ukazují na přetrvávající recesi tuzemského hospodářství. Očekávaný pokles míry nezaměstnanosti je optimistický pouze na první pohled, když za jejím snížením by měl stát začátek sezónních prací. Ve výsledku však sezónně očištěná míra nezaměstnanosti dále poroste. V neposlední řadě míra inflace by měla dle nás dále zpomalit na 1,6 %. Prognóza ČNB naopak ukazuje na akceleraci z březnových 1,7 % na 1,8 %. Pokud se naplní náš odhad, budou čísla znamenat další tlaky na dodatečné uvolnění měnových podmínek.

Páteční zprávy a události

Počet nových pracovních míst v USA v dubnu vzrostl o 165 tis. (trh 145 tis.). Výrazně nahoru byla revidována i data za předchozí měsíc, která trhy původně velmi zklamala. • Míra nezaměstnanosti ve stejném měsíci klesla na čtyřleté minimum 7,5 %, zatímco konsensus ukazoval na stagnaci na 7,6 %.

Ceny výrobců v eurozóně v březnu klesly o 0,2 % m/m, respektive meziročně vzrostly o 0,7 %. Jedná se tak o nejnižší meziroční dynamiku za poslední tři roky.

Report z amerického trhu práce pomohl dolaru jen na chvíli

Dubnová statistika z amerického trhu práce mile překvapila. Právě předchozí březnové údaje stály za určitým rozčarováním ohledně budoucího hospodářského vývoje světové jedničky, nicméně páteční data přeci jen dávají naději, že očekávané ekonomické zpomalení během letošního druhého kvartálu by nemuselo být tak výrazné. V ekonomice se v průběhu dubna vytvořilo 165 tis. nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na čtyřleté minimum 7,5 %. Navíc i údaje za předchozí dva měsíce byly revidovány k lepším číslům. Výsledkem tak bylo skokové posílení dolaru vůči euru pod hranici 1,31, nicméně to bylo prakticky vzápětí vymazáno a kurz se vrátil na předchozí úrovně. Tento týden příliš makrodat ze Spojených států nenabídne, pozornost se tak bude nejvíce soustředit na čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

I evropský kalendář je pro nadcházející týden chudší. Toho nejzajímavějšího se dočkáme hned na jeho začátku, kdy budou zveřejněny předstihové indikátory PMI ze sféry služeb. Nicméně jde již o finální data, která by měla potvrdit čísla z 23. dubna a tedy i to, že vyhlídky na několik měsíců dopředu příliš růžové v Evropě nejsou. Index totiž opět spadnul pod klíčovou hranici 50 bodů. Na ještě horší situaci ukazuje PMI z průmyslové výroby, který se pod touto úrovní nachází od srpna 2011. Kromě těchto údajů bude zajímavé sledovat německé tovární objednávky a průmyslovou výrobu za březen. U obou indikátorů se očekává meziměsíční pokles.

Mimo to bude během následujících pěti dnů zasedat ke své měnové politice hned několik centrálních bank. Britská, australská, polská a norská by měly ponechat sazby beze změny, snížení sazeb pak kolegové ze Société Générale očekávají v Jižní Koreji.

Vzhledem k výše uvedenému by v tomto týdnu neměl převažovat žádný faktor, který by dal USD/EUR jasný impuls. Kurz by se tak měl pohybovat v pásmu 1,30 – 1,32, ve kterém se nachází již zhruba od poloviny dubna. Ani technická analýza nenaznačuje silný trend. Technickou podporou by měla být úroveň 1,3057, na druhé straně první rezistenci tvoří horní hrana zmíněného rozmezí. 

Našli jste v článku chybu?