Hlavní navigace

Mají se majetní vkladatelé obávat o svá depozita v bance?

Lubomír Nowak

Včerejší prohlášení šéfa Eurogroup Dijsselbloema, že plán restrukturalizace kyperských bank by měl být považován za vzor pro další země eurozóny, způsobil poklesy napříč celým trhem.

Doba čtení: 1 minuta

Největší poklesy zažily banky, například Deutsche Bank, která byla během dne v zisku +3 % zakončila poklesem o –3,5 %. Dnes se snaží toto prohlášení mírnit slovy Nowotného i ECB. Na druhou stranu bankovní analytik Dick Bove na CNBC prohlásil, že je to dobrá zpráva pro americké banky, protože čeká přesun depozit z Evropy do USA.

V Praze se investoři zaměřili na výsledky společnosti Philip Morris ČR, které byly o něco horší než loňské. Na druhou stranu se zmenšil pokles tržního podílu a firma navrhuje vyšší dividendu než se očekávalo, a to 900 CZK na akcii. Celkem tak mohou být akcie pro investory na aktuálních cenách zajímavé k nákupu. Jinak dnes pohled na pražskou burzu není nikterak radostný, ale to už jsme si bohužel zvykli. Kromě akcií Erste zaznamenaly všechny ostatní akcie pokles a index pražské burzy PX klesl o 0,78 % na 959,49 bodů.

Světové burzy naopak lehce rostou a aktuální hodnoty indexů v 16:30 hod. jsou: německý DAX je 7.887 bodů (+0,20 %) americký S&P 500 je 1.559,50 bodů (+0,5 %).

Obávám se, že poslední dny tohoto čtvrtletí budou někteří institucionální investoři realizovat kvartální zisky a prodejci tak mohou mít v tomto období převahu nad kupci (kvartální prémie za zhodnocení portfolií nejsou k zahození). Americká burza totiž od začátku roku přidává 8,8 %.  

Našli jste v článku chybu?