Hlavní navigace

Mají se majetní vkladatelé obávat o svá depozita v bance?

26. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včerejší prohlášení šéfa Eurogroup Dijsselbloema, že plán restrukturalizace kyperských bank by měl být považován za vzor pro další země eurozóny, způsobil poklesy napříč celým trhem.

Největší poklesy zažily banky, například Deutsche Bank, která byla během dne v zisku +3 % zakončila poklesem o –3,5 %. Dnes se snaží toto prohlášení mírnit slovy Nowotného i ECB. Na druhou stranu bankovní analytik Dick Bove na CNBC prohlásil, že je to dobrá zpráva pro americké banky, protože čeká přesun depozit z Evropy do USA.

V Praze se investoři zaměřili na výsledky společnosti Philip Morris ČR, které byly o něco horší než loňské. Na druhou stranu se zmenšil pokles tržního podílu a firma navrhuje vyšší dividendu než se očekávalo, a to 900 CZK na akcii. Celkem tak mohou být akcie pro investory na aktuálních cenách zajímavé k nákupu. Jinak dnes pohled na pražskou burzu není nikterak radostný, ale to už jsme si bohužel zvykli. Kromě akcií Erste zaznamenaly všechny ostatní akcie pokles a index pražské burzy PX klesl o 0,78 % na 959,49 bodů.

Světové burzy naopak lehce rostou a aktuální hodnoty indexů v 16:30 hod. jsou: německý DAX je 7.887 bodů (+0,20 %) americký S&P 500 je 1.559,50 bodů (+0,5 %).

Obávám se, že poslední dny tohoto čtvrtletí budou někteří institucionální investoři realizovat kvartální zisky a prodejci tak mohou mít v tomto období převahu nad kupci (kvartální prémie za zhodnocení portfolií nejsou k zahození). Americká burza totiž od začátku roku přidává 8,8 %.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).